Slovenské jadrové elektrárne v Jaslovských Bohuniciach a v Mochovciach už onedlho budú môcť vyrábať elektrinu aj prostredníctvom amerického jadrového paliva.
Slovenské elektrárne a americká spoločnosť Westinghouse už podpísali zmluvu o dodávke jadrového paliva pre jadrové elektrárne. Ako informovala hovorkyňa Slovenských elektrární Oľga Baková, zmluva s americkou spoločnosťou Westinghouse je výsledkom medzinárodného tendra na dodávky jadrového paliva. „Cieľom dohody je diverzifikácia dodávok jadrového paliva pre elektrárne typu VVER 440 na Slovensku,“ dodala Baková.
Jadrová palivo, ktoré dodá spoločnosť Westinghouse Electric Sweden AB, musí ešte prejsť najskôr procesom licencovania. Teda schválením jeho použitia v podmienkach reaktorov Slovenských elektrární, v rámci ktorého musí byť preukázané, že jeho používanie bude bezpečné. „Prvé dodávky jadrového paliva, ktoré sú predmetom kontraktu so spoločnosťou Westinghouse pre tlakovodné reaktory typu VVER 440, sa predpokladajú v horizonte približne jedného roka od schválenia použitia paliva,“ doplnila Baková.
Slovenské elektrárne doteraz vyrábajú elektrinu v jadrových elektrárňach len prostredníctvom ruského jadrového paliva. Do budúcnosti však chcú mať aspoň dvoch alternatívnych dodávateľov. „Zabezpečenie ďalšieho dodávateľa jadrového paliva pre naše elektrárne je dôležitým krokom k posilneniu energetickej bezpečnosti Slovenska. Jadrové elektrárne sú dôležitým pilierom v energetickom mixe našej krajiny, preto považujem za kľúčové zaistiť diverzifikáciu dodávok jadrového paliva na ich stabilnú prevádzku,“ uviedol po podpise zmluvy predseda predstavenstva Slovenských elektrární Branislav Strýček.
„Sme veľmi radi, že môžeme prispieť k diverzifikácii dodávok paliva na Slovensku a posilniť naše dlhoročné partnerstvo so Slovenskými elektrárňami. Ponúkame jedinú západnú alternatívu pre tento typ reaktora a naďalej sme plne odhodlaní podporovať jadrové bloky prevádzkované na Slovensku,“ dodal prezident spoločnosti Westinghouse pre jadrové palivo Tarik Choho.
Výroba elektriny z jadrových elektrární v objeme takmer 16 miliónov megawatthodín ročne dnes predstavuje približne 59 % celkovej výroby elektriny na Slovensku. Je základom elektroenergetickej sústavy krajiny. Tento podiel výrazne stúpne po spustení dvoch nových blokov v Mochovciach a po ukončení výroby z hnedého uhlia v elektrárni Nováky na konci roka 2023.