Láska je skrátka všade okolo nás. Občas sme pre ňu ochotní obetovať všetko, niekedy je pre nás aj strašiakom, pretože prax ukázala, že zlomené srdce veru dokáže sakramentsky bolieť…
Hovorí sa, že pocit lásky vychádza zo srdca, no v skutočnosti ide z hlavy. A náš mozog sa prísne riadi určitými pravidlami, ktoré nevieme ovplyvniť.
Toto sú zaujímavé vedecké fakty o láske a zamilovanosti, o ktorých si predtým možno nevedel:
1) Motýle v žalúdku spôsobuje adrenalín. Ak sa do niekoho zamilujeme a cítime povestné motýle v žalúdku, nie je to tým, že si to len nahovárame. Tieto pocity totiž spôsobuje adrenalín, ktorý sa pri zamilovanosti vylučuje. Preto, ak sme „v tom až po uši“ máme problém so sústredenosťou a niekedy aj so spánkom.
2) Priťahujú nás ľudia, ktorí sa na nás podobajú. Ženy si často vyberajú mužov, ktorí pripomínajú ich bratov alebo otcov, a mužom sa páčia ženy, ktoré sa podobajú na ich matky alebo sestry.
Náš mozog sa totiž snaží automaticky nájsť podobného jedinca, s ktorým bude najvyššia pravdepodobnosť silných génov. Platí to však iba za predpokladu, že sme mali so svojimi rodičmi dobrý vzťah.
3) Myslenie na sex ovplyvňuje kreativitu. Rozmýšľanie nad sexom či milovaným človekom ovplyvňuje abstraktnosť a kreativitu myslenia. Sexuálnu energiu môžeme považovať za jednu z najtvorivejších. No a sex je podľa expertov spojený s tvorivosťou tak, že oba zahŕňajú inováciu. Čiže, nemravné myšlienky nám vlastne iba pomáhajú!
4) Zamilovaní používajú rovnaký „jazyk“. Už inštinktívne sa nám páčia ľudia, ktorí používajú rovnakú slovnú zásobu, podobné výrazy a myslia ako my. Náš mozog je totiž takým mierotvorcom, preferuje rovnako zmýšľajúcich ľudí.
5) Uprednostňujeme zodpovedných ľudí. Kvôli nášmu reprodukčnému pudu automaticky uprednostňujeme partnerov, ktorí sú zodpovední. Keď je vzťah plný lásky, istôt a bezpečia, do nášho tela sa vylučujú oxytocín a vazopresín. Vďaka týmto hormónom si tak môžu partneri navzájom ľahko porozumieť a zvládať stres aj v zložitých situáciách.
6) Zamilovanie má neurologické účinky podobné kokaínu. Oba zážitky ovplyvňujú mozog podobne a vyvolávajú podobný pocit eufórie. Výskum zistil, že zamilovaním sa produkuje niekoľko chemikálií indukujúcich eufóriu, ktoré stimulujú súčasne 12 oblastí mozgu.
7) Maznanie uvoľňuje látky podobné liekom proti bolesti. Oxytocín vzniká aj pri objatí alebo maznaní sa. Hormón sa objavuje v mozgu, vaječníkoch i semenníkoch a predpokladá sa, že sa podieľa na procese spájania.
Výskum zistil, že určitá dávka oxytocínu významne znižuje bolesti hlavy a u niektorých dokonca po 4 hodinách spôsobuje aj úplnú stratu bolesti. Pred užitím tabletky sa teda určite oplatí vyskúšať sa s niekým pomojkať.
8) Aj pohľad na fotografiu pomáha. Je známe, že prítomnosť milovaného človeka pomáha zmierňovať bolesť. No dokáže to aj fotografia blízkej osoby. Experiment vykonaný na pacientoch, ktorí trpeli silnými bolesťami, preukázal, že ich bolesť sa po ukázaní fotografií ich milovaných zmiernila.
Avšak, keď im ukázali fotografie ľudí, ku ktorým nepociťovali žiadnu hlbšiu citovú väzbu, nemalo to na nich taký účinok.
9) Páry, ktoré majú príliš podobné povahy, spolu väčšinou príliš dlho nevydržia. Ako hovorí staré známe príslovie, protiklady sa priťahujú. A bolo dokázané, že je to čiastočne aj pravda. Vzťah osôb, ktoré sú príliš podobné alebo príliš rozdielne, nevydrží dlho. Z toho vyplýva, že vždy musí existovať nejaký základ podobnosti, aby medzi osobami vznikli nejaké city.
10) Väčšinou spolu skončia ľudia s rovnakou úrovňou príťažlivosti. Mnohé psychologické a sociálne výskumy naznačujú, že existuje významný súvis v tom, ako si ľudia vyberajú osoby, s ktorými nadviažu partnerský vzťah.
Tento model je vysvetlený hypotézou, ktorá hovorí o tom, že ľudia sú stále viac priťahovaní k tým, s ktorými majú rovnakú úroveň príťažlivosti alebo, inými slovami, sú rovnako sociálne žiadaní. Aj keď sa líšia vo fyzickej príťažlivosti, jeden z nich to zvyčajne kompenzuje inými spoločensky žiaducimi vlastnosťami.