Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

Prvú várku pozoruhodných a nezriedka aj podivných pracovných pozícií, ktoré sa už dávno stratili v prepadlisku času, sme ti na EMEFKA pred nejakým časom priniesli. Teraz nastal čas na pokračovanie. Aj v ňom si predstavíme desiatku povolaní, ktoré by sme v dnešnej spoločnosti už len márne hľadali.

1. Muži, ktorí splavovali drevo

Títo zamestnanci prepravovali popílené kmene stromov po rieke na ďalšie spracovanie. Táto profesia bola rozšírená najmä v Európe a v Spojených štátoch. Vo Švédsku sa splavovania dreva ujali už v 16. storočí.

Väčšinou sa pracovalo v dvoch skupinách, každá mala vlastného šéfa, ktorý pohyby dreva koordinoval. S nástupom modernej techniky táto profesia zanikla.

Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Log_driving#/media/File:Loggers_klaralven.jpg)

2. Zlodeji mŕtvych tiel

Zlodeji mŕtvol boli využívaní najmä v 18. a 19. storočí. Ich úlohou bolo na cintorínoch vykopávať mŕtvoly a následne ich dávať k dispozícii univerzitám, ktoré ich mohli využiť na vedecké účely.

Toto zamestnanie ale nebolo úplne „čisté“, pretože napríklad vo Veľkej Británii bolo exhumovanie ostatkov nelegálne. Keďže však anatómovia potrebovali oveľa viac tiel, museli sa uchyľovať aj k takýmto praktikám.

Hablot Knight Browne/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Resurrectionists_in_the_United_Kingdom#/media/File:Resurrectionists_by_phiz.png)

3. Sadzač

Sadzač bol zamestnanec tlačiarne, ktorý sa staral o sadzbu kníh či novín. Sádzací prístroj pripomínal veľký písací stroj. Sádzalo sa po riadkoch a pracovník písal na klávesnici, čím vytváral matrice písmen, ktoré sa potom museli poskladať do riadku.

Profimedia

4. Spojovateľka

Pozíciu spojovateliek zastávali väčšinou ženy a kedysi išlo o nevyhnutnú posilu. Pracovníčky ručne prepájali diaľkové hovory. Aj táto pracovná pozícia zmizla s nástupom moderných technológií, dnes prácu spojovateliek bez problémov zvládajú prístroje a programy.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/old-typography-printing-machine-240006127)

5. Billy Boy

V Amerike sa výrazom Billy Boy označoval mladý muž, ktorého náplňou práce bolo varenie kávy či čaju pre nadriadených. Nosili im ale napríklad aj obed. Táto profesia sa tešila rozkvetu v 50. a 60. rokoch.

Profimedia

6. Zberač pijavíc

V 19. storočí boli pijavice považované za zázrak medicíny. Verilo sa totiž, že dokážu z tela vysať jed či iné toxíny. Napokon teda lekári potrebovali, aby im pijavice zbierali na to určení ľudia. Táto profesia zanikla, pretože sa ukázalo, že s tou zázračnosťou pijavíc to nie je také isté. Spôsobili totiž pacientom ďalšie choroby a zdravotné problémy.

Profimedia

7. Frenológ

Frenológia je pseudoveda, ktorá sa rozšírila koncom 18. a začiatkom 19. storočia. Jej zástancovia razili teóriu, že tvar lebky či črty tváre majú priamy súvis s duševným stavom a psychickými vlastnosťami človeka. Frenológia bola vedcami definitívne odmietnutá v roku 1967.

Profimedia

8. Nosič vody

Nosiči vody so sebou niesli vedrá či kožené vrecia s vodou, ktorú donášali obyvateľom miest. Ako si môžeš domyslieť, táto profesia bola rozšírená predtým, než sa v domácnostiach ujala vodoinštalácia. Napriek tomu sa však v menej rozvinutých krajinách s nosičmi vody stále môžeme stretnúť.

Carlo Ponti/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Water_carrier#/media/File:Ponti_Water_carrier.jpg)

9. Premietač

Premietač v kinách je dnes už skutočne skôr raritou, hoci sem-tam sa s ním ešte stretnúť môžeme (hlavne v špecializovaných kinách). Dnes už filmové pásy používa len málo kín a všetko sa rieši digitálne.

Shutterstock (https://www.shutterstock.com/cs/image-photo/projectionist-work-room-400558291)

10. Vivandière

Slovo vivandière ti možno doteraz bolo úplne neznáme. Ide však o označenie profesie, ktorú vykonávali prakticky výhradne ženy. Slúžili vo vojsku po boju mužských vojakov a ich úlohou bolo zabezpečovať im jedlo či ošetrovanie.

Zmienky o vivandière nájdeme už z dôb Francúzskej revolúcie, ale aj pri Napoleonských vojnách. Neboli však limitované len na Francúzsko, profesia našla uplatnenie aj v Spojených štátoch počas občianskej vojny.

Roger Fenton/Wikimedia Commons (https://en.wikipedia.org/wiki/Vivandi%C3%A8re#/media/File:Fenton_-_vivandiere.jpg)

Ak ťa tento článok zaujal, jeho 1. časť nájdeš tu.


Tagy:

Dušan Šutarík
Na EMEFKA píšem hlavne o filmoch a seriáloch.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.