Sychravé počasie, tma už o 17:00, zvuky vetra, ktoré pripomínajú kvílenie zvierat kdesi v tmavom lese – jedným slovom jeseň. Opis zo začiatku tohto odseku sedí aj na jeden veľký jesenný fenomén, ktorým je Halloween. Aké sú tradície oslavy Halloweenu vo svete?
Nuž, rôzne. Mnohé krajiny majú svoje vlastné jedinečné spôsoby, ako osláviť toto ročné obdobie, z ktorého niekedy behá až mráz po chrbte. Od tých známejších až po naozaj netradičné, na svete existujú skutočne prekvapivé tradície oslavy Halloweenu.
Od vrhania kapusty po diabolskú noc
Približne pred 2 000 rokmi Kelti z Británie a Francúzska oslavovali Nový rok 1. novembra. V praxi to pre nich znamenalo koniec obdobia zberu. Verili, že v tomto čase sa duchovia mŕtvych vracajú na Zem. Domorodci túto desivú udalosť oslavovali festivalom mŕtvych zvaným Samhain. S oslavou súviselo aj viacero bizarných obradov.
Jedna menej známa, ale zato dávna tradícia zahŕňa kapustu. 30. októbra malé dievčatá vykopali zeleninu a pomocou nej zisťovali, kto bude ich budúci manžel. Kapustu potom použili ako náboje pri robení si žartov zo svojich susedov. Zvláštna tradícia zvaná Kapustová noc (Cabbage Night) pochádza zo Škótska a Írska.
Íri a Škóti sa nakoniec prisťahovali do Spojených štátov a tradíciu si priniesli so sebou. Žartíky súvisiace s touto jednoduchou zeleninou sa postupne rozšírili pod rôznymi názvami, vrátane podôb Mischief Night, Devil’s Night, Mat Night (kradnutie rohožiek) a Gate Night (nechanie dobytka utiecť).
Väčšina dnešných halloweenskych žartov je relatívne neškodná, no tie, ktoré sa v minulosti spájali s oslavou Mischief Night a Devil’s Night, boli oveľa závažnejšími kriminálnymi činmi. Napríklad v polovici 80. rokov 20. storočia detroitské gangy zapálili počas tzv. Diablovej noci stovky áut.
Najhoršie to bolo v roku 1991, keď počas osláv Mischief Night v meste Camden v štáte New Jersey zažil požiarny zbor najrušnejší deň v histórii oddelenia, riešiť museli až 133 požiarov. Z mesta sa údajne celé hodiny valil dym. Nuž, aj také sú, teda boli tradície Halloweenu.
Halloween a koláče duší
V stredoveku Briti „oslavovali“ sviatok mŕtvych tak, že na ich počesť piekli tzv. koláče duší. Pochúťka sa vyrábala zo škorice, zázvoru, muškátového orieška a šafranu. Hrozienka na povrchu boli uložené do tvaru kríža.
Počas Hallowtide chodili žobráci a malé deti od domu k domu a klopali na dvere svojich susedov, aby sa modlili za duše ich zosnulých príbuzných. Výmenou za modlitby dostávali deti „koláčiky duší“ aj iné pochúťky. Aj keď vo väčšine západných krajín je táto podoba tradície oslavy Halloweenu už celkom zabudnutá, niektoré štáty ako Portugalsko, Francúzsko či Británia túto kuriozitu praktizujú aj dnes.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Kde sa zrodila myšlienka prezliekania sa do halloweenskych kostýmov
- Prečo Bolívijčania tancujú na cintorínoch s lebkami
- Ako oslavujú Halloween v Ázii
- Čo robia Španieli počas Noci tekvíc
- Ako náhodne sa dostala halloweenska tradícia do Švédska
- Čo je to chlieb mŕtvych a fazuľa mŕtvych
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom