Nie je žiadnou novinkou, že sa mnoho rokmi overených klasík časom dočká aj filmového prevedenia. Určite si si všimol, že sa v kinách čoraz častejšie objavujú aj novinky, ktoré boli už v minulosti sfilmované a predsa dokážu zožať u divákov úspech.
Podobne sú na tom aj filmy natočené podľa kníh, ktoré si vo svete obľúbili generácie čitateľov a stali sa z nich vyhľadávané klasiky. Tento rok sa filmový priemysel rozhodol byť štedrý a priniesol divákom tri skvelé príbehy natočené podľa kníh, ktoré určite poznáš – a keď nie knižnú predlohu, tak aspoň niektorú zo starších filmových verzií.
Keďže sa ale momentálne kvôli aktuálnej situácii na Slovensku do kina nedostaneš, spríjemni si čakanie a siahni po knižnej verzii. Tieto knižné príbehy si po povinnej karanténe budeš môcť vychutnať aj na filmovom plátne:
1. Louisa May Alcott – Malé ženy
Tento rokmi overený príbeh sestier Marchových a ich kamaráta Laurieho prišiel do kín koncom januára, takže je pravdepodobné, že si ho stihol ešte pred karanténou. O tom, ako podľa nás dopadlo filmové prevedenie, sa môžeš dočítať tu. Teraz máš ale dosť času, aby si sa pustil aj do knižnej predlohy, vďaka ktorej sa ešte lepšie vžiješ do pocitov hlavných hrdiniek.
O čom kniha je?
Kto sú „malé ženy“? Štyri dospievajúce sestry – romantická Meg, chlapčenská Jo, utiahnutá Bet a miláčik rodiny Amy, ktoré statočne čelia životu, smútku za otcom, ktorý bojuje v občianskej vojne, biede, odriekaniu a každodenným starostiam o prežitie, za pomoci láskavej matky a priateľstva obetavého suseda, mladého gentlemana Laurieho.
Rozdielnosť pováh a správania sestier je kľúčom k úspechu knihy, ktorá už viac ako sto rokov dojíma a rozosmieva dievčenské srdcia, čím si získala status večného bestsellera.
2. Jack London – Volanie divočiny
Na filmové plátna sa dostal aj nehynúci príbeh psa Bucka, ktorý tento rok vyšiel s novou obálkou vo vydavateľstve Slovart, kde spojili dva najznámejšie a najobľúbenejšie Londonove romány do jedného zväzku.
Filmové prevedenie s Harrisonom Fordom prišlo do kín na prelome februára a marca, o čom sme písali tu a nezostáva nám nič iné, než veriť, že si na nás počká, kým skončí karanténa.
O čom kniha je?
Román Volanie divočiny vyšiel prvý raz v roku 1903. Rozpráva o osude psa Bucka, ktorého v čase zlatej horúčky na rieke Klondike uniesli z domova a predali ako záprahového psa na Aljašku. Buck je nútený prispôsobiť sa tvrdému zaobchádzaniu ľudí a prežiť v podmienkach drsnej klímy.
Spolieha sa na vrodené inštinkty a napokon sa v divočine stane vodcom. Román je pretkaný strhujúcimi opismi, akými autor predstavuje život z inej ako ľudskej perspektívy.
https://www.instagram.com/p/B9MS1FnnQry/?utm_source=ig_web_copy_link
3. Jane Austen – Emma
Tento úspešný román z prostredia anglickej „lepšej spoločnosti“ 19. storočia, v ktorom je porušenie spoločenských konvencií neodpustiteľnou chybou a city a vzťahy medzi mladými ľuďmi ovplyvňuje výška majetku, bol v minulosti už viackrát úspešne sfilmovaný.
Najnovšia filmová verzia mala prísť do kín 26. marca, ale keďže sa premiéra odkladá a film sa už objavil na streamovacích platformách, vášnivé čitateľky Austenovej románov získali aspoň nejaký ten čas navyše, aby si túto 500 stranovú nádheru (opäť) prečítali.
O čom kniha je?
Hlavnou postavou je krásna, vzdelaná a bohatá aristokratka Emma Woodhousová, ktorá sa z nudy rozhodne nájsť vhodnú partiu pre chudobnú dievčinu Harriet, keďže v tom čase je manželstvo so zámožným mužom jednou z mála záruk šťastnej budúcnosti.
Emma počas deja prichádza na to, že nie je možné ľuďmi manipulovať podľa vlastných predstáv a častokrát je konfrontovaná s vlastnou pýchou a prehnaným sebavedomím, ktoré jej takmer znemožnia nájsť vlastné šťastie.
Či si po skončení karantény pozrieš niektorý z novších filmov alebo ukončíš čítanie týchto knižných skvostov maratónom starších filmov, je len na tebe. V oboch prípadoch ti prajeme príjemné čítanie.