Vedci z Harvardovej univerzity majú podľa portálu Daily Mail dáta, ktoré ukazujú, kedy smrť klope ľuďom na dvere najčastejšie. Z hľadiska prežitia ide o najnebezpečnejšie zimné mesiace – január a december.
„Prakticky všetky fyziologické procesy majú cirkadiánny rytmus (dvadsaťštyrihodinový), čo znamená, že k nim dochádza prevažne v určitých častiach dňa. Existuje dokonca cirkadiánny rytmus smrti, takže v bežnej populácii ľudia väčšinou umierajú s najväčšou pravdepodobnosťou v ranných hodinách. V priemere niekedy okolo jedenástej dopoludnia,“ uviedol autor štúdie profesor Clifford Saper.
Štedrý večer
Clifford Saper zapojil do výskumu 1 200 ľudí vo veku 65 rokov. Skúmaním prišiel na to, že ľudia s určitým genotypom skrývajú niekoľko spánkových vzorcov a dotýka sa ich teda aj iný priemerný čas smrti.
Napríklad ľudia s genotypom G-G majú tendenciu pospať si približne o hodinu viac, a teda priemerne ich „posledná hodina smrti“ nastáva až okolo 18.00. „Existuje gén, ktorý predpovedá dennú dobu, kedy zomriete. Nepoznáme dátum, našťastie, ale čas dňa,“ vysvetlil profesor z Harvardovej univerzity.
Najnebezpečnejším dňom v roku je podľa štatistík Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) najkrajší deň v roku – počas Štedrého dňa. Ako pripomínajú vedci, dôvodom nie sú dopravné nehody či veľká spotreba alkoholu, ktorá by mala pre ľudské telo fatálne následky. Ľudia sú však v tento deň náchylnejší na infarkt.
„Sviatky sú pre väčšinu z nás rušným, často stresujúcim časom. Naše rutinné činnosti sú naraz narušené, v tomto období si doprajeme viac jedla, môžeme viac piť a zároveň menej cvičiť a relaxovať. Je možné, že nepočúvame svoje telo alebo nevenujeme pozornosť varovným signálom, pretože si myslíme, že to môže počkať až do nového roka. To všetko môže v tomto ročnom období prispieť k zvýšeniu rizika srdcového infarktu,“ doplnil na záver doktor Donald Lloyd-Jones.