Zdravotníctvo a moderná medicína, najmä za pomoci rôznych technologických vymožeností, ktoré sú bežne pri rôznych lekárskych metódach dostupné a prítomné, nás dnes udržiavajú v relatívnom bezpečí pred nežiaducimi účinkami liekov alebo spôsobov zdravotníkov, keď v minulosti dochádzalo k častým trvalým poškodeniam osoby.
Medzi tieto liečebné metódy, ktoré sú natrvalo zaradené medzi najhoršie a najdrastickejšie zakázané spôsoby liečby, je napr. každému už dobre známa lobotómia, keď dochádzalo k prerušeniu nervových dráh v mozgu s cieľom zmeniť správanie pacienta. Vďaka mnohým výskumom a nevydareným operáciám sa ani táto metóda už v dnešnej medicíne vôbec nevyužíva.
Podobným záležitostiam musela medicína v rámci svojej histórie čeliť skutočne často. Niektoré z nich sú vyslovene udržiavané pod rúškom tajomstva, nakoľko aj v zdravotníctve existuje určitý kódex mlčanlivosti, ale niekoľko z nich je verejnosti tiež známych, a to najmä preto, že na ne doplácajú aj dnešní ľudia, prípadne ich rodinní príslušníci.
V tomto článku sa pozrieme na jednu z metód, ktorá postihla ľudstvo približne v polovici minulého storočia, keď bol tehotným ženám podávaný nebezpečný liek – Thalidomid. V tom čase išlo o jednu z najhorších ľudsky spôsobených katastrof, ktoré si môžeme dodnes pamätať. Užívanie lieku zapríčinilo narodenie vyše desiatok tisíc postihnutých detí a spôsobilo tisíce potratov.
Kedy a prečo sa liek dostal na pulty predajní?
Thalidomid (Thalidomide) bol primárne vyvinutý ako trankvilizér, čo je typ lieku, ktorý sa používa na upokojenie alebo stabilizáciu nálady pacienta, často s cieľom znížiť stavy úzkosti alebo stresu. Trankvilizéry môžu byť v praxi tiež použité aj na liečbu iných zdravotných ťažkostí, ako sú nespavosť, panické útoky, alebo na uvoľnenie svalov.
Bol vyvinutý švajčiarskou farmaceutickou spoločnosťou Ciba v roku 1953. Nasledujúci rok od vývoja lieku spoločnosť odstúpila, pričom ho získala nemecká farmaceutická firma Chemie Grünenthal, ktorá bola založená Hermannom Wirtzom starším, členom Nacistickej strany, po skončení 2. svetovej vojny. Pôvodným cieľom spoločnosti bolo vyvinúť antibiotiká, po ktorých bol v tom čase obrovský dopyt.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Kedy a kde sa začal využívať Thalidomid
- Prečo Nemecko okamžite zakázalo lieky s obsahom Thalidomidu
- Aké vedľajšie účinky sa prejavili na obetiach
- Ktorých najznámejších preživších poznáme
- Kto vynašiel a distribuoval látku do sveta
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom