Inflácia neustáva a trend zdražovania pokračuje. Aj keď by si mohli mnohí myslieť, že ide o zdražovanie energií, ktoré za posledný rok rapídne narástli, tentokrát tomu tak nie je. Energetický sektor si momentálne udržuje stabilitu, uvádza TASR.
K stúpajúcemu cenovému trendu sa pripojili obilniny, dôvodom je práve obava z rizika negatívneho vplyvu sucha v pestovateľských regiónoch na severnej pologuli. Cena ropy sa momentálne približuje k minimu cyklu, no nemožno vylúčiť možnosť náročných nasledujúcich mesiacov.
Ak sa Saudskej Arábii nepodarí oživiť dopyt, hrozilo by, že sa zvýši tlak na producentov a tí ďalej obmedzia produkciu. Dočasne by sa tak mohla cena ropy Brent ku koncu štvrťroka dvihnúť na psychologicky dôležitú hranicu 80 dolárov (cca 70 eur).
Zlato bude lámať rekordy
Zlato a striebro si zachovávajú celkový býčí výhľad. To bude podporované pokračujúcou slabosťou dolára, ekonomickým spomalením, pokračujúcim dopytom centrálnych bánk a prítomnosťou lepkavej inflácie v USA. Na základe týchto faktorov sa predpokladá, že zlato by mohlo do konca roka dosiahnuť nový rekord vysoko nad 2 100 USD (1 870 eur).
Meď už nebude v defenzíve
Počas väčšej časti druhého štvrťroka bola meď v defenzíve, pričom sa očakávali stimuly pre obnovenie čínskej ekonomiky. Meď je pritom v tomto sektore vedúcim elektricky vodivým kovom, ktorý je nevyhnutný pre batérie, elektrické trakčné motory, výrobu energie z obnoviteľných zdrojov, skladovanie energie a modernizáciu sietí.
Cenu medi budú podporovať aj problémy v ťažbe, keďže baníci hlásia nižšiu kvalitu rudy, rastúce výrobné náklady, vplyv zmeny klímy a vládne zásahy. Tieto faktory budú mať priamy vplyv na cenu medi a posilnia jej vzostup.