Desať metrov dlhý plán, označený červenými a zelenými kriedovými značkami, ktoré ukazujú, kde pravdepodobne došlo k prieniku ľadu cez vodotesné prepážky, bol použitý počas vyšetrovania potopenia lode v roku 1912. V týchto dňoch sa predal v aukcii za 195 000 libier (220 000 eur).
„Je to jednoducho jeden z najdôležitejších a dobre zdokumentovaných kúskov pamätihodností Titanicu, aké dodnes existujú,“ uviedla aukčná sieň Henry Aldridge and Son Ltd vo vyhlásení pre CNN.
Titanic bol v čase svojej existencie jedným z najväčších zaoceánskych parníkov v prevádzke, o ktorom sa predpokladalo, že je takmer nedobytný. 14. apríla 1912 však narazil na ľadovec v Atlantiku a pri potopení zahynulo viac ako 1 500 ľudí, čo šokovalo svet a vyvolalo pobúrenie nad nedostatkom záchranných člnov na palube.
Na pláne rekonštruovali katastrofu
Plán lode pripravilo oddelenie námorných architektov spoločnosti White Star Line, ktorá vlastnila Titanic, a použil sa pri vyšetrovaní katastrofy. Visel zo stropu, aby sa naň účastníci mohli odvolávať pomocou ukazovadla. Otvory po kábloch, na ktorých visel, sú v plátne viditeľné stále.
Jeho cena v aukcii odráža „nielen vzácnosť materiálu, ale aj trvalú príťažlivosť príbehu Titanicu,“ povedal pre CNN Andrew Aldridge, výkonný riaditeľ aukčného domu. „Potopil sa síce pred 111 rokmi, ale pamiatka na pasažierov a posádku žije prostredníctvom spomienkových predmetov,“ dodal.
Prepisy vyšetrovania sú plné odkazov na plán, pretože zohľadňoval výpovede takmer stovky svedkov a ďalšie dôkazy, pričom dospel k záveru, že Titanic sa potopil po zrážke s ľadovcom, ktorú spôsobila nadmerná rýchlosť, ktorou bolo plavidlo navigované.
Ostatné kusy boli predané v tej istej aukcii, vrátane ubytovacieho plánu Titanicu za 60 000 libier (75 000 dolárov), zbierky týkajúcej sa záchrannej lode Carpathia za 85 000 libier (106 000 dolárov) a nástennej maľby od RMS Queen Mary za 55 000 libier (68 500 dolárov).