Po viac ako šesťdesiatich rokoch svojej existencie sa ikonická bábika Barbie konečne dočkala hraného celovečerného filmu. O réžiu filmu Barbie (2023) sa postarala Greta Gerwig, dvojice hlavných postáv sa zhostili Margot Robbie a Ryan Gosling a od jeho vstupu na strieborné plátna film trhá jeden rekord za druhým. Masový finančný úspech ale negarantuje, že film nebude mnohým ležať v žalúdku.
Libanon a Kuvajt kvôli obavám o verejnú mienku zakázali film úplne, Saudská Arábia zase debatuje so štúdiom Warner Bros. o odstránení scén s LGBTQ podtónom, až po tom ho pustí do svojich kín. Na Slovensku sme sa, našťastie, s podobnou cenzúrou nestretli, niektorí však majú pocit, že by bola na mieste. Reč je o tradičných kresťanoch.
Film plný kontroverznej propagandy
Slovenský dohovor za rodinu si síce na webe zabudol vyplniť kolónku „o nás“, na sociálnych sieťach sa však prezentuje ako združenie ľudí hájacich tradičnú rodinu v zložení muž, žena a deti. Práve oni nedokážu pochopiť, prečo médiá pretláčajú Barbie (2023), keď doslova „démonizujú“ film Sound of Freedom (2023).
„Prečo je film Barbie propagovaný a chválený mainstreamovými médiami, zatiaľ čo tie isté médiá podceňujú, démonizujú a snažia sa umlčať film Sound of Freedom? Je to jednoduché. Kvôli posolstvu,“ píše združenie na svojom Facebooku. Spomínaný film zachytáva príbeh bývalého agenta, ktorý sa vydáva na záchranu detí pred sexuálnymi obchodníkmi v Kolumbii.
Film Sound of Freedom zarobil slušných 85 miliónov dolárov, napriek tomu sa stal predmetom kontroverzie. Mnohí mali pocit, že nevykresľuje realitu obchodovania s ľuďmi a deťmi dostatočne autenticky, čím len živí konšpiračné teórie, ktorými je táto nebezpečná téma opradená. To slovenským radikálom vôbec žily netrhá.
Médiá podporujú nesprávny film
Ako píše Slovenský dohovor za rodinu, posolstvom filmu Babrie (2023) je nasledovné:
- Muži sú zbytoční
- Tradičná rodina je nepodstatná
- Ženu robí ženou jej fyzická krása
- Barbie môže byť každý, dokonca aj muž
- Budúcnosť je feministická a sexuálne rozmanitá; ženy sú hlavy a muži sa podriaďujú
- Kľúčový slogan: „Ona je všetkým, on je len Ken.“ To je slabé slovo pre: „Je proste dobrý v s*xe.“
Posolstvo filmu Sound of Freedom (2023) je pre nich omnoho prijateľnejšie a skladá sa z týchto bodov:
- Rodičia sú nevyhnutní
- Tradičné rodiny sú základom
- Skutoční muži bránia nevinnosť detí
- Budúcnosť závisí od morálnych mužov silnej viery, ktorí majú dostatok odvahy chrániť svoje domovy a deti
- Kľúčový slogan: „Božie deti nie sú na predaj!“
„Čo ešte môžeme očakávať od Hollywoodu a ich mediálnych chápadiel. Zlodejské a pedofilné brlohy,“ zakončuje kritické vyjadrenie združenie. Podľa článku na ich webe však nie je problematický len film, ale aj samotná bábika. Klasické bábiky, ktoré treba naoko kŕmiť a prebaľovať, totiž v malých dievčatkách prebúdzajú materinský cit.
Zato taká Barbie, ktorú viac ako deti zaujíma jej práca, pekný dom a drahé auto, by v nich mohla prebudiť lásku k materiálnym veciam alebo, v tom najhoršom prípade, kariérne ambície. Neuveriteľné, kam tá dnešná doba speje.