Fajčenie je zlozvyk, ktorý je medzi ľuďmi rozšírený každým dňom viac a viac. S príchodom elektronických cigariet mu začalo holdovať ešte viac mladých ľudí, čo má neblahé účinky na ich vývoj, či už mentálny, alebo fyzický.
Niektoré európske krajiny sa preto rozhodli zasiahnuť a zvažujú plošný zákaz ich používania. Ako informuje portál tvnoviny.sk, po vzore Nemecka a Belgicka uvažuje zaviesť tento krok do praxe aj ďalšia krajina.
Najnovšie sa o tejto stopke diskutuje vo Francúzsku. Premiérka Élisabeth Borneová pre médiá uviedla, že opatrenie by malo vstúpiť do platnosti ešte tento rok.
„Zákaz je veľkým víťazstvom pre spoločnosť. Jednorazové e-cigarety slúžia ako vstupná brána k fajčeniu pre mladých ľudí. Stala sa z toho epidémia. Je strašné, ako sa tabakový priemysel rozhodol zamerať na deti,“ vyhlásil Loïc Josseran, šéf združenia Aliancia proti tabaku.
Problém pre zdravie aj životné prostredie
Napriek tomu, že oficiálne sú na Slovensku dostupné až od 18 rokov, v praxi sa ukazuje, že mladí, dokonca ani deti, nemajú problém sa k týmto produktom dostať. Odporcovia cigariet obviňujú producentov z toho, že pridávaním príchutí a vôní do produktov cielia najmä na tínedžerov, čím sa stávajú zodpovednými za ich zdravie.
Fajčenie elektronických cigariet predstavuje nebezpečenstvo pre organizmus rovnako ako klasické cigarety. Hrozia pľúcne problémy či poškodenia iných orgánov, keďže sa v tele usádzajú toxické látky.
Keďže ide o jednorazové plastové výrobky, vo veľkej miere tieto produkty zaťažujú aj životné prostredie. „Jednorazová e-cigareta je vyrobená z plastu a obsahuje nevyberateľnú batériu s približne 0,15 gramu lítia, rovnako ako nikotínové soli a stopy ťažkých kovov,“ píšu tvnoviny.
O zákaze tohto typu cigariet uvažuje aj Spojené kráľovstvo. Ako naznačujú štatistiky tejto krajiny, vlani sa tam vyhodilo zhruba milión takýchto cigariet týždenne.