Iste by sa našlo dosť ľudí, ktorí ignorujú nutkanie na veľkú potrebu, a na toaletu z rôznych dôvodov nejdú. Možno proste nemôžu, alebo sa im jednoducho nechce a snažia sa toto nutkanie zadržať. Podľa gastroenterológa Martina Veyseya je to však chybou.
Ako uvádza aj portál LADbible, o návštevách toalety (logicky) málokedy hovoríme a zrejme ani nevieme, že si svojím správaním škodíme. Veysey sa vyjadril, že človek by skrátka mal ísť na toaletu vždy, keď zacíti potrebu.
Ale odkladať ju? To nie je najlepší nápad. Frekvencia toho, ako často by mal človek vykonávať veľkú potrebu, nie je jednotná. Môže to byť niekoľkokrát denne, prípadne raz za tri či štyri dni.
Odkladanie vyvoláva zdravotné ťažkosti
Expert zdôraznil, že problémy s náhlym nutkaním ísť na toaletu, zápcha či hnačka môžu byť príznakom toho, že niečo nie je úplne v poriadku. „Zvyknúť si odkladať túto potrebu znamená, že zvyšky jedla, ktoré ste zjedli, zostanú vo vašom tele dlhšie, ako by mali,“ uviedol.
„Predĺži sa vám teda čas, kým sa vyprázdnite a kvalita vášho života sa zhorší.“ Dodal, že človek vyprodukuje za celý život približne šesť ton exkrementov. Tie sa skladajú z vody, baktérií, dusíkatých látok, sacharidov, nestrávenej rastlinnej hmoty a tukov.
„Čím dlhšie tento mix látok v našom tele ostáva, tým viac je náchylný na fermentáciu a rozklad. To produkuje nielen vetry, ale aj chemikálie známe ako metabolity, ktoré sa potom dostanú do kontaktu s výstelkou čreva a môžu ju narušiť,“ dodal Veyesya. Veda už preukázala súvislosť s odkladaním veľkej potreby a rakovinou čriev, žlčovými kameňmi, polypmi hrubého čreva či hemoroidmi.
Aby sa vyprázdňovanie zlepšilo, odborník odporúča zvýšiť príjem vlákniny a tekutín, pravidelne cvičiť a, ako inak, neignorovať, keď sa hrubé črevo ozve a rovno zamieriť na toaletu.