Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky pravidelne sleduje kvalitu vody na slovenských kúpaliskách či jazerách. Pred pár dňami zverejnili informácie o novom monitoringu, ktorý sa týka najmä prírodných vodných plôch, kde prebieha neorganizovaná rekreácia a nemajú prevádzkovateľa, informujú Aktuality.
K dňu 19. júla bolo na Slovensku otvorených 161 kúpacích plôch, z toho iba 10 prírodných kúpalísk a 57 prírodných neorganizovaných plôch vyhovelo kontrole.
Ktoré sú rizikové?
Kúpanie sa vo všeobecnosti neodporúča vo vodných nádržiach Brezová pod Bradlom, Gazárka Šaštín-Stráže a Laborec Humenné. Nevyhovujúcu kvalitu vody tiež zistili aj na vodnej ploche Ružín.
Na určitých územiach sa neodporúča kúpanie pre rizikové skupiny, akými sú napríklad alergici či deti a osoby s oslabeným imunitným systémom. Toto riziko platí napríklad pre vodnú nádrž Duchonka.
Farba nespĺňala odporúčanú hodnotu na vodných plochách Plavecký Štvrtok, Malé Leváre, Krpáčovo a Lipovina – Bátovce. Zníženú priehľadnosť pri kontrolách zistili tiež na plochách Kanianka a Nitrianske Rudno.
V rámci kúpalísk zistili nedostatky v kvalite vody na Letnom horskom kúpalisku vo Vyšných Ružbachoch a na kúpalisku Wellness Hotel Patince. „Prevádzkovatelia vykonali opatrenia na obnovenie kvality vody v bazénoch, ich účinnosť bude overená kontrolnými vzorkami,“ priblížil Úrad.
Úrad ďalej varuje
„Nekúpte sa vo vode, ak páchne po moči alebo výrazne po chlóre, ak sú na stenách bazéna slizovité povlaky alebo ak sú steny a dno bazéna poškodené,“ začína. „Nenechávajte deti bez dozoru dospelej osoby, po každom kúpaní sa čo najskôr dôkladne osprchujte, vyperte plavky a prezlečte sa do suchého oblečenia,“ dodáva, pričom upozorňuje aj na možné iné zdravotné problémy.
V prírodných kúpaliskách sa totiž vyskytujú sinice, ktoré môžu vyvolať zápaly spojiviek, či pri prehltnutí dokonca črevné problémy.