Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Pondelok 23.12.2024
sk
Nadežda
, Naďa
cz
Vlasta
Zdroj: ©Shutterstock

Ak nevieš žiť bez energeťáku či žuvačiek, do týchto krajín necestuj. 12 potravín, ktoré sú v zahraničí zakázané

Ani vysoký záujem o ne nezabránil kompetentným zakázať ich predaj.

Nebudeme si ťahať medové motúzy popod nos, väčšina z nás žije iba kvôli tomu, aby mohla jesť. Jedlo sme si zafixovali ako niečo, čo si dáme, keď sme smutní, čo zdieľame s kamošmi, keď sme šťastní, čím dokážeme zahnať nudu a tiež ako nevyhnutnú súčasť našej dovolenky. Keď sme v zahraničí, veľmi radi ochutnávame lokálne špeciality a v obchodoch naháňame potraviny, ktoré u nás nenájdeme.

Ak si si ale myslel, že rôznorodosť produktov v zahraničných obchodoch vychádza iba z toho, že rakúsky trh je kvalitnejší ako ten slovenský, nie je to tak úplne pravda. Každá krajina má svoje vlastné pravidlá o zložení a predaji potravín, preto sa ti môže jednoduchým prekročením hraníc stať, že tvoje obľúbené jedlo sa zrazu stane nezákonným.

1. Ovocné cereálie

V našich zemepisných končinách tento pokrm síce nie je veľmi rozšírený, no farebné krúžky v mlieku ako raňajková delikatesa všetci dobre poznáme z amerických filmov. Jednou z najznámejších značiek týchto cereálií sú Kellogg’s Froot Loops. Ovocné cereálie si získali negatívnu povesť najmä preto, že obsahujú veľké množstvo cukru a veľmi málo nutrične plnohodnotných zložiek.

zakázaná potravina, jedlo, zahraničie, svet, ovocné cereálie
Shutterstock

Možno aj z tohto dôvodu, napriek všetkej popularite, bola táto potravina zakázaná v Nórsku, Francúzsku, Fínsku a Rakúsku. Tieto európske krajiny zakázali predaj ovocných cereálií kvôli umelým farbivám, vďaka ktorým sú Kellogg’s Froot Loops také príťažlivé. Umelé farbivá sa spájajú s komplikáciami vývoja buniek.

2. Hamburgery

Ak si skutočným fanúšikom hovädzieho mäsa, pravdepodobne si zástancom pravidla „čím krvavejší, tým lepšie“. Pri návšteve niektorých krajín však mäsožravci nebudú môcť uspokojiť svoju túžbu po poriadnej mäsovej nádielke.

Jednou z nich je napríklad Nový Zéland alebo niektoré časti Spojeného kráľovstva, kde zakázali reštauráciám predaj hovädzích mäsových výrobkov (týkalo sa to napríklad hamburgerov vo fastfoodových reťazcoch Burger King) kvôli potenciálne vysokému množstva baktérií, ktoré môže mäso obsahovať. Paradoxné je, že nie je zakázané si surový steak kúpiť u mäsiara a jedlo si na vlastnú zodpovednosť pripraviť doma.

zakázaná potravina, jedlo, zahraničie, svet, hamburger, hovädzie mäso, rýchle občerstvenie
Shutterstock

3. Kebab

Jednou zo špecifických čŕt každej krajiny je gastronomická scéna. Všetky krajiny sa snažia vytvárať o sebe obraz aj kvalitným jedlom, pričom práve Taliansko je v tejto oblasti jedným z najsilnejších hráčov. Na druhej strane, veľa turistov je zvyknutých na rýchle a (lacnejšie) jedlo, napríklad v podobe kebabu.

Kebab je lacný, ľahko sa pripravuje a, úprimne povedané, ak sa pridá dostatok omáčky, nezáleží na tom, ako mäso skutočne chutí. A presne z tohto dôvodu bol kebab v Benátkach zakázaný. Argument? Rýchle občerstvenie poškodzuje imidž mesta.

hranolčeky, hranolky, zemiak, kečup, veda

Mohlo by ťa zaujímať:

Máš rád hranolčeky? Nové výskumy naznačujú, že s tebou asi nebude všetko v poriadku

4. Žuvačka

Predstava zákazu žuvačiek je pre mnohých doslova nočnou morou. Keď sme nervózni alebo nesvoji, práve žuvačka je často tou vecou, po ktorej siahneme, keď si chceme upokojiť napäté nervy a osviežiť dych. Na svete sú však určité miesta, kde by sme s týmto zvykom veľmi nepochodili. Jedným z nich je Singapur.

V tomto ázijskom štáte zaviedli zákaz žuvania žuvačiek v roku 1992. Dôvodom bola ochrana životného prostredia a snaha vyčistiť ulice od obrovského nánosu na zemi polepených žuvačiek. Existujú výnimky pre ľudí, ktorí môžu žuť na verejnosti, ale musia sa preukázať lekárskym predpisom. Bez náležitého potvrdenia ti hrozí trest 2 roky väzenia alebo pokuta až 100 000 dolárov (cca 91-tisíc eur).

zakázaná potravina, jedlo, zahraničie, svet, žuvačka
Shutterstock

5. Čipsy bez tuku

Akokoľvek paradoxne to znie, na pultoch obchodov sa objavili aj čipsy bez tuku. Vytvorili ich ako alternatívu ku klasickým mastným zemiakovým lupienkom pre ľudí, ktorí si chcú strážiť svoju líniu, no zároveň majú problém povedať tejto pochutine „nie“. Bezkalorické čipsy síce znejú ako super nápad, no nič nie je také ružové, ako sa zdá.

Jednou z hlavných zložiek čipsov bez tuku je olestra. Ide o náhradu tuku, ktorá jedlám nepridáva žiadne kalórie. Na druhej strane, jej častá konzumácia spôsobuje žalúdočné kŕče, nepríjemnú plynatosť a hnačku. Kanada a Veľká Británia odmietli prijať tieto negatívne vedľajšie účinky a predaj čipsov zakázali.

6. Hranolčeky

Hovorí sa, že hranolčeky sú to najlepšie, čo sa zemiakom mohlo stať. Čoraz viac sa rozmáha trend mať doma v mrazničke zásobu mrazených zemiakov pre prípad, že ťa prepadne chuť na tento chutný pokrm.

Takéto skladovanie je relatívne jednoduché a vďaka azodicarbonamidu je ich trvanlivosť (zdanlivo) neobmedzená. Táto chemická zlúčenina ale môže spôsobiť komplikácie ľuďom trpiacim astmou. Z tohto dôvodu boli v istom období potraviny, ktoré ju obsahujú, zakázané v Rakúsku, Singapure a Spojenom kráľovstve.

zakázaná potravina, jedlo, zahraničie, svet, hranolčeky
Shutterstock

7. Čokoládové vajíčka s prekvapením

Rok 2018 bol v USA prelomovým rokom, ktorý zmenil budúcnosť celých generácií amerických detí. Došlo totiž k legalizácii predaja sladkostí Kinder Joy. Zaujímavé je to hlavne preto, že v roku 1993 v Amerike zaviedli zákon, ktorý zakazoval predaj čokoládových vajíčok s prekvapením Kinder Surprise.

Americká vládna agentúra FDA považovala hračky, ktoré sa vo vajíčkach nachádzali, za príliš veľké nebezpečenstvo pre deti, podľa kompetentných sa deti mohli týmito hračkami udusiť.

zakázaná potravina, jedlo, zahraničie, svet, čokoládové vajíčko
Shutterstock

8. Foie gras

Foie gras je jedným z najvychýrenejších artiklov francúzskej kuchyne. Vyrába sa z kačacej alebo husacej pečene, má jemnú chuť a medzi ľuďmi sa teší veľkej obľube, aj keď jej cena je niekedy (prehnane) vysoká. Napriek záujmu o ňu je však kvôli spôsobu, akým sa vyrába, v mnohých krajinách (napríklad Kalifornia, India, Dánsko, Izrael či Austrália) zakázaná.

Aby výrobcovia tejto pochúťky zabezpečili jej bohatú a maslovú chuť, kačice sa cez hadičku nasilu kŕmia dvakrát denne po dobu takmer dvoch týždňov. No, je ťažké nesúhlasiť s mnohými krajinami, ktoré označili produkt za nevhodný a zakázali ho kvôli jeho krutej výrobe…

palacinky, jedlo, pôvod, fakty a zaujímavosti

Mohlo by ťa zaujímať:

Odkiaľ pochádza rezeň? 10 jedál, ktorých pôvod si pravdepodobne nepoznal

9. Mountain Dew

Letné dni sú v plnom prúde a pitie čistej, neochutenej vody nám už niekedy naozaj lezie krkom. V takýchto chvíľach človek veľmi rád siahne po vychladenom nealkoholickom nápoji s citrónovou príchuťou, akým je napríklad aj Mountain Dew. V Japonsku a niektorých častiach Európy by si však tento neónovo žltý nápoj hľadal len márne.

Zloženie nápoja Mountain Dew totiž vraj obsahuje chemické látky, ktoré negatívne vplývajú na genetickú výbavu človeka a pri častej konzumácii môžu zvyšovať pravdepodobnosť vrodených chýb u potomstva. Tiež vraj môžu tieto látky spôsobiť stratu sluchu a vážnejšie psychické problémy, ako je napríklad schizofrénia.

zakázaná potravina, jedlo, zahraničie, svet, Mountain Dew, sýtený nápoj
Shutterstock

10. Red Bull

V priebehu posledných desaťročí sa Red Bull vďaka svojmu chytľavému sloganu a obsahu kofeínu stal obľúbeným nápojom študentov, milovníkov nočných klubov a nadšencov počítačových hier.

Ako sa však dalo očakávať, nadmerná konzumácia tohto nápoja, v dôsledku vysokých hladín taurínu a kofeínu, ktoré tento nápoj obsahuje, viedla k mnohým zdravotným problémom, kvôli čomu Red Bull vo viacerých krajinách zakázali (Dánsko, Nórsko).

11. Sójové bôby

Za posledných niekoľko desaťročí sa výrazné množstvo ľudí začalo prikláňať k zdravšej strave a alternatívnym výrobkom na báze sóje. Keďže dopyt sa stal väčším ako ponuka, farmári sóje (najmä v USA) sa rozhodli geneticky modifikovať svoje plodiny.

zakázaná potravina, jedlo, zahraničie, svet, sójové bôby
Shuttertock

Aj keď GMO potraviny môžu znieť ako pozitívna vec, teoreticky sú v praxi oveľa rizikovejšie a komplikovanejšie. Štúdie na zvieratách ukazujú, že GMO zvyšujú riziko porúch tráviaceho traktu a imunitného systému. Poškodzujú aj reprodukčné orgány a urýchľujú proces starnutia.

V dôsledku toho, že GMO potraviny zvyšujú riziko rakoviny a ide v podstate o chemicky upravené jedlo, v mnohých krajinách vrátane približne polovice Európskej únie dostali nielen sójové bôby, ale všetky upravené potraviny zákaz.

12. Mango

Podobne ako sója, stále viac rozširujúcim sa trendom v stravovaní je konzumácia tropického ovocia, akým je napríklad aj mango. Problémom pri pestovaní všetkých plodín je však príroda, ktorá má svoje vlastné pravidlá, a aj keď si človek myslí opak, nemá nad ňou veľkú moc. Dôkazom je zákaz predaja potravín kvôli ovocným muškám.

V roku 2015 na istý čas zablokovali dodávky manga z Indie do Británie. Dôvodom bola prevencia pred inváziou ovocných mušiek, ktoré by mohli poškodiť úrodu v Spojenom kráľovstve. Títo škodcovia sa našli vo viac ako 200 balíkoch odoslaných do Európy. Zákaz však netrval dlho, keďže o niekoľko mesiacov neskôr členské štáty EÚ, vrátane Spojeného kráľovstva, hlasovali za jeho ukončenie.

zakázaná potravina, jedlo, zahraničie, svet, mango, ovocie
Shutterstock

Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.