Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

Mať zdravé sebavedomie je v živote veľmi dôležité a zároveň vzácne. Skôr sa stretávame s prípadmi, že má niekto toho sebavedomia až príliš veľa, alebo mu výrazne chýba. A to mu komplikuje život a mnohé životné situácie sa tak stávajú ťažšími.

Sebavedomie potrebujeme, aby sme dokázali dosiahnuť to, po čom túžime, a fungovať v tomto egocentrickom svete. Lenže málokto si takýto problém prizná a aj s tým bojuje. Tu je pár tipov, ako bojovať s nízkym sebavedomím, a rady, ktoré ti ho pomôžu vybudovať.

Shutterstock

Udržiavaj očný kontakt

Keď sa niekto vyhýba očnému kontaktu, znamená to, že nie je sebavedomý a že o sebe alebo o tom, čo hovorí, pochybuje. Udržiavanie očného kontaktu s ľuďmi ti teda pomôže získať ich dôveru a presvedčiť ich o tvojej úprimnosti.

Nauč sa prijímať komplimenty

Ak človek trpí nedostatkom sebadôvery a niekto ho pochváli, jeho prvou reakciou býva, že začne dávať do popredia svoje nedostatky. No to je nesprávny postup, pretože tým len poukáže na absenciu sebadôvery.

A kto nám bude veriť, ak nie my sami? Lepšou možnosťou je, ak sa po komplimente úprimne usmejeme a poďakujeme. A zároveň je dobré lichôtkam aspoň sčasti uveriť. Hneď automaticky nepredpokladaj, že si ten človek iba vymýšľa alebo preháňa.

Shutterstock

Nesnaž sa byť nasilu perfektný

Dávaj si také ciele, ktoré je v tvojich silách možné dosiahnuť. Keď si nastavíš také méty, ktoré momentálne nie si schopný docieliť, budeš stále frustrovaný a tým smeruješ k úzkosti, nie k úspechu. Takým spôsobom aj devastuješ svoju sebadôveru. Lepšie je preto postupovať pomaly, no priamo vpred ku svojmu cieľu.

Kontroluj svoje myslenie

Ak budeš sledovať svoje negatívne myšlienky, čoskoro si všimneš, že sa v tvojej mysli objavujú pri podobných situáciách. Možno si prežil krásny deň, ale skôr, ako ideš spať, začneš premýšľať o niečom zlom, že si urobil niečo nedostatočne alebo nesprávne. Snaž sa ignorovať takéto myšlienky a striehni na ne. Hneď, ako si všimneš, že začínaš takto uvažovať, snaž sa tieto myšlienky okamžite potlačiť do úzadia.

Shutterstock

Zapisuj si negatívne myšlienky

Urob si „denník svojich úspechov“ a každý deň tam zapisuj kroky k svojmu cieľu. Je to dobré z toho dôvodu, že ak tam máš napísaných viacero malých vecí, na ktoré môžeš byť hrdý, posilní to tvoje sebavedomie.

Komunikuj s cudzími ľuďmi

Ľudia s nízkym sebavedomím s tým majú problém. No keď budeš viac komunikovať s cudzími ľuďmi, pomôže ti to viac si veriť. Tým, že sa prihovoríš osobe, ktorú nepoznáš, odskúšaš si svoju guráž a keď to absolvuješ, zdvihne sa ti aj sebavedomie. Vystúpenie z tvojej komfortnej zóny ťa iba posilní.

Ponúkni pomoc

Každý by mal mať niekoho, na koho sa môže spoľahnúť, no len málo ľudí požiada o pomoc alebo ju samo ponúkne. Pomáhaním ostatným sa budeš cítiť dôležitejšie a aj užitočnejšie. Pomôže ti to, aby si sa necítil neisto a osamelo.

Shutterstock

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.