Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 24.11.2024
sk
Emília
cz
Emílie
, Emilia

Einstein s vyplazeným jazykom? 10 známych historických fotografií, za ktorými stoja zaujímavé príbehy

Vďakabohu za fotoaparát.


Jedným z obrovských vynálezov ľudstva je bezpochyby fotoaparát. Vďaka nemu bolo a stále je možné zachytiť každú udalosť, či už dobrú, alebo zlú, a zachovať ju pre ďalšie generácie – aby sa poučili z našich chýb a pobavili na grimasách, výzore či móde danej doby.

Aj my sme, koniec-koncov, nasledovníkmi našich predkov a vďaka archívom máme možnosť dostať sa k historickým fotografiám, ktoré dokumentujú významné dejinné udalosti. Za niektorými z nich stoja naozaj bizarné príbehy, iné sú také vzácne (a šokujúce), že ich verejnosť ani nepozná.

Posledný záchranný čln z Titanicu (1912)

história, fotografia, záber, Titanic, záchranný čln
Wikipedia

Kvôli povahe katastrofy sa nezachovalo veľa fotografií zobrazujúcich záchranné akcie po havárii Titanicu. Na tejto fotografii je preživšími a zamrznutou oceánskou vodou naplnený jeden z 20 záchranných člnov lode, ktoré zohrali významnú úlohu pri pomoci pasažierom.

Slávny jazyk Alberta Einsteina (1951)

Obrázok Alberta Einsteina s vyplazeným jazykom je veľmi známy. Menej známy je však už príbeh o tom, ako fotografia vznikla. Vytvorili ju na fyzikove 72. narodeniny, keď sa chystal nastúpiť do auta. Keďže bol už vtedy verejne známou osobnosťou, paparazzovia ho neustále fotili a on bol z toho už unavený. Po tom, čo so svojimi známymi nastúpil do auta, na znak rebélie vyplazil na fotografov jazyk.

história, fotografia, záber, Albert Einstein, jazyk
Profimedia

Iba jediný z prítomných fotografov bol taký šikovný, že to dokázal zachytiť – Arthur Sasse. Agentúra, pre ktorú pracoval, sa najprv bála fotografiu uverejniť, aby sa „majster“ neurazil, no napokon sa odhodlala a urobila dobre. Albertovi sa fotka s vyplazeným jazykom zapáčila natoľko, že agentúru požiadal o 9 kópií, ktoré následne rozoslal svojim priateľom ako vianočný darček.

Zlatá horúčka na Klondiku (1899)

história, fotografia, záber, zlatá horúčka, Klondike
Wikipedia

Zlatá horúčka na Klondiku sa považuje za jednu z najväčších zlatých horúčok na svete. Išlo o masovú migráciu obyvateľov vtedajšieho sveta s cieľom zlepšiť svoj život aj za cenu toho, že oň prídu. Medzi tisíckami ľudí, ktorí odišli hľadať zlato, sa len veľmi ťažko našiel niekto, kto si mohol dovoliť vlastniť fotoaparát. Preto je táto fotografia nielen historicky, ale aj ľudsky naozaj veľmi vzácna.

Mohlo by ťa zaujímať:

20 historických záberov žien, ktoré zobrazujú život nežného pohlavia v minulých storočiach

Nahnevaný sir Winston Churchill (1941)

Winston Churchill bol jednou z kľúčových osobností histórie Spojeného kráľovstva. Zhotovenie tejto fotografie sa pripisuje Yousufovi Karshovi, no nebola to vôbec jednoduchá úloha. Karsh mal na jej vytvorenie len veľmi krátky čas (2 minúty), mohol vyhotoviť iba jednu, no takú, ktorá by hodnoverne zobrazovala premiéra Veľkej Británie.

história, fotografia, záber, Winston Churchill
Wikipedia / Wikipedia

Počas procesu prípravy Churchill typicky fajčil cigaru. Karsh ho požiadal, aby zapózoval pred kamerou, ale aby cigaru odložil. To, samozrejme, premiér odmietol, pričom vydal pre neho charakteristický chrchot. Keďže fotograf vedel, že nemá čas na dlhé opletačky, jednoducho vykročil vpred a so slovami „Odpusťte mi, pane“ vytiahol Churchillovi cigaru z ruky.

Nahnevané pohľady na premiérovej tvári sú teda skutočné. „Dokonca aj revúceho leva môžete prinútiť zastaviť, aby ste ho mohli odfotografovať,“ povedal premiér potom, ako Karsh skončil so svojou prácou. Tento výrok sa stal pamätným a vďaka nemu dostala fotka názov The Roaring Lion.

Thomas Edison s fonografom (1878)

Vynálezcom minulých storočí vďačíme za veľa, keďže v kľúčových oblastiach zmenili životy ľudstva. Jedným z nich bol aj Thomas Edison. Medzi jeho obrovský prínos ľuďom okrem žiarovky (vieme, že o tom by sa dalo polemizovať) jednoznačne patrí aj fonograf, ktorý bol predchodcom dnes známejšieho gramofónu.

história, fotografia, záber, Thomas Edison, fonograf, žiarovka, vynález
Shutterstock

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.