Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 14.5.2024
sk
Bonifác
cz
Bonifác
Zdroj: ©Shutterstock

Tajomstvá najznámejších budov na svete, o ktorých si ešte nepočul

Miluješ objavovať nepoznané?

Tajomstvá a záhady priťahujú pozornosť ľudí odnepamäti. Každý hneď zbystrí svoj sluch aj zrak, keď mu niekto posunie myšlienku s novým, ešte lepšie nekonvenčným názorom. Vedel si napríklad, že namiesto víťazného oblúka mala na jeho mieste stáť gigantická socha slona? Ak nie, môžeš si o tom prečítať v predchádzajúcom článku.

Po celom svete existuje pozoruhodné množstvo architektonicky skvostných budov. Či už je to moderná panoráma mesta Tokio, elegantné pamiatky Paríža či historické klenoty Grécka a Egypta, byť nadšencom architektúry nebolo nikdy vzrušujúcejšie.

Vždy je to však o tom, čo nám povedali alebo čo sme boli schopní sa dočítať v oficiálnych zdrojoch. Preto ti ponúkame zoznam niekoľkých architektonických tajomstiev, o ktorých si pravdepodobne ešte nepočul a ešte pravdepodobnejšie ti vyrazia dych.

Londýnsky Tower Bridge

Každý milovník cestovania a histórie bezpochyby pozná londýnsky Tower Bridge. Ide o jednu z najvýznamnejších pamiatok Anglicka. Tower Bridge, ako už napovedá aj názov, je visutý most cez rieku Temžu dlhý cca 250 metrov. Okrem toho, že umožňuje nepretržitý prejazd cestnej aj lodnej dopravy, skrýva zaujímavé tajomstvo.

Sú ním Bascule Chambers. Komnaty boli postavené na pomoc s presúvaním veľkých protizávaží pri zdvíhaní mosta. Ide o dve masívne komory, ktoré sú vysoké 27 metrov. Kvôli špecifickému podkladu a konštrukcii stavby, v ktorej sú haly umiestnené, neboli návrh a jeho realizácia vôbec jednoduché.

tajomstvá známych budov sveta, Tower Bridge, Londýn, Spojené kráľovstvo
Profimedia

Inžinieri museli starostlivo vykopať základy pod riekou a spustiť sa do hĺbky pomocou oceľových klietok. Väčšinu času sú Bascule Chambers pre verejnosť uzavreté, otvárajú sa pri špeciálnych príležitostiach a podujatiach, vtedy sa tu konajú prehliadky.

Parthenón na Akropole

Parthenón na aténskej Akropole je majstrovským dielom postaveným niekedy v rokoch 447 až 432 pred Kristom. Ide o jednu z najnavštevovanejších pamiatok sveta, každoročne k nej prúdia milióny turistov. Tento grécky skvost je v podstate už iba zrúcaninou a pamiatkou na pôvodný hlavný chrám antických Atén.

Mohlo by ťa zaujímať:

Juraj Slafkovský prišiel do Bratislavy osláviť výročie draftu. Prekvapením bol preňho tento netradičný darček

Návrh aj stavbu Parthenónu mal na starosti grécky architekt Feidias. Postavili ho z čistého bieleho mramoru bez použitia cementu alebo malty. Feidias dohliadal na celú stavbu vrátane sochy Atény a signifikantného stĺporadia, ktoré pôsobí až desivo geometricky dokonalé. Opak je však pravdou.

Parthenón bol zámerne navrhnutý s geometrickými nepravidelnosťami, ako sú napríklad nerovnomerné stĺpy, ktoré sa zvažujú dovnútra. Tieto nedokonalé línie dodávajú stavbe dojem dokonalej geometrie a zarovnania, vďaka čomu vníma ľudské oko tento chrám ako „hlboký„. Fascinujúce, ako dokázali vtedajší architekti vziať do úvahy niečo také záhadné, ako je ľudské oko…

tajomstvá známych budov sveta, Parthenón, Atény, Grécko
Shutterstock

Kapitol vo Washingtone D.C.

Washingtonský Kapitol je jednou z najznámejších historických pamiatok v USA. Postavili ho v roku 1793 ako oficiálne sídlo Kongresu USA, ktorému slúži dodnes. Okrem toho, že jeho poloha bola vybratá ako kompromis medzi americkým severom a juhom, Kapitol skrýva ešte jedno tajomstvo.

Pod ikonickou stavbou sa nachádza tajná krypta. Pôvodne sa nazývala Veľký vestibul a navrhli ju ako miesto posledného odpočinku pre Georgea Washingtona a jeho manželku Martu. Podzemné priestory Kapitolu sú navrhnuté podľa vzoru európskych katedrál, kvôli čomu má tento dizajn strašidelný charakter a miestu dodáva vzhľad aj atmosféru mauzólea.

Kvôli rôznym nezhodám však cieľ stavby nakoniec naplnený ani nebol. Do dnešného dňa je teda krypta prázdna, nachádzajú sa tu len sochy významných osobností z čias založenia koloniálnej Ameriky.

Newyorská verejná knižnica

Mesto New York sa okrem majestátnosti, ktorou samo osebe pôsobí, môže pýšiť aj jednou z najväčších a najpôsobivejších sietí knižníc naprieč zemeguľou. Ide o štvrtý najväčší knižničný systém na svete. Výskumnú zbierku knižnice tvorí viac ako 11 miliónov kníh. A neuveriteľné je ešte niečo.

Je tu jedna vec, o ktorej návštevníci knižnice asi ani netušia – v knižnici ostalo 13 bytov, v ktorých kedysi bývali správcovia budovy a ich rodiny. Nie že by malo ukrytie týchto priestorov nejaké veľmi tajomné alebo historické pozadie. To, že sa momentálne považujú za „tajné“, vyplýva z ich stavu, schátranosti a neobývanosti.

V priebehu desaťročí a po množstve renovácií zostali tieto byty skryté pred svetom, po odsťahovaní sa správcovských rodín sa z nich stali neobývané priestory. Niektoré zostali napospas osudu, iné boli dokonca odstránené.

Knižnica plánuje zostávajúce byty zrekonštruovať na programové priestory, aby lepšie vyhovovali potrebám knižnice. Navždy však tieto byty ostanú historickou spomienkou.

Katedrála Notre Dame

Katedrála Notre Dame si v poslednom čase prešla doslova peklom. Jeden z vrcholných klenotov francúzskej architektúry v roku 2019 zachvátil ničivý požiar, pri ktorom zhorela stredná veža, strecha a aj vnútorné vybavenie kostola.

Napriek tomu je táto gotická katedrála v Paríži naďalej svetoznámym skvostom. Budovu zdobí množstvo zložitých dizajnových prvkov, medzi ktoré bezpochyby patria chrliče. Tieto praktické architektonické zložky svojím dizajnom pripomínajú mýtické bytosti, ako sú draky, démoni a podobne.

tajomstvá známych budov sveta, katedrála Notre Dame, Paríž, Francúzsko
Shutterstock

Niektorí ľudia však možno nevedia, že chrliče majú aj praktické využite (čo-to o ňom napovedá aj ich názov). Veľkým problémom pri návrhoch takýchto stavieb bola dažďová voda. Keďže budovy nemali navrhnuté žiadne systémy na zber a odvádzanie vody, hrozilo, že tečúca voda by spôsobila eróziu a praskliny a následne by zničila stavbu.

Inžinieri sa rozhodli vytvoriť žľaby v oporách samotného kostola, pričom pomocou chrličov ako súčasti odvodňovacej siete odvádzali vodu preč. A čo je najlepšie, systém dokonale splynul s architektúrou. Len tak zo zaujímavosti: Uvedomil si si niekedy, že takéto budovy nemajú klasický odkvap?

Obézni ľudia prezradili, aké veci ľudia bez nadváhy asi nikdy nepochopia

Odporúčame prečítať:

Obézni ľudia prezradili, aké veci ľudia bez nadváhy asi nikdy nepochopia

Times Square

Times Square v New Yorku je jedným z najznámejších a najnavštevovanejších miest na planéte. Srdce Manhattanu nachádzajúce sa neďaleko ikonickej divadelnej štvrte Broadway je známe predovšetkým vďaka obrazovkám a reklamným pútačom, ktoré sa stali doslova jeho symbolom.

V centre najslávnejšieho námestia na svete stojí budova One Times Square. Ide o 111 metrov vysoký 25-poschodový mrakodrap, ktorý postavili v rokoch 1903 – 1904. Pôvodne slúžil ako sídlo redakcie denníka The New York Times. V priebehu rokov budovu niekoľkokrát rekonštruovali. Momentálne sa na nej nenachádza už nič z pôvodného architektonického návrhu.

V 90. rokoch boli na One Times Square nainštalované reklamné obrazovky, vďaka čomu sa z tohto mrakodrapu stalo jedno z najdrahších, ale zároveň najlukratívnejších reklamných miest na svete. A čo sa nachádza vo vnútri? Odpoveď je jednoduchá – nič.

One Times Square je jednou z najdrahších nehnuteľností na svete. Čo sa týka príjmu, takmer výlučne sa spolieha na reklamný priestor. Väčšiu časť roka zostáva interiér budovy prázdny a nevyužitý. A dôvod? Dostať budovu do súladu s bezpečnostnými predpismi je v súčasnosti veľmi náročná úloha, čo znamená, že je oveľa jednoduchšie nechať ju prázdnu.

tajomstvá známych budov sveta, Times Sqare, New York, USA
Shutterstock

Námestie svätého Petra vo Vatikáne

Vatikán – miesto, ktoré predstavuje viac než len domov pápeža a ďalších 800 ľudí, ktorí pracujú pre neho a pod ním. Okrem toho, že je to centrum katolíckej cirkvi, Vatikán je domovom významných divov, ako sú Bazilika svätého Petra, Vatikánske múzeá či Sixtínska kaplnka. Mnohí návštevníci však netušia, aké tajomstvo skrýva Námestie svätého Petra.

Hlavné vatikánske námestie je v skutočnosti navrhnuté ako slnečné hodiny. V strede stojí 25 metrov vysoký kamenný obelisk, ktorý predstavuje stred slnečných hodín. Vďaka tieňu, ktorý vrhá, je možné veľmi presne určiť čas. Námestie svätého Petra, ktoré tvorí centrum mestského štátu Vatikán, navrhol taliansky sochár a architekt Gian Lorenzo Bernini.

Chrysler Building

Chrysler Building sa nachádza na Manhattane v New Yorku a je jednou z najvyšších budov na svete. Postavili ju v roku 1930, jej architektom bol William Van Alen. Mrakodrap je okrem svojej výšky (319 metrov) známy aj svojou špičkou navrhnutou v štýle Art Deco.

tajomstvá známych budov sveta, Chrysler Building, Manhattan, New York, USA
Shutterstock

Budova vznikla na podnet podnikateľa Waltera Chryslera a ako prvá na svete prekročila výškovú hranicu 305 metrov. Chrysler Building má však tajomstvo: vo svojom vnútri skrýva ešte jednu vežu. V čase jej vzniku totiž prebiehala v New Yorku súťaž o postavenie najvyššej budovy na svete.

Architekti a dizajnéri Chrysler Building sa zo všetkých síl snažili súťaž vyhrať. Do poslednej chvíle nechceli prezradiť výšku budovy, a mali na to skutočne dobrý dôvod. Napadlo im totiž postaviť v korune samotnej budovy ešte jednu vežu, ktorú potom, keď príde čas ukázať konečnú výšku mrakodrapu, vztýčia.

Po dokončení v roku 1930 nakoniec mrakodrap získal titul najvyššej budovy. O tom, či to bolo vďaka ukrytej veži, alebo nie, už historické zdroje nehovoria. Hoci Chrysler Building po roku o svoj titul prišla (predbehla ju Empire State Building), zvyšky tajnej veže sa tu nachádzajú dodnes.

Capitol Records

Budovu Capitol Records v Hollywoode postavili v roku 1956. Kvôli futuristickému dizajnu výrazne vyčnieva z mestského štýlu okolitých budov. Stavba pôvodne vznikla ako ústredie jednej z najvýznamnejších nahrávacích spoločností v USACapitol Records. Táto historická budova je však zaujímavá aj niečím iným.

tajomstvá známych budov sveta, Capitol Records, Hollywood, USA
Shutterstock

Vysiela totiž tajnú správu v morzeovke. Myšlienka, aby svetlo na vrchu budovy vysielalo na oblohu šifrovanú správu, bola pôvodne nápadom bývalého prezidenta Capitol Records Alana Livingstonea. Slovo, ktoré sa malo zobrazovať, bolo „Hollywood“.

Osobou, ktorá dostala právo prvýkrát rozsvietiť svetlo na streche budovy Capitol Record po jej otvorení v roku 1956, bola Leila Morse, vnučka Samuela Morsea, vynálezcu Morseovej abecedy. Od toho času vysiela svetlo tento tajný odkaz. Takmer po celý čas existencie stavby išlo o rovnaký text, až na pár výnimiek.

V roku 1992, keď vydavateľstvo Capitol Records oslavovalo 50. výročie vzniku, sa na celý rok toto posolstvo zmenilo na „Capitol 50“. Ďalšia zmena prišla až po desiatich rokoch, a to pred vydaním albumu Katy Perry. Budova vtedy vysielala tajný odkaz, ktorý znel „Katy Perry. Prism. 22. október 2013“. Išlo o prvú zmienku o štvrtom albume tejto speváčky, ktorú si mohol prečítať prakticky ktokoľvek. Nevšimol si ju nikto.

Svetlo na vrchu budovy Capitol Records vysiela signály v Morseovej abecede aj dnes. Každý, kto prejde okolo, si môže prečítať odosielanú správu. Ak tam budeš, možno sa pri troche šťastia staneš prvým, kto sa dozvie o vydaní nového albumu.


Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.