Plazy sú do dnešného dňa dozaista jedným z najviac fascinujúcich druhov zvierat, ktoré sa na celom svete vyskytujú už odnepamäti. Dokážu nás zaujať svojou elegantnosťou, farebnosťou, odlišnosťou, ale aj strachom, ktorý prirodzene u mnohých ľudí vyvolávajú. Predovšetkým sú to jedovaté hady a obrovské škrtiče, ktoré sme si zvykli vykresľovať ako nebezpečné a odpudivé tvory.
Na celom svete žije ľudstvo po dlhé stáročia v symbióze s týmito druhmi plazov (Reptilia), ktoré sa delia do štyroch hlavných skupín, ako sú: Testudines (korytnačky), Squamata (hady a jašterice), Crocodilia (krokodíly a aligátory) a Rhynchocephalia (šupinatá jašterica – tuatara z Nového Zélandu, posledný druh žijúci na svete). Celkovo je do dnešného dňa známych okolo 6000 rôznych druhov plazov.
V tomto článku sa zameriame práve na 10 najjedovatejších hadov sveta, ktoré spadajú pod skupinu Squamata, a od svojich bratrancov škrtičov sa líšia primárne výskytom jedových žliaz produkujúcich smrtiaci jed. Tento druh hadov je dôležitou súčasťou ekosystému a zároveň poskytuje dôležité informácie pri výskume jedov v medicíne.
Hneď v úvode je potrebné spomenúť, že v tomto prípade nejde o presný rebríček, v ktorom dokážeme určiť konkrétne miesto menej jedovatého hada, prípadne najjedovatejšieho hada na svete, nakoľko hodnotenie jedovatosti sa môže líšiť v závislosti od rôznorodých kritérií, ako sú kombinácia toxicity jedu, množstvo jedu v jednom uštipnutí alebo tendencia hada útočiť na bežných ľudí.
10. Kobra kráľovská (Ophiophagus hannah)
Kobra kráľovská sa vo všeobecnosti považuje za jedného z najznámejších a najjedovatejších druhov hadov na svete, a preto si hneď v úvode v tomto rebríčku svoje miesto bez akýchkoľvek pochýb zaslúži. Ide o najdlhšieho jedovatého hada, ktorého dĺžka v dospelosti sa pohybuje okolo 5,5 m. Vyskytuje sa najmä v oblasti juhovýchodnej Ázie a Indie.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
Obľubuje život v hustých džungliach a mangrovníkových močiaroch, no nájsť sa môže aj v iných biotopoch. Jed kobry kráľovskej je neuromuskulárny toxín, ktorý môže byť smrteľný pre ľudí bez rýchleho a efektívneho protijedu. Je známe, že za cca 3-4 hodiny dokázala zabiť dospelého slona po tom, čo ho kobra uhryzla do chobota.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ktorý jedovatý had je najjedovatejší
- Na ktorého hada si dávať pozor pri kúpaní na pobrežiach Austrálie
- Aké miesto obsadila slávna mamba čierna
- Aké príznaky sa prejavujú pri uhryznutí tajpanom
- Ktorý had zabije ročne najviac ľudí v Indii
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom