Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

Paleontológovia objavili v Kolíske ľudstva najstaršie pohrebisko

V podzemnom jaskynnom systéme neďaleko Johannesburgu sa podarilo objaviť ostatky niekoľkých príslušníkov druhu Homo naledi.


Najstaršie pohrebisko na svete sa podarilo objaviť v Juhoafrickej republike (JAR). Podľa paleontológov obsahovalo ostatky jedného zo vzdialených príbuzných človeka s malým mozgom, o ktorom sa predtým predpokladalo, že nebol schopný zložitejších úkonov. TASR informuje na základe správy agentúry AFP.

Tím výskumníkov vedený renomovaným paleoantropológom Leem Bergerom vo vyhlásení uvádza, že v podzemnom jaskynnom systéme v oblasti známej ako Kolíska ľudstva, ležiacej neďaleko Johannesburgu, sa im podarilo objaviť ostatky niekoľkých príslušníkov druhu Homo naledi, hominida z doby kamennej a jedného z „bratrancov“ moderného Homo sapiens.

„Ide o vôbec najstaršie dosiaľ objavené hroby v histórii homininov. Vekom aspoň o 100.000 rokov prekonávajú akékoľvek známe pohrebiská druhu Homo sapiens,“ uvádzajú vedci v sérii zatiaľ nerecenzovaných článkov, ktoré by mal vydať vedecký žurnál eLife.

Profimedia

Nálezy rúcajú doterajšie predstavy vedcov o ľudskej evolúcii. Dosiaľ panovalo presvedčenie, že na vykonávanie zložitých činností, ako je pochovávanie mŕtvych, bol potrebný veľký mozog. Ten však u Homo naledi dosahoval iba zhruba veľkosť pomaranča.

Homo naledi bol druh hominidov vysoký zhruba 150 centimetrov s rukami prispôsobenými na lezenie po stromoch i prácu s nástrojmi, jeho chodidlá však boli prispôsobené na kráčanie po rovnej zemi. Predstavuje teda prechodový stupeň medzi moderným človekom a opicami žijúcimi na stromoch. Druh bol pomenovaný po jaskynnom komplexe „Vychádzajúca hviezda“, kde bol v roku 2013 objavený (naledi je slovo pochádzajúce z miestnych jazykov a znamená hviezda).

„Tieto objavy dokazujú, že pohrebné rituály neboli výhradnou doménou Homo sapiens či iných hominidov s veľkým mozgom,“ uvádzajú výskumníci a dodávajú, že ide len o jeden z viacerých dôkazov komplexných citových a kognitívnych procesov u príslušníkov druhu Homo naledi.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.