Človek vyhodí v priemere za jeden deň 1,4 kilogramov smetí a viac ako 40 percent končí na skládkach. V roku 2021 pripadalo na jedného občana až 479 kilogramov odpadu, čo predstavovalo o 52 percent viac ako pred 10 rokmi. Slovensko za rok vytvorilo 2,7 milióna ton komunálneho odpadu.
Informovala o tom v tlačovej správe analytička z Wood Company Eva Sadovská. Odpad patrí medzi najväčších znečisťovateľov Zeme a produkcia komunálneho odpadu na Slovensku z roka na rok rastie.
„Hoci miera skládkovania za desať rokov klesla zo 75 percent na súčasných 41 percent, objem skládkovaného odpadu neklesá. Na skládkach každoročne skončí viac ako milión ton odpadu. Je to spôsobené tým, že produkcia odpadu rastie veľmi rýchlo. Inými slovami, vytvárame príliš veľa odpadu na to, aby sme ho dokázali efektívne zhodnotiť. Či už formou recyklácie, alebo premenou na elektrinu alebo teplo,“ skonštatoval generálny riaditeľ zo Zväzu odpadového priemyslu SR Ján Chovanec.
Miera recyklácie bola vykázaná na úrovni 49 percent. Len deväť percent komunálneho odpadu sa zhodnotilo na elektrickú energiu alebo teplo v zariadeniach na energetické využitie odpadu. Najviac smetí pripadá na obyvateľov Trnavského, Bratislavského a Nitrianskeho kraja. Najmenej ho vytvorili v Košickom a v Prešovskom kraji.
Na Slovensku sa skládkam najviac „darí“ v Banskobystrickom kraji s mierou skládkovania na úrovni takmer 50 percent. Nasledujú Nitriansky a Trenčiansky kraj s 48 percentami. Najmenej odpadu sa skládkuje v Bratislavskom (20,6 percenta) a Košickom (31 percent) kraji. „Tieto dva regióny sa zároveň vyznačujú aj najvyšším podielom zhodnocovaného komunálneho odpadu na úrovniach 75,1 a 68,2 percenta. Dôvodom je nielen triedenie a následné recyklovanie odpadu, ale aj premena odpadu na teplo a elektrickú energiu v zariadeniach ZEVO, „ upresnila Sadovská.
Produkcia odpadu naďalej porastie. Podľa prognózy Zväzu odpadového priemyslu Slovensko vytvorí v roku 2035 minimálne 580 kilogramov odpadu na obyvateľa. Reformný balík, ktorý sa zameriava na prechod únie k obehovému hospodárstvu, stanovuje pre rok 2035 dva ciele, a to minimálne 65 percent komunálneho odpadu recyklovať a maximálne 10 percent odpadu ukladať na skládky.