Otravná bzučiaca háveď, ktorá dokáže pokaziť aj najlepšiu letnú grilovačku či turistiku. Áno, reč je o komároch. Všetci vieme, že tento hmyz je vlastne závislý od človeka, pretože sa živí našou krvou. Prečo ale niekoho krv chutí týmto potvorám viac? Vedci prišli s možným vysvetlením.
Podľa najnovších štúdií sa približne 20 % ľudí žiadnym spôsobom nedokáže ubrániť pred útokom komárov. Týchto ľudí komáre štípu častejšie preto, lebo sú pre ne príťažlivejší ako zvyšných 80 % populácie. Vedci zistili, že existuje viacero faktorov, ktoré túto mieru „príťažlivosti“ ovplyvňujú.
Krvná skupina
Veľký vplyv na to, či o teba budú mať komáre záujem, má tvoja krvná skupina. Výskumy ukazujú, že ľudia s krvnou skupinou 0 sú náchylnejší na uštipnutie komárom, podľa jednej štúdie je pravdepodobnosť uštipnutia pri tomto type krvi dokonca dvakrát vyššia ako pri krvnej skupine A.
Asi sa pýtaš, ako komáre vedia tvoju krvnú skupinu. Môže za to chemická stopa, ktorú človek vylučuje cez kožu. Tento signál nedokážu vysielať všetci ľudia, týka sa to približne 85 % populácie. Paradoxom je, že komáre majú aj tak vyšší záujem o tých zvyšných 15 %.
Prečo štípu komáre viac dospelých ako deti?
Jedným zo spôsobov, ako komáre lokalizujú svoje ciele, je vďaka oxidu uhličitému, ktorý vydychujeme. Komáre majú na to vyvinutý špeciálny orgán, ktorý sa nazýva čeľustné hmatadlo. Vďaka nemu dokážu detegovať vydychovaný oxid uhličitý zo vzdialenosti takmer 50 metrov.
Je teda logické, že komáre priťahujú ľudia, ktorí vydychujú viac oxidu uhličitého, teda takí, ktorí majú väčšiu kapacitu pľúc – dospelí ľudia.
Cvičíš? Komáre ťa budú milovať
Lákavým pre komáre sa stávaš aj vtedy, keď sa potíš. Je to nechutné, vieme, ale komáre si svoje obete vyberajú aj podľa toho, že cítia kyselinu mliečnu, kyselinu močovú a ďalšie látky vylučované naším potom. Okrem toho, komáre priťahuje aj ľudské teplo.
Komáre využívajú na lokalizáciu svojich obetí okrem čuchu aj zrak. Podľa entomológa Jamesa Daya môžu farby ako čierna, tmavomodrá alebo červená urobiť z človeka pre tento hmyz ľahší cieľ. Už aspoň vieš, prečo ti tieto lietajúce beštie nedajú počas letného behu pokoj.
Niektoré štúdie ukázali, že pre krvilačné príšery sú príťažlivé aj baktérie, ktoré sa prirodzene nachádzajú na našej koži. S tým súvisí aj to, prečo človeka často uštipnú v oblasti členkov a chodidiel. V týchto partiách sa totiž prirodzene vyskytuje vyššie množstvo spomínaných baktérií, takže pre komáre je to doslova raj.
Štúdie tiež hovoria, že zhruba dvakrát viac pozornosti komárov priťahujú tehotné ženy. Môže to byť spôsobené tým, že majú vyššiu telesnú teplotu a že vydychujú o 21 % viac oxidu uhličitého ako ostatní.
Lákadlom je aj alkohol
Nielen ľudia sú po alkohole prítulnejší. Podľa štúdie uloženej aj v databáze PubMed už malé pivo dokáže spôsobiť, že komáre na teba budú sadať ako muchy na lep. Nevyriešenou záhadou je ešte stále to, prečo komáre tak rady sadajú na alkoholikov.
Podľa niektorých vedcov to môže byť spôsobené vylučovaním etanolu a zvýšenou telesnou teplotou, no konkrétne výsledky podporujúce túto teóriu zatiaľ odhalené neboli. Najvýraznejším faktorom, ktorý ovplyvňuje to, či nás komáre poštípu, je napriek všetkým možným vysvetleniam a okolnostiam aj tak stále genetika.