Pred tým, ako sa pustíme do detailného opisovania vlastností, ktoré má v konečnom dôsledku asi každý z nás, je dôležité ujasniť si pojmy a dojmy. Termín psychopat sa zvykne často zle interpretovať a nadužívať v bežnej komunikácii. V medicíne ide o psychické ochorenie, ktoré v žiadnom ohľade netreba zľahčovať.
Na druhej strane treba povedať, že existujú určité vlastnosti, ktoré sa s týmto pojmom spájajú, no nemusia nutne znamenať psychickú poruchu. Predsa len, každý z nás je svojím spôsobom divný. Avšak aj divnosť má svoje hranice. Ak sa teda v niektorom z týchto bodov nájdeš, neznamená to hneď, že si psychopat, len by si sa nad sebou mohol asi trochu zamyslieť.
Šarm a povrchná povaha
Psychopati často pôsobia ako veľmi charizmatickí a atraktívni ľudia. Vedia si rýchlo získať dôveru ostatných, aj keď ich záujem je čisto povrchný. Osoby s psychopatickými sklonmi pôsobia dôveryhodne, no ich vzťahy sú často povrchné a krátkodobé.
Nedostatok empatie
Dospelosť je o tom, že nemusíš reagovať na všetko, čo sa okolo teba deje, a tiež nie do všetkých vzťahov sa oplatí investovať čas. Na druhej strane, neschopnosť rozpoznať alebo reagovať na pocity a potreby iných je znakom psychopatie.
Absencia viny
Ak ľutuješ svoje činy len v prípadoch, keď ťa niekto priamo konfrontuje, a aj to z donútenia, nie z výčitiek, že si ublížili iným, môže to byť príznakom toho, že nemáš v sebe aktivovaný radar sociálnej interakcie a v tvojom správaní absentuje akýkoľvek pocit viny. Asi sa zhodneme na tom, že to nie je úplne v poriadku.
Impulzívnosť
Ďalšou povahovou črtou hovoriacou o tom, že tvoje správanie hraničí s nenormálnosťou, je impulzívnosť. Prirodzene, ak sa prejavuje skôr ako spontánnosť, možno hovoriť o pozitívnej vlastnosti, no v tomto prípade ide skôr o impulzívnosť v zmysle nedokázania plánovania do budúcnosti a konania bez premýšľania o dôsledkoch.
Manipulatívne správanie
Ak máš sklony manipulovať druhými pre vlastné záujmy alebo zábavu, je to ďalší z častých príznakov psychopatie. Človek, ktorý je manipulátor, si, pravdepodobne, často ani neuvedomuje, ako svojím správaním ovplyvňuje ostatných. Preto, ak si nie si istý, či si manipulátor, alebo nie, opýtaj sa svojho okolia.
Chronická nespokojnosť
Mnoho psychopatov má problém s dlhodobým záväzkom a často sa cítia nespokojní alebo znudení. Konštantná nespokojnosť vedie k neustálej túžbe po vzrušení, adrenalíne a napätí, čo v kombinácii s impulzívnosťou môže skončiť niekedy naozaj zle. Ale zas, kto je v tomto živote naozaj spokojný?
Ako sa ukazuje, a ako sme predpokladali aj v úvode tohto článku, väčšinu z opísaných vlastností charakterizujúcich psychopata máme všetci. Netreba preto zabúdať, že zlyhanie je v živote bežné, deje sa to všetkým a občasná nespokojnosť, absencia akéhokoľvek súcitu či obyčajný dobrý dojem nemusia hneď znamenať, že si psychický narušený. Len pre upokojenie – všetci sme.