Hnev sa nevyhýba nikomu z nás. Rozdiel je len v jeho intenzite. Niektorí ľudia sú skrátka prchkejší a cholerickejší, takže sa, logicky, aj rýchlejšie nahnevajú. V dnešnej hektickej dobe, ktorá priam praje úzkosti a nervozite, sú však hnevu vystavení aj tí najväčší flegmatici. Tí ale podľa všetkého škodia najmä sebe a vlastnému zdraviu.
Hnev rovná sa kilá navyše
Ako totiž poznamenal nutričný expert Juan Manuel Romero Villa vo svojej knihe El Que se enoja engorda, práve hnev môže byť jedným z hlavných faktorov, prečo ľudia začnú priberať na váhe.
Hmotnosť je podľa Villu spojená aj s naším psychickým stavom. To vlastne nie je žiadna veľká novinka. Mnohé štúdie ukázali, že u ľudí, ktorí trpia psychickými ochoreniami, napríklad depresiami či nadmerným stresom, sa môže ako jeden z hlavných symptómov objavovať zvýšená (ale aj znížená) chuť do jedla.
Villa však vo svojej knihe vytvoril priamu koreláciu medzi emóciou hnevu a nadváhou. Poukazuje na to, že keď je človek nahnevaný, jeho telo začne vylučovať adrenalín a hormón kortizol. To má za následok zvýšenie hladiny cukru v krvi.
Adrenalín a kortizol sa celkom bežne u človeka vylučujú, napríklad počas cvičenia či fyzickej záťaže. Problém však nastáva, že pokiaľ sa kortizol vylúči v dôsledku hnevu, vygenerovaná glukóza sa následne do tela ukladá ako tuk.
Emócie a chuť do jedla sú navzájom prepojené
Villa tieto zistenia dokladá svojou mnohoročnou praxou v obore výživového špecialistu. Povšimol si, že mnoho jeho pacientov, ktorí majú problémy s nadváhou, majú zároveň problémy aj s hnevom, resp. s jeho zvládaním. Pravdaže, obezita ako taká, môže mať aj vnútorné príčiny, napríklad hormonálnu poruchu, ale vo väčšine prípadov je za ňou nesprávna životospráva.
Keď sa k tomu následne pridá stres, psychické vyčerpanie, úzkosť či spomínaný hnev, je zamiesené na problém a kilá pribúdajú jedna radosť (teda skôr neradosť). Medzi našimi emóciami a tým, čo jeme, je totiž celkom jasné prepojenie. Jedlom sa ľudia často snažia „prebiť“ negatívne emócie, čo má za následok priberanie na váhe. Preto je dobré naučiť sa tieto nepríjemné emócie a pocity ovládať.
Existuje totiž viacero účinných spôsobov, ako hnev či úzkosť z tela dostať. Experti napríklad odporúčajú cvičenie či beh, ale aj rôzne kreatívne aktivity (napríklad písanie či maľovanie). Niekedy veľmi pomôže aj obyčajná prechádzka, počas ktorej sa telo a myseľ dokonale zrelaxujú.
Nejesť všetko, čo nám príde pod ruku
Je tiež dobré premýšľať, aké jedlo vlastne do seba hádžeme. Mnoho ľudí má tendenciu jedeniu nevenovať príliš veľkú pozornosť a jedia, čo im príde pod ruku. Tento spôsob však nie je najšťastnejší. Odborníci odporúčajú chuť po jedle aspoň na pár minút ovládnuť a skúsiť sa zamyslieť nad tým, či človek naozaj potrebuje jesť. A pokiaľ aj áno, je dobré vybrať si, čo vlastne do úst vloží.
V kombinácii so všetkými vyššie pomenovanými cvikmi by tak ľudia mohli prispieť nielen k svojmu fyzickému zdraviu, ale aj k psychike. Jedno totiž ovplyvňuje druhé a pokiaľ sa tieto zložky naučíme ovládať, musí sa to jednoznačne prejaviť na zlepšení celkovej kondície.