Hoaxy, dezinformácie a konšpirácie či propaganda najrôznejšieho druhu sú, žiaľ, niečím, s čím sa v súčasnosti musíme stretávať prakticky denne.
S boomom internetu a sociálnych sietí sa šírenie nenávistného obsahu stalo oveľa rýchlejším a pohodlnejším. Okrem nezmyselných konšpiračných teórií o tom, že za všetko zlo môže George Soros (alebo Bill Gates, prípadne niekto iný, kto sa práve hodí), sa stretávame aj s úmyselným šírením ďalších nepravdivých správ a vyslovených nezmyslov. Hoaxov, ak chceš.
Mohli sme to vidieť aj počas pandémie, keď sa internetom šírili bludy o tom, že očkovaní ľudia do pár dní zomrú, že vakcíny obsahujú čipy na zotročenie ľudstva či že žiadny koronavírus vlastne neexistuje.
Mnoho ľudí si myslí, že hoaxy a dezinformácie sú nejakou novinkou, ktorá vznikla s rozmachom internetu. To je, samozrejme, veľmi mylná predstava. Ver či nie, hoaxy nás sprevádzajú už od počiatku civilizácie a v ľudských dejinách sa objavujú so železnou pravidelnosťou.
Mnohé z nich dokonca prežili dodnes, akurát získali trochu modernejší náter. V tomto článku sa trochu bližšie pozrieme na to, ako sa dezinformácie vyvíjali, a spomenieme si aj niekoľko príkladov.
Hoaxy, ktoré viedli k masakrom
Dezinformácie či hoaxy patria k nástrojom propagandy a sú vytvárané s cieľom ovplyvňovať názory a verejnú mienku ľudí. Ide o zámerne nepravdivé informácie, ktoré sú vydávané ako pravda či ako šokujúce odhalenia sprisahania elít. Niekedy si ľudia pletú dezinformácie a mizinformácie. Hoci obe môžu prinášať nepravdivé tvrdenia, rozdiel medzi nimi je, že autori dezinformácií ich vytvárajú premyslene a vedome, kdežto pri mizinformáciách môže ísť o neúmyselnú chybu či zverejnenie dostatočne neoverených tvrdení.
Hoaxy namierené proti nepriateľovi sú staré ako ľudstvo samo a darilo sa im najmä vo vojenských konfliktoch, prípadne poslúžili ako zámienka pre rôzne masakre. Prakticky nenájdeme vojnu či genocídu, kde by dezinformácie nezohrali svoju rolu.
Každá strana mala vlastnú taktiku, ako očierniť nepriateľa v očiach obyčajných ľudí. Pripisovali sa im tie najhoršie vlastnosti, od nemravného života až po vraždenie. Príklady z histórie hovoria, že hoaxy a konšpirácie často viedli k reálnemu násiliu. Za zmienku stojí masaker, ktorý sa odohral počas prvej mithridackej vojny v roku 88 pred naším letopočtom.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- 5 skutočných príbehov vojnových hrdinov. Neposlúchli rozkaz, zmenili dejiny a zachránili miliardy životov
- Po 2. svetovej vojne vládol v Európe obrovský chaos a smútok. Ako vyzerali prvé kroky ľudí tesne po skončení vojny?
- Tento článok by nikdy nevznikol. Ako by mohlo vyzerať dnešné Slovensko, keby sme stále žili v socializme?
Rímska ríša a Bitýnia vtedy rozpútali vojnu proti Pontskej ríši. Pontský kráľ Mithridatés VI. Pontský však Rimanov porazil a rozbehol proti nim štvavú dezinformačnú kampaň. Všetkých ich vykreslil ako zlodejov, chamtivcov, vyberačov daní a nesmierne krutých barbarov, ktorí sa neštítia mučenia a vrážd.
V liste mestám sa dokonca vyjadril, že ľudia by sa mali Rimanom a Talianom postaviť a ich majetok si prerozdeliť. Výsledkom bola genocída asi 100-tisíc nevinných Rimanov a Talianov.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ktorý egyptský faraón šíril dezinformácie o svojich „úspešných“ bitkách
- Aký vplyv malo na šírenie hoaxov vynájdenie kníhtlače
- Ako v 12. storočí doplatila na dezinformácie židovská komunita
- Akú úlohu zohrávali hoaxy v prípade občianskych vojen
- Aká je budúcnosť hoaxov, dezinformácií a konšpiračných teórií
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom