Až 2,4 miliardy ľudí nemalo minulý rok konštantný prístup k jedlu a približne 783 miliónov čelilo hladu, pričom až 148 miliónov detí má v dôsledku hladu spomalený vývin. Vyplýva to zo správy o stave potravinovej bezpečnosti a výživy vo svete, ktorú v stredu priniesla Organizácia Spojených národov (OSN).
Mnohé miesta na svete čelia prehlbujúcej sa potravinovej kríze. Správa poukázala na západnú Áziu, Karibik a Afriku, kde trpí hladom 20 % obyvateľov kontinentu, čo je viac ako dvojnásobok celosvetového priemeru.
„Zotavovanie sa z globálnej pandémie koronavírusu bolo nerovnomerné a vojna na Ukrajine ovplyvnila dostupnosť výživných potravín a zdravé stravovanie,“ uviedol vo vyhlásení Čchü Tung-jü, generálny riaditeľ Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Podotkol, že „toto je nový normál“ a zmena klímy, konflikty a ekonomická nestabilita tlačia tých na okraji ešte nižšie.
Podľa správy sa prístup ľudí k zdravej strave na celom svete zhoršil. Viac ako 3,1 miliardy ľudí, čo predstavuje 42 % celosvetovej populácie, si v roku 2021 nemohlo dovoliť zdravú výživu, čo je nárast o 134 miliónov ľudí v porovnaní s rokom 2019.
Podľa najnovšieho výskumu bolo v minulom roku 691 miliónov až 783 miliónov ľudí chronicky podvyživených. V priemere to bolo 735 miliónov, čo je o 122 miliónov ľudí viac ako v roku 2019 pred vypuknutím pandémie COVID-19. Hlavný ekonóm FAO Maximo Torero uviedol, že prognózy OSN na rok 2030 naznačujú, že v roku 2030 bude 600 miliónov ľudí naďalej trpieť chronickou podvýživou, čo je ďaleko od rozvojového cieľa OSN dosiahnuť k tomuto dátumu „nulový hlad“.
Čo sa týka detí, v správe sa uvádza, že naďalej trpia podvýživou, pričom nielen 148 miliónov mladších ako päť rokov má spomalený vývin, ale 45 miliónov je príliš chudých na svoju výšku alebo „vychudnutých“. Približne 37 miliónov detí na svete má nadváhu.