Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Utorok 17.12.2024
sk
Kornélia
cz
Daniel
, Dan
Zdroj: ©Columbia Pictures / MovieStillsDB

10 filmov, ktoré boli natočené podľa skutočných udalostí a ani si to netušil

Pri týchto filmoch by si rozhodne netipoval, že sú postavené na skutočných príbehoch.

Mnoho filmov či seriálov je natočených na motívy skutočných udalostí. Nájdeme medzi nimi tituly prakticky všetkých žánrov. Horory, komédie, drámy a, samozrejme, aj historické snímky. Formulka „podľa skutočných udalostí“ často divákov láka, a filmári ju niekedy využívajú nie celkom čestne.

Potom tu ale máme aj filmy, ktoré neboli propagované ako skutočné príbehy, napriek tomu ale majú reálny základ. A práve na 10 z nich sa pozrieme v tomto článku. Ak si snímky nevidel, tak postupuj opatrne. Nasledovať totiž budú menšie či väčšie spoilery!

1. Maják

Výborná hororová dráma Maják od Roberta Eggersa rozpráva príbeh dvoch strážcov majáka na izolovanom ostrove. Thomas Wake (Willem Dafoe) a Ephraim Winslow (Robert Pattinson) sa budú musieť popasovať nielen s ťažkou drinou, ale aj psychickým stresom, vzájomným napätím a desivými tajomstvami z minulosti. Snímka si odniesla nadšené kritiky a dočkala sa mnohých ocenení, vrátane nominácie na Oscara za kameru.

Robert Eggers sa pri tvorbe filmu inšpiroval viacerými zdrojmi. Na úplnom začiatku bola nedokončená poviedka The Light-House od Edgara Allana Poea, ale vo filme nájdeme aj odkazy na grécku mytológiu, námornícke mýty či psychoanalytické teórie Carla Junga. Okrem toho ale film aspoň čiastočne vychádza aj zo skutočných udalostí. Došlo k nim v roku 1801 na odľahlom ostrove vo Walese.

Strážcovia majáka Thomas Griffith a Thomas Howell neboli žiadni veľkí priatelia a často sa hádali. Griffin však počas jednej nehody na ostrove zomrel a Howell preňho postavil rakvu. Na ostrove ostal úplne sám, navyše s rozkladajúcou sa mŕtvolou po boku. Toto všetko sa extrémne negatívne podpísalo na jeho psychickom stave.

Keď sa konečne Howell dostal na pevninu, podľa svojich priateľov už nikdy nebol ako predtým. Stojí za zmienku, že aj v samotnom filme máme dočinenia s dvomi strážcami majáka, medzi ktorými je napätie, navyše, ako zistíme neskôr, obaja sa volajú Thomas.

2. Climax

Tanečný hororový film Climax natočil Gaspar Noé. Odohráva sa v roku 1996 v kulisách opustenej školy. V nej sa stretne skupina tanečníkov, aby tu oslávila záver skúšobného obdobia pred turné v USA. Všetci sa dobre bavia, lenže potom sa začne niečo diať. Zdá sa, že do sangrie niekto pridal LSD. Tanečníci začínajú prepadať halucináciám a príjemný večer sa mení na peklo.

Snímka sa veľmi voľne inšpirovala incidentom z 90. rokov, pri ktorom skupina tanečníkov na after-party naozaj vypila alkoholický nápoj zmiešaný s LSD. Na rozdiel od filmu ale počas párty nedošlo k ničomu dramatickému. Samotný Climax je tuhou kávou, avšak milovníkom netradičných a provokatívnych filmov ho môžeme len odporúčať.

3. 50x a stále po prvý raz

Romantická komédia 50x a stále po prvý raz vznikla pod taktovkou Petera Segala. Rozpráva príbeh Henryho (Adam Sandler), ktorý sa zamiluje do pôvabnej Lucy (Drew Barrymore). Ako však čoskoro zistí, Lucy trpí stratou krátkodobej pamäti. Čo v preklade znamená, že nemôže získať spomienky a na druhý deň si nič z predchádzajúceho dňa nepamätá. Ani Henryho nie. Ako získať srdce svojej milovanej v takejto situácii?

Snímka pozbierala skôr zmiešané kritiky, ale divákom sa páčila a pripísala si aj slušné tržby. Tvorcovia sa v jej prípade inšpirovali príbehom Michelle Philpots z anglického Lincolnshireu. Tá v roku 1985 a 1990 prežila dve hrozivé autonehody. Z oboch vyviazla živá, ale so závažným poškodením mozgu.

To spôsobilo, že nové informácie si často pamätala len niekoľko minút. Okrem toho sa u nej rozvinula epilepsia. Michelle si dodnes každé ráno myslí, že je rok 1994 a že ona sama nezostarla ani o deň. Oporou Michelle je hlavne jej manžel Ian, s ktorým sa zoznámila pred nehodami, takže si ho pamätá.

Mohlo by ťa zaujímať:

Pacientov vozia na zákrok v Nemocnici Bory zadarmo. Kto má na to nárok?

4. Terminál

Úspešnú dramédiu Terminál natočil legendárny Steven Spielberg. Hlavným hrdinom je Viktor Navorski (Tom Hanks), ktorý cestuje z fiktívnej východoeurópskej krajiny Krakozhia do Spojených štátov, ale uviazne na letisku v New Yorku. V Krakozhii totiž vypukol vojenský prevrat a jemu bol zakázaný vstup na pôdu USA. Viktor tak môže žiť len na letisku.

Snímka nebola zlá, hoci medzi najlepšie Spielbergove kúsky ju radiť iste nemôžeme. Inšpiráciu si ale vzala zo skutočného príbehu Mehrana Karimiho Nasseriho. Na rozdiel od Viktora Navorskiho nebol Nasseri Európan, ale Iránec. Veľmi podobne však ostal uväznený na letisku Charles de Gaulle vo Francúzsku na celých 18 rokov.

Od tej doby nemá žiadne štátne občianstvo. V roku 2004 napísal autobiografickú knihu The Terminal Man. Čas na letisku trávil hlavne čítaním, štúdiom ekonómie a písaním denníka. Jedlo a noviny mu nosili zamestnanci letiska. V roku 2006 sa jeho zdravotný stav zhoršil a on musel byť prevezený do nemocnice. Od roku 2008 žije v parížskej ubytovni pre ľudí bez domova.

5. Čeľuste

Pri Spielbergovi ešte chvíľu ostaneme. Aj jeho kultový horor Čeľuste má totiž reálne jadro. V snímke môžeme vidieť, že turistov v oblasti Amity Island začne napádať obrovský žralok. Na jeho likvidáciu sa podujme šerif Martin Brody (Roy Scheider), lovec Quint (Robert Shaw) a ichtyológ Matt Hooper (Richard Dreyfuss).

Snímka bola natočená podľa románu Petera Benchleyho, ktorý sa pri jeho písaní inšpiroval skutočnými udalosťami, ku ktorými došlo v roku 1916. Na pobreží New Jersey vtedy počas 1. a 12. júla došlo k útokom žralokov na ľudí. Výsledkom boli štyria mŕtvi a jeden ťažko zranený.

6. Mary a Max

Na začiatku výbornej animovanej dramédie Mary a Max od Adama Elliota sa síce dozvieme, že je inšpirovaná skutočným príbehom, ale faktom je, že propagovaná týmto spôsobom nebola. Jemne absurdný, melancholický, ale dojemný a vtipný film sa točí okolo nevšedného priateľstva dvoch odlišných, ale rovnako osamelých ľudí: 8-ročnej Mary Daisy Dinkle a 44-ročného Maxa Horowitza.

Mary žije v Austrálii, Max v New Yorku. Napriek tomu nadviažu silné priateľstvo prostredníctvom listov a navzájom si pomáhajú prekonávať životné prekážky. Film je určený výhradne dospelým, keďže skúma viacero temných tém ako duševné choroby, úzkosť, alkoholizmus, samovražda či osamelosť.

Adam Elliot prezradil, že hlavne postava Maxa bola priamo inšpirovaná skutočným človekom, s ktorým si (podobne ako Mary vo filme) písal listy. Rovnako ako filmový Max, aj Adamov kamarát žil v New Yorku. Režisér prezradil, že si píšu už viac ako 20 rokov.

7. Nočná mora z Elm Street

Ver tomu či nie, ale aj mysteriózny horor Nočná mora z Elm Street od Wesa Cravena sa inšpiroval skutočnosťou. Film, ktorý odštartoval úspešnú hororovú sériu, nám predstavil sériového vraha Freddyho Kruegera (Robert Englund), ktorý po svojej násilnej smrti získal schopnosť infiltrovať sa do snov (teda nočných môr) svojich obetí. Pravidlá sú jednoduché: ak sa Freddymu podarí zabiť ich v sne, zomrú aj v realite.

Snímka je dnes považovaná za kult a samotný Freddy Krueger sa stal súčasťou populárnej kultúry. Režisér Wes Craven neskôr spomínal, že námetom pre film sa mu stal novinový článok zo 70. rokov. Písalo sa v ňom o utečencoch, ktorí utiekli pred vojnou a genocídou v Kambodži do Spojených štátov.

Ich syn ale začal mať hrozivé nočné mory a po jednom takomto desivom sne zomrel. Článok priniesol aj informácie o dvoch ďalších mužoch, ktorí zomreli podobným spôsobom. Vedci tieto úmrtia označili ako nečakaný arytmický smrteľný syndróm. Podobnou poruchou je aj Brugada syndróm, ktorý môže pacientom privodiť smrť počas spánku.

8. Na pokraji slávy

Výborná feel-good dramédia Na pokraji slávy vznikla v réžii Camerona Crowea. Hlavným hrdinom je tínedžer William Miller (Patrick Fugit), ktorý sa túži stať rešpektovaným hudobným žurnalistom. Príležitosť sa mu naskytne, keď dostane ponuku sprevádzať kapelu Stillwater na ich turné po Amerike. Snímka si odniesla nadšené recenzie, ako aj štyri nominácie na Oscara, pričom získala sošku za najlepší originálny scenár.

Cameron Crowe pri jej písaní vychádzal z vlastných životných skúseností. Postava Williama Millera je teda akýmsi jeho filmovým alter-egom. Ako tínedžer tiež túžil písať hudobné články, čo sa mu napokon podarilo a on spolupracoval s časopisom Rolling Stone. Zúčastnil sa tiež niekoľkých turné so skupinami ako Poco, Led Zeppelin či Lynyrd Skynyrd. Mnoho situácií vo filme teda predstavuje skutočné udalosti, ktoré počas týchto dobrodružných turné zažil.

Zisťovali sme, ktorý miešaný drink majú Slováci najradšej. Toto je víťazná TOP 10-ka

Mohlo by ťa zaujímať:

Zisťovali sme, ktorý miešaný drink majú Slováci najradšej. Toto je víťazná TOP 10-ka

9. Zopár správnych chlapov

Súdnu drámu Zopár správnych chlapov natočil Rob Reiner podľa scenára výborného Aarona Sorkina. Príbeh sa točí okolo procesu s dvomi vojakmi Downyem (James Marshall) a Dawsonom (Wolfgang Bodison), ktorí sú obvinení z vraždy vojaka Santiaga (Michael DeLorenzo). Tvrdia ale, že útok naňho prikázalo vyššie vedenie na čele s plukovníkom Jessupom (Jack Nicholson)

Ich prípadu sa ujíma právnik Kaffee (Tom Cruise), kapitánka Galloway (Demi Moore) a Kaffeeho asistent Sam Weinberg (Kevin Pollak). Aaron Sorkin tento príbeh najprv spracoval vo forme divadelnej hry a inšpiráciou pre ňu bol prípad, o ktorom mu povedala jeho sestra Deborah pracujúca ako právnička.

Podľa nej došlo v tábore Guantanamo Bay k vážnemu zraneniu vojaka, ktorého napadli dvaja iní vojaci. Celý útok mal byť súčasťou akéhosi záťažového rituálu, ten sa ale vymkol spod kontroly a napadnutý vojak takmer prišiel o život. Útok naňho pritom nariadili dvaja vysoko postavení plukovníci. Toto všetko sme mohli vidieť aj v samotnom filme, v ktorom však došlo nielen k zraneniu vojaka, ale rovno k jeho smrti. Snímka si odniesla štyri nominácie na Oscara.

10. Vyháňač diabla

Horor Vyháňač diabla od Williama Friedkina iste dobre poznáš. Patrí do zlatého fondu žánru a odniesol si aj desať nominácií na Oscara (vrátane hereckých kategórií či najlepšieho filmu), premeniť sa mu podarilo dve sošky (za najlepší adaptovaný scenár a mix zvuku). Snímka rozpráva príbeh 14-ročnej Regan (Linda Blair), ktorá začne vykazovať znaky démonickej posadnutosti. Jej zúfalá matka Chris MacNeil (Ellen Burstyn) sa jej snaží pomôcť, ale konvenčná medicína nezaberá. Zdá sa, že jediný spôsob, ako dievča zachrániť, je rituál vyháňania diabla.

Snímka vznikla podľa rovnomenného románu Williama Petera Blattyho, ktorý sa pri jeho písaní inšpiroval skutočným príbehom. K tomu došlo v roku 1949, keď katolícka cirkev uznala posadnutosť malého chlapca, ktorého meno je známe len pod pseudonymami Roland Doe či Robbie Mannheim.

14-ročný Robbie sa údajne (podobne ako Regan vo filme) hral so špiritistickou tabuľkou ouija a následne sa okolo neho začali diať podivné veci. Levitovali predmety, chlapec dostával podivné záchvaty, rozprával cudzím neprirodzeným hlasom a správal sa agresívne. Po sérii exorcizmov sa jeho stav zlepšil a on viedol úplne normálny život. Skeptici pochybujú, že išlo o démonickú posadnutosť, skôr sa prikláňajú k tomu, že to bol podvod z Robbieho strany. O celom prípade sme ti priniesli aj samostatný článok.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.