Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie
Zdroj: ©Shutterstock

Slovensko má krásnu prírodu aj pamiatky. Ktoré z nich patria do zoznamu UNESCO?

Aj Slovensko sa môže pýšiť pamiatkami svetových rozmerov.

To, že Slovensko je bohaté na kultúrne a prírodné pamiatky, je skutočnosť, o ktorej nemôže byť pochýb. Veľa z pamiatok, na ktoré sme ako krajina právom hrdí a reprezentujú našu históriu a kultúru, je zapísaných aj v zozname UNESCO, pretože svojou výnimočnosťou odovzdávajú odkaz, ktorý by nemal byť zabudnutý. Vedeli ste napríklad, že v Banskej Štiavnici vznikla prvá technická vysoká škola na Slovensku?

18. apríl je svetovým dňom kultúrneho dedičstva UNESCO. Organizácia Spojených národov pre vzdelanie vedu a kultúru, z anglického názvu United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization, skrátene UNESCO, je medzinárodná organizácia patriaca pod OSN, ktorá bola založená 16. novembra 1945 s cieľom vytvoriť Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva národov z celého sveta.

To, či bude pamiatka kultúrneho alebo prírodného dedičstva zapísaná do zoznamu UNESCO, sa určuje na základe 10 kritérií, medzi ktoré patrí napríklad to, či odovzdáva výnimočné svedectvo o kultúrnej (buď živej, alebo už zaniknutej) tradícii či civilizácii.

Historické centrum Bardejova

Mesto Bardejov je okresné mesto ležiace na severovýchode Slovenska, nachádza sa v Prešovskom kraji, ktorý patrí do regiónu Šariš. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1241 a v súčasnosti má toto mesto vyše 30-tisíc obyvateľov. V roku 1986 bola Bardejovu ako prvému na Slovensku udelená prestížna Európska cena – Zlatá medaila, ktorú udeľuje Medzinárodné kuratórium nadácie ICOMOS pri UNESCO.

Od roku 2000 je do svetového zoznamu UNESCO zapísané historické centrum Bardejova – námestie, ktorého dominantami sú Kostol sv. Egídia a mestská radnica zo 16. storočia spolu s okolostojacimi historickými mestskými domčekmi. V blízkosti tohto historického námestia sa nachádza aj iná výnimočná pamiatka – jediný čiastočne zachovaný súbor bývalých židovských kúpeľov a synagóga z konca 18. storočia.

Slovensko, pamiatky UNESCO, Bardejov
TASR František Iván

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica bola do UNESCO zapísaná ešte skôr ako centrum Bardejova. Malebné mestečko, ktoré sa nachádza v krásnej prírode Štiavnických vrchov, bolo do Zoznamu svetového dedičstva zapísané v roku 1993. Historicky išlo o dôležité centrum ťaženia a spracovania zlata a iných drahých kovov, možno práve preto sa toto mesto, kedysi tretie najväčšie v Uhorsku, nazývalo aj Strieborným mestom.

Do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO bola Banská Štiavnica zapísaná v roku 1993, a to kvôli výnimočnému odkazu, ktorý spolu so svojím okolím a prírodou vysiela. Z prírodného dedičstva tu vieme nájsť tajchy – jedinečný systém 60 ľuďmi vybudovaných a navzájom prepojených jazier. V súčasnosti slúžia predovšetkým na rekreáciu a zábavu, v lete na člnkovanie, v zimných mesiacoch na korčuľovanie.

Okrem krásnej prírody, ktorú sa oplatí navštíviť v každom ročnom období, sa veľkej obľube teší aj banský skanzen, kde sa návštevníci môžu priamo obliecť do baníckeho plášťa a s prilbou a baterkou „sfárať“ do podzemia. Výnimočnou pamiatkou mesta je určite stredoveké centrum, Starý a Nový zámok či štiavnická Kalvária, ktorá patrí bezpochyby k najkrajším barokovým kalváriám v Európe.

Slovensko, pamiatky UNESCO, Banská Štiavnica
Shutterstock

Banská Štiavnica sa stala aj mestom zaľúbených, epicentrom turizmu bola bezpochyby Banka Lásky, ktorú však momentálne nie je možné navštíviť, keďže ju zničil nedávny požiar. Zaujímavosťou tohto banského mesta je napríklad to, že práve tu bol prvýkrát na svete použitý na odpaľovanie horniny pušný prach a práve tu vznikla za vlády Márie Terézie prvá technická vysoká škola na svete.

Mohlo by ťa zaujímať:

Vláda finančne podporí obnovu budov zničených požiarom v Banskej Štiavnici

Vlkolínec

V Žilinskom kraji sa nachádza jedna z najhodnotnejších pamiatok slovenskej ľudovej architektúry vôbec. Reč je o dedinke Vlkolínec, ktorá je vďaka výnimočnosti jej obydlí – okúzľujúcim zrubovým domčekom na kamenných podmurovkách s hlinou omazanými stenami a šindľovými strechami – od roku 1993 zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Vznik Vlkolínca sa datuje približne niekam medzi druhú polovicu 14. a prvú polovicu 15. storočia, pričom tu dodnes žijú asi dve desiatky obyvateľov, ktorí sa starajú o zachovanie a pestovanie ľudového ducha tohto miesta.

Slovensko, pamiatky UNESCO, Vlkolínec
TASR – Miroslava Mlynárová

Prečo názov Vlkolínec? Podľa legendy dostala oblasť tento názov buď kvôli veľkému počtu tu prebývajúcich vlkov, alebo podľa vlčích jám, ktoré sa tu vyskytovali. K dominantám pamiatkovej rezervácie ľudovej architektúry Vlkolínec jednoznačne patrí drevená dvojpodlažná zvonica, stojaca na kamennom podstavci z roku 1770, cenná zrubová studňa z roku 1860 a barokovo klasicistický rímskokatolícky Kostol Navštívenia Panny Márie.

Slovensko, pamiatky UNESCO, Vlkolínec
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.