Panelákom, v ktorých žijú desaťtisíce Slovákov, pomaly končí životnosť. Pred kúpou bytov, ktoré sa budú onedlho búrať, varujú aj ekonómovia a makléri, informuje portál Regióny. V našej krajine žije v panelových domoch približne 40 % občanov. Mnohé z nich postavili pred 50 až 60 rokmi, pričom sa rátalo s tým, že ich životnosť bude maximálne 80 rokov. Na čo si treba dať pozor?
„Ľudia si kupujú bezcenné byty. Ich životnosť končí. Je prekvapujúce, ako málo sa o tejto problematike hovorí,“ uviedol pre idnes.cz ekonóm Vladimír Brůna. Niektoré z nich vraj už presluhujú, ďalšie síce vydržia ešte nejaký čas, ale za cenu pomerne drahých opráv. Kupujúci tak môžu byť o pár rokov nepríjemne prekvapení, pretože ich investícia bude značne znehodnotená.
Predĺži životnosť rekonštrukcia?
Názory na túto problematiku sú rôzne. Makléri a developeri tvrdia, že celková rekonštrukcia predĺži životnosť panelových domov o 20 až 30 rokov. S tým súhlasí aj Zuzana Sternová z Technického skúšobného ústavu stavebného, ktorá poukazuje na nutnosť odstránenia takzvaných systémových porúch panelákov.
V niektorých prípadoch však môže ísť o úplne opačný priebeh. Doba životnosti sa skráti a nový majiteľ nestihne ani splatiť svoju hypotéku. Vplyvom nedostatkov sa životnosť môže skrátiť na 60 až 65 rokov. Prvé paneláky bez obnovy doslúžia približne v roku 2030.
Vývojár ľudí upokojuje
Podľa niekdajšieho vývojára panelákov vraj môžu stáť ešte dlhé roky. Závisí, ako sa k nim budú vlastníci správať, uviedol pre idnes.cz Petr Plichta. Podľa neho je reálna životnosť panelových domov vysoká. „Podotýkam ale, že musí ísť o domy vyrobené z klasického betónu. Prvky dlhodobej životnosti, teda konštrukcia základov, steny, stropy, nosné konštrukcie schodísk a pod. z konštrukčného betónu a pri bežnom používaní a údržbe majú životnosť odhadom 150 až 200 rokov,“ uviedol.
Zrekonštruované a zateplené paneláky predĺžia svoju životnosť o desiatky rokov. Negatívny vplyv na statiku panelákov majú ale zásahy vlastníkov do nosných stien, ktoré ohrozujú stabilitu budovy.
Aké bude dlhodobé riešenie?
Je jasné, že paneláky aj tak jedného dňa doslúžia. Na to, čo sa stane potom, nemajú jednoznačnú odpoveď odborníci ani politici. Demolácia betónových sídlisk však rozhodne nebude lacná. Navyše, ľudom bude potrebné nájsť nové bývanie.
„Ak by sa stal nejaký bytový dom neobývateľným a musel by sa zbúrať, štát by sa mal o ľudí postarať. Tieto prípady by mohli byť financované z európskych podporných programov alebo priamo štátom,“ uviedol pre aktuality.sk Vladimír Komenda, odborník na reality.