Značka Marvel má na svojom konte za celú svoju históriu už niekoľko kvalitných projektov v rámci superhrdinských žánrov, ktoré zahŕňajú snímky rôznych filmových štúdií, od Sony Pictures cez 20th Century Fox až po samotné MCU.
Každé z menovaných štúdií od roku 2000 vydalo niekoľko zaujímavých, či už filmových, alebo seriálových počinov, ktoré divákom predstavili skupiny, ako sú X-Men (vrátane mutantov, ako napr. Wolverine), Fantastic Four alebo individuálne pracujúcich superhrdinov, ako sú napr. Spider-Man, Daredevil, The Punisher a iní.
Ako prvá zo zmieňovaných snímok sa divákom na strieborných plátnach predstavila filmová séria X-Men od štúdia 20th Century Fox, ktoré počas svojho dlhého pôsobenia uviedlo hneď niekoľko z najmocnejších záporákov v celom Marvel univerze, ako sú napr. Dark Phoenix alebo Apocalypse.
Apocalypse
V roku 2016 nám priniesla snímka X-Men: Apocalypse ďalšie filmové dobrodružstvo, v ktorom sa hlavným hrdinom postavil záporák En Sabah Nur, široko známy aj ako mutant Apocalypse. Ide o jedného z prvých mutantov na celom svete a stvárňovaný je vynikajúcim hercom Oscarom Isaacom, ktorý hrá aktuálne antihrdinu Moon Knighta od MCU.
Narodil sa v starovekom Egypte, kde ho rodičia ihneď po pôrode opustili kvôli jeho monštruóznemu vzhľadu. Nanešťastie pre neho bol zachránený nemilosrdným nomádom, pri ktorom bol nútený do otroctva, čo malo neskôr za následok jeho extrémistické presadzovanie filozofie o nadradenosti mutantov nad ľuďmi.
Vyššie postavení Celestials si ho zvolili ako Apokalypsu, ktorá sa rúti na Zem, aby udržal prirodzený smer evolúcie ľudstva. Po celé stáročia bol uctievaný rôznymi kultúrami, pričom ho vždy sprevádzali jeho jazdci apokalypsy, predstavujúci vojnu, hlad, mor a smrť. Tiež pravidelne podstupoval reinkarnačný spánok do nového tela, po ktorom sa mu vždy predĺžil život.
Jeho komiksové prevedenie a schopnosti, ako sú nesmrteľnosť, telepatia, regenerácia, nadľudská sila, rýchlosť a schopnosť vytvárať a manipulovať s energiou, ho robia zaručene jedným z najžiadanejších záporákov, ktorých by sme chceli vidieť opäť v boji proti superhrdinom, ako sú X-Men, Fantastic Four alebo Avengers.
Carnage
Zatiaľ čo obľúbeného antihrdinu/záporáka Venoma mohli diváci vidieť už celkovo v dvoch filmových sériách, konkrétne Spider-Man 3 (2007) a Venom: Let There Be Carnage, jeho symbiotický potomok Carnage sa nám predstavil iba jedenkrát, a to v spomínanom Venomovi 2, kde ho stvárnil vynikajúci herec Woody Harrelson.
Psychopatický vrah Cletus Kasady sa s Eddiem Brockom spoznal počas odpykávania svojho trestu vo väzení, kde boli títo dvaja odvekí nepriatelia Spider-Mana umiestnení ako spoluväzni v jednej cele. Pôvod červeného symbionta Carnagea a jeho spojenie s Cletusom sa v mnohých príbehoch líšia, avšak vždy išlo o nevedomé oddelenie časti symbionta Venoma, ktorý sa dostal do krvného obehu Kasadyho.
Toto spojenie dvoch neriadených bytostí vyvolalo v komiksovej predlohe mnoho udalostí, kde bolo potrebné využitie viacerých superhrdinských síl, aby dokázali Carnagea a jeho besnenie zastaviť. Jedným z najznámejších komiksových crossoverov je udalosť Maximum Carnage, kde spolu s ďalšími zloduchmi, ako sú Shriek, Doppelganger, Demogoblin a Carrion, rozpútajú krvavý masaker plný nevinných obetí.
Aby sa psychopatického Carnagea podarilo Spider-Manovi zastaviť, je nútený spojiť sa s Venomom a ďalšími superhrdinami, ktorí vystupujú v príbehoch od Marvelu.
Po menej úspešnom Venomovi 2 z roku 2021 si mnohí skalní fanúšikovia želajú návrat tohto ikonického záporáka, ktorý by v snímke dostal viac vlastného priestoru a lepšie spracovanie.
Galactus
V roku 2007 sme sa dočkali druhého pokračovania snímky Fantastic Four s podtitulom Rise of the Silver Surfer, v ktorom sme sa prvýkrát stretli s postavou Silver Surfera. Podobne ako v komiksovej predlohe, ide o herolda (vyslanca) entity známej pod menom Galactus, ktorý predstavuje jednu z najmocnejších bytostí v celom Marvel univerze.
Jeho primárnou úlohou v kolobehu tohto univerza je požierať planéty naprieč celým vesmírom, aby tak ukojil svoj nekončiaci hlad a udržiaval rovnováhu. Túto vlastnosť samotný Galactus nedokáže úplne ovládať, čo malo za následok vytvorenie adekvátnych heroldov, ktorí by pre neho hľadali vhodné planéty na konzumáciu.
Podľa komiksovej predlohy však nejde vyslovene o postavu záporáka, nakoľko svoj hlad nedokáže ovládať, a preto si zvyčajne vyberá planéty, kde sa nenachádza žiadny inteligentný život, prípadne jej hrozí nezastaviteľná záhuba. Tiež uzavrel dohodu s Mr. Fantasticom, že planétu Zem nikdy neskonzumuje.
V spomínanom filme sme sa už dočkali zakomponovania postavy Galactusa, avšak išlo iba o vyobrazenie pripomínajúce búrku s mohutným tornádom, kde sa fyzicky neobjavil. Toto predstavenie takej mocnej entity vyvolalo u fanúšikov a recenzentov viacero negatívnych ohlasov, dúfajúc, že sa jeho spracovania dočkáme presne tak, ako si jeho charakter zaslúži.
Mephisto
V roku 2007 sme okrem Spider-Mana 3 a Fantastic Four: Rise of the Silver Surfer na strieborných plátnach privítali prvé spracovanie ďalšieho obľúbeného antihrdinu Ghost Ridera. V hlavnej úlohe sa predstavil talentovaný Nicolas Cage ako kaskadér Johnny Blaze.
Príbeh sa začína rozbiehať, keď Johnnymu otcovi diagnostikujú rakovinu, čo dovedie mladého kaskadéra k tomu, aby podpísal zmluvu so samotným diablom Mephistom, ktorého vo filme stvárnil herec Peter Fonda. Ten ho však oklamal, s úmyslom konečne priviesť peklo na Zem.
Mephisto predstavuje v komiksových príbehoch od Marvelu náboženskú alternatívu diabla, ktorá vystupuje v dianí okolo viacerých superhrdinov, pričom už stihol zavariť viacerým postavám, ako napr. Peterovi Parkerovi a Mary Jane, ktorých preklial, aby zničil ich nekonečnú lásku.
Mnohí fanúšikovia si do dnešného dňa prajú vidieť Mephista opäť v akcii, pričom podľa viacerých tvrdení by mágia a démoni z prostredia pekla dokázali znovu nakopnúť upadajúcu slávu MCU.
Okrem iného sa tiež spomína, že Mephisto sa objaví v niektorom z nadchádzajúcich projektov Marvel Cinematic Universe, pričom by ho mal stvárniť herec Sasha Baron Cohen, avšak stále ide len o nepotvrdené informácie.
Ultron
Pri MCU ešte chvíľku zostaneme, kde sa pozrieme na jedného z hlavných nepriateľov tímu Avengers Ultrona. Podľa kritikov v prípade snímky Avengers: Age of Ultron (2015) ide o najmenej vydarenú tímovku, ktorú Marvel Studios doposiaľ vypustilo do sveta.
Vo filmoch od Marvelu sa Ultron prvýkrát objavil práve v spomínanej snímke, kde ho nadaboval herec James Spader. V Age of Ultron ho vytvorili Tony Stark spolu s Brucom Bannerom ako mechanizmus, ktorého primárnou úlohou mala byť ochrana Zeme pred hrozbami z okolitého vesmíru. Projekt sa však nezdaril a Ultron po pripojení na internet prevzal kontrolu nad vlastným telom a mysľou.
V komiksovej predlohe má na svedomí vytvorenie Ultrona svetoznámy vynálezca Hank Pym, ktorému sa podobne ako Tonymu vymkol spod kontroly. Ultronovi sa podarilo uniknúť a vymazať pamäť Hankovi s tým, že robot nebol nikdy zhotovený. Ultron sa postupne upgradeoval, čo malo za následok získanie schopností, ako je napr. lietanie, nadľudská sila, odolnosť a rôzne útočné zbrane.
Aj keď ide o vcelku vydarené predstavenie ďalšieho ikonického záporáka pre tím Avengers, mnohí si želajú jeho návrat aj v ďalších projektoch.
Doctor Doom
Keď už je reč o najznámejších nepriateľoch z Marvelu, práve Doctor Doom je postavou, ktorú by sme dozaista chceli opäť vidieť na televíznych obrazovkách. Jeho filmového spracovania sme sa dočkali už vo viacerých snímkach, kde sa však stretol iba s jemne pozitívnymi ohlasmi, a to tiež iba pri prvej filmovej sérii Fantastic Four z roku 2005 a jeho pokračovaní z roku 2007.
Victor von Doom je neoddeliteľnou súčasťou zoskupenia Fantastic Four. Pôvod jeho síl sa vo viacerých príbehoch taktiež líši, avšak poväčšine sa nachádzal v blízkosti alebo priamo pri ostatných členoch Fantastic Four počas experimentu, kde boli hrdinovia ožiarení vesmírnou búrkou. Victor bol zasiahnutý priamo, čo malo za následok znetvorenie jeho tela.
V komiksoch sa Victor narodil do chudobnej rómskej rodiny v malom fiktívnom národe Latveria. Victor svoju matku veľmi miloval. Zavraždili ju v dôsledku kráľovej pomsty, nie dlho po tom, čo stratil aj svojho otca. Svoje schopnosti získal počas nevydareného experimentu s interdimenzionálnou technológiou, ktorý explodoval a zohavil mu tvár. Tiež je majstrom v oblasti vedy, technológie a čiernej mágie!
V roku 2015 vletel do kín ďalší pokus o reboot Fantastic Four, ktorý však odsúdil takmer každý fanúšik. Film sa stretol s extrémne negatívnou kritikou, a tak celá plánovaná séria upadla do zabudnutia. Do dnešného dňa si fanúšikovia želajú návrat tohto ikonického záporáka, ktorý stál v čele najväčšej komiksovej udalosti Secret Wars.
Ktoré postavy sa do výberu nedostali?
Do užšieho výberu sa dostalo iba niekoľko zloduchov, ktorí sa už stihli objaviť vo viacerých filmoch v rámci franšízy Marvel Entertainment.
Výber zahŕňa vyslovene najžiadanejšie postavy z radov Marvelu, preto sa do výberu nedostali postavy, ako napr. Sabertooth alebo Dark Phoenix, ktorú v roku 2019 stvárnila herečka Sophie Turner v prepadáku, ktorý nesie názov X-Men: Dark Phoenix.
Okrem nej sa vo výbere neobjavili ani ďalší zo záporákov zo sveta Spider-Mana, ako napr. Green Goblin alebo Rhino, ktorý sa prvýkrát predstavil v snímke The Amazing Spider-Man 2 v hrozne vyzerajúcom mechanickom obleku.
Podobne je to aj v prípade ďalších postáv, ako napr. Bullseye, Mandarin, Morbius, Dormammu a pod., ktorých účasť očakávame v ďalších nadchádzajúcich filmových a seriálových projektoch. Aby toho nebolo málo, na obrazovkách sa doposiaľ neobjavil celý zástup ikonických záporákov alebo antihrdinov, ktorých tiež ešte len spoznáme.