Ráno môže byť pre mnohých z nás ťažkým obdobím, najmä keď nás posteľ nechce pustiť, alebo sa cítime unavení a ospalí. Nebudeme si klamať, každý z nás má chvíle, keď sa zdá, že vstať je takmer nemožné. Avšak ráno môže ovplyvniť náš celodenný výkon, náladu a produktivitu.
Vstávanie môže byť náročné, no existuje niekoľko spôsobov, ako začiatok dňa zmeniť z povinnosti na príležitosť. Kedykoľvek pocítiš, že sa ti nechce vstať, spomeň si na to, čo ťa čaká a aké výhody prináša aktívny začiatok dňa. Tu je niekoľko tipov, ako sa účinne prebrať a začať deň s energiou.
Dostatočný spánok
Znie to síce ako klišé, ale všetko tkvie v dostatočnom a kvalitnom nočnom spánku. Aj keď sa všetci snažíme ušetriť čas, kde sa dá, spánok by sme do toho zaradzovať nemali. Odporúčaných 7 – 9 hodín spánku pre dospelých by malo byť základom.
Naše telo má totiž prirodzený biorytmus, ktorý sa adaptuje na rutinu. Skús preto dodržiavať pravidelný spánkový režim, choď spať v rovnaký čas a vstávaj v rovnakú hodinu a uvidíš, že sa ti bude ľahšie prebúdzať.
Budík mimo dosahu
Za tento nápad nás budeš asi nenávidieť, pretože ti ním určite nasadíme chrobáka do hlavy, ale ak si umiestniš budík na opačnom konci miestnosti, ako máš posteľ, keď začne zvoniť, prinúti ťa to vstať. Takáto fyzická aktivita dá signál tvojmu telu aj mozgu, že je čas sa prebrať a začať fungovať.
Prírodné svetlo
Ak je to možné, nechaj ráno do izby prúdiť prirodzené svetlo. Telo tak lepšie pochopí, že je čas vstať. Prirodzené svetlo totiž potláča tvorbu melatonínu, hormónu spánku, a stimuluje produkciu kortizolu, ktorý má za úlohu držať ťa pri vedomí a zobudiť ťa. Preto, keď vstaneš, odtiahni závesy a žalúzie a nechaj do izby prúdiť slnečné lúče.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane