Bioinžinieri z Univerzity v Pise v spolupráci s Gustavom Hegelom, FX umelcom zo spoločnosti Biomimic, vytvorili humanoidného robota Abela, ktorý svojím výzorom pripomína 12-ročného chlapca. Výnimočnosťou tohto robota je však to, že dokáže vnímať emócie.
Abel bol navrhnutý tak, aby bol schopný vnímať sociálny kontext a empaticky komunikovať s pacientmi trpiacimi nervovými poruchami. Cieľom projektu bolo vytvoriť spoločníka pre ľudí s autizmom alebo Alzheimerovou chorobou. O výsledkoch informovala aj talianska stránka Stylmania.
Humanoidný robot svojím vzhľadom pripomína 12-ročného chlapca, má hlavu, trup, ramená, ruky, 42 aktuátorov a systém vizuálno-sociálneho vnímania, ktorý je pre rozpoznávanie výrazov tváre nevyhnutný.
Aj vďaka tomu je Abel schopný reagovať na prejavy emócií pacientov a je nápomocný pri procese liečby ľudí, ktorí majú problém s porozumením a vyjadrením emócií. Ďalšou sférou možnej aplikácie novej technológie je oblasť demencie.
Abel využíva nový algoritmus AI Emotion, vyvinutý spoločnosťou Emotiva, ktorý je o 60 % presnejší ako iné systémy používané vo svete robotiky. Abel vznikol vďaka spoločnému úsiliu deep tech startupu Emotiva, LVenture Group a výskumného centra „Enrico Piaggio“ Univerzity v Pise.