Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

Novovzniknutá iniciatíva chce odstraňovať nenávistné komentáre z internetu

Výsledky analýzy ukazujú, že viac ako 15 percent všetkých komentárov na Facebooku obsahuje nenávistné prejavy či vulgarizmy.


Iniciatíva #bezhejtu mobilizuje firmy, organizácie, médiá aj verejné inštitúcie a iných majiteľov veľkých profilov na sociálnych sieťach s cieľom kultivovať verejný diskurz.

Dosiahnuť to chce odstraňovaním nenávistných prejavov z diskusií na internete. TASR o tom informovala Frédérique Halászová z komunikačnej agentúry Seesame, ktorá spoločne so softvérovou spoločnosťou TrollWall stojí za novovzniknutou iniciatívou.

Umelá inteligencia posúdila viac ako pol milióna komentárov pod príspevkami zo 428 facebookových profilov v rôznych oblastiach. Pozerala sa pri tom na komentáre napísané v prvej polovici apríla 2023. „Výsledky analýzy ukazujú, že viac ako 15 percent všetkých komentárov na Facebooku obsahuje nenávistné prejavy či vulgarizmy,“ priblížil spoluzakladateľ TrollWall Pavol Bujňák.

Oprávnenie upratať diskusiu majú podľa zakladateľov iniciatívy iba administrátori konkrétnej stránky alebo profilu. „Firmy, organizácie, inštitúcie či influenceri tak môžu robiť osobne, najať si brigádnikov, profesionálnu agentúru alebo využívať technologické riešenia. Dôležité je, aby nenechali svoje profily napospas osudu,“ poradila Halászová.

Shutterstock

V online prostredí trávia ľudia podľa šéfa digitálneho tímu zo Seesame Dávida Benediga toľko času, že sa im chtiac-nechtiac posúvajú hranice toho, čo považujú za normálne a akceptovateľné aj v skutočnom svete. „Je preto dôležité, čo čítame a ako spolu diskutujeme v online priestore,“ povedal.

Pri upratovaní diskusií je podľa zakladateľov iniciatívy tiež dôležité nastaviť si pravidlá, aby bolo jasné, čo je na danej stránke akceptovateľné a čo už nie. „Dôležité je aj to, aby boli hejty zachytené čo najskôr a nezískavali tak zbytočné lajky, ktoré ich posunú vyššie. Čím viac komentárov stránka generuje, tým ťažšie je ustrážiť diskusiu,“ priblížil Bujňák. Výhodou technologických riešení podľa neho je, že komentár schovajú do pár sekúnd aj pri veľkom objeme príspevkov.

Nenávistné prejavy na internete majú zároveň veľký dosah na spoločnosť, ale aj na psychické zdravie jednotlivcov. „Vplývajú na psychickú pohodu a stav duševného zdravia, sebavedomie a vnímanie seba samého. V dôsledku toho sa objavujú stavy úzkosti, pocity strachu a neistoty,“ vysvetlil psychológ a šéf psychologickej poradne IPčko Marek Madro.

Členovia iniciatívy #bezhejtu sa zaväzujú, že budú na svojich profiloch pravidelne monitorovať diskusie a aktívne odstraňovať ‚hejt‘. Medzi štartujúcimi členmi sú verejné inštitúcie, ako napríklad Polícia SR, Kancelária prezidentky SR, mestá Bratislava, Košice, Žilina a Nitra, Úrad na ochranu whistleblowerov či plán obnovy. V zozname členov sú tiež mnohé mimovládne a neziskové organizácie, ale aj firmy. Iniciatíva #bezhejtu je otvorená pre každého, kto spravuje verejné profily na sociálnych sieťach.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.