Leto sa už nezadržateľne blíži a s ním aj chuť ísť sa zase po roku niekam okúpať. Možno ťa to ťahá niekam do zahraničia, ale ver, že aj u nás máme viacero jedinečných lokalít. Jedna z nich sa nachádza na severe Slovenska a na fotkách vyzerá skutočne úchvatne.
Hovoríme o mieste, ktoré dnes všetci poznajú najmä pod názvom Šútovské jazero. Nachádza sa v mestskej časti Rieka v obci Kraľovany a ide o zatopený kameňolom, ktorý sa dnes využíva najmä ako prírodné kúpalisko.
Voda v ňom má priezračnú tyrkysovú farbu a patrí medzi obľúbené rekreačné lokality. Ako informuje portál KamNaVýlet.sk, vzhľadom na severnejšiu polohu zvykne byť voda chladnejšia, čo sa však mení počas letných horúčav.
Čo všetko ponúka?
Na mieste nájdeš dve veľké pláže a niekoľko menších, z ktorých je prístup do jazera trochu komplikovanejší. Samozrejme, nechýba ani nudistická pláž. Tá je určená pre všetkých, ktorí sa nehanbia za svoje telo a krivky. Občerstvenie si môžeš vychutnať v bufetoch, ktoré ponúkajú tradičné kúpaliskové špeciality. V tesnej blízkosti na nachádza aj jeden motorest.
Musíme ťa však upozorniť na viacero negatív. Kúpanie v jazere je na vlastné riziko, pretože sa v ňom tvoria vodné víry a niekoľko ľudí už prišlo o život. Rátaj s tým, že počas horúcich letných dní ho okupujú stovky ľudí a vyzerá to tam ako na veľkom ľudskom mravenisku.
Žiaľ, návštevníci za sebou často nechávajú odpadky, ktoré na konci sezóny zbierajú dobrovoľníci. Vtedy sa to už na rozprávkové miesto z fotky nepodobá.
Zaujímavosti o obci Šútovo
Obec Šútovo je najsevernejšie položená obec Turca v severovýchodnom okraji Turčianskej kotliny pri úpätí Malej Fatry pod vrchom Chleb. Pozornosť turistov okrem iného púta Šútovský vodopád, ktorý je najväčším svojho druhu v Malej Fatre.
Prvá písomná zmienka o tejto obci pochádza z roku 1403 a jej názov je odvodený od pomenovania bezrohých oviec – šút alebo od mena neďalekej tiesňavy nazývanej starosloviensky „šutom“. Obec patrila panstvu Sklabiňa a do 20. storočia tu mali majetky Révaiovci.
V roku 1828 mala obec 61 domov a 337 obyvateľov. Za prvej Československej republiky pracovali obyvatelia ako roľníci, lesní a železniční robotníci. Boli tu mlyny, vyhne, rozvinuté košikárstvo. Obyvatelia sa zapojili do SNP.