Filmová franšíza Sony’s Spider-Man Universe (SSU) predstavuje originálny vesmír v rámci jedného konceptu – multiverza Marvelu, ktoré bolo uvedené už počas 4. fázy MCU. Spoločnosť Columbia Pictures v spolupráci s Marvel Entertainment prináša unikátny vesmír, plný zaujímavých superhrdinov, záporákov a antihrdinov zo sveta Spider-Mana.
Celá myšlienka vytvoriť vesmír zakladajúci sa na superhrdinovi Spider-Manovi vznikla spolu s filmovou sériou The Amazing Spider-Man v roku 2013. Snímka The Amazing Spider-Man 2 ponúkla záverečné scény, kde sa divákom naskytol pohľad na rôzne objekty, ktoré zaujali najmä svojou podobou Sinister Six. Práve spomínaná skupina zlosynov z Marvelu mala otvoriť nový prepojený vesmír Spider-Mana.
Príliš veľké očakávania prinášajú veľké sklamania
Ako býva zvykom, príliš veľké očakávania priniesli veľké sklamania, nakoľko film The Amazing Spider-Man 2 nedosahoval požadované tržby a u kritikov totálne prepadol. Plány vytvoriť originálny svet Spider-Mana herca Andrewa Garfielda skončili, na čo spoločnosť Sony uzavrela dohodu s Marvel Cinematic Universe (MCU) o novom Spider-Manovi, ktorý by zdieľal prepojený vesmír SSU a MCU.
Nová dohoda zahŕňa využitie postavy Spider-Mana, na ktorého vlastní práva spoločnosť Sony Pictures, v projektoch od MCU za určitý podiel na zisku z tržieb jednotlivých filmov, kde sa tento superhrdina objaví. Zároveň spoločnosť Sony financuje a distribuuje všetky filmy o Spider-Manovi a o postavách z jeho sveta, ako sú Venom, Morbius, pripravovaný Kraven The Hunter alebo Madame Web.
Okrem iného hovorí dohoda o vzájomnej spolupráci pri rozvíjaní sveta Spider-Mana a jeho príbehov, ktoré umožňujú aj postavám z MCU vystupovať vo filmoch od Sony.
Novým Spider-Manom je Tom Holland a Sony opäť ožíva
Po uzavretí dohody prebehol konkurz, ktorý zahŕňal niekoľko hereckých talentov, ako sú Asa Butterfield alebo Timothée Chalamet. Konkurz nakoniec dopadol v prospech mladého herca Toma Hollanda, ktorý svojím vzhľadom predstavuje vernú kópiu Petera Parkera, čo neskôr priznal aj samotný tvorca postavy Stan Lee.
Spider-Man sa oficiálne prvýkrát predstavil v rámci MCU vo filme Captain America: Civil War, kde sa pridal na stranu Tonyho Starka, pričom už rok po premiére dostal vlastný sólo film Spider-Man: Homecoming (2017), v ktorom sa po boku Toma Hollanda objavil marketingový ťahák celého MCU, herec Robert Downey Jr.
Ako sa aj očakávalo, sólo snímka s najobľúbenejším superhrdinom Marvelu (Spider-Man) a najobľúbenejším hercom MCU (Robert Downey Jr.) priniesla obrovský úspech, čo malo za následok tiež zakomponovanie Spider-Mana do ďalších filmov od MCU a dve pokračovania s podtitulmi Far From Home (2019) a No Way Home (2021).
Od Spider-Mana k Venomovi
Sony Pictures po úspechu Spider-Mana v MCU odštartovalo vlastný fiktívny vesmír snímkou Venom (2018), kde sa v hlavnej úlohe predstavil miláčik mnohých žien, herec Tom Hardy, ktorý stvárnil Eddieho Brocka, hostiteľa pôvodného Spider-Manovho symbionta a odvekého rivala Petera Parkera.
Aj keď si film neodniesol toľko výborných reakcií kritikov ako Spider-Man v MCU, medzi divákmi sa tešil obrovskej obľube, o čom svedčili aj samotné tržby, ktoré zaistili pokračovaniu Venoma a rozšíreniu SSU zelenú.
V roku 2021 dorazilo do kín pokračovanie Venom: Let There Be Carnage, kde sa v úlohe hlavného záporáka predstavil skvelý herec Woody Harrelson, ktorý bol pre úlohu psychopata Cletusa Kasadyho ako stvorený. Iba rok po premiére prinieslo štúdio Sony Pictures ďalší film zo Spideyho univerza, ktorý na striebornom plátne predstavil po prvýkrát živého upíra Morbiusa (Jared Leto) v rovnomennom filme.
Obidve snímky si od kritikov odniesli extrémne nízke hodnotenia, pričom druhý menový film sa tiež stal terčom niekoľkých vtipov v rámci fanúšikovských kruhov, no tiež obsahovali potitulkové scény, v ktorých sa objavilo niekoľko postáv z MCU, ako napr. Spider-Man/Tom Holland vo filme Venom 2 alebo Vulture/Michael Keaton v snímke Morbius, čím potvrdili ich prepojenie.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane