Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Nedeľa 24.11.2024
sk
Emília
cz
Emílie
, Emilia
Zdroj: ©Shutterstock

Kondómy na lekársky predpis? Veci, ku ktorým sa vo svete nedostaneš tak ľahko ako na Slovensku

Čo ak by to tak platilo aj u nás?

Dnes bude reč o predpisovaní „liekov“. Schválne uvádzame slovo liekov v úvodzovkách, pretože veci, o ktorých sa dnes budeme baviť, zoženieš v niektorých krajinách buď ešte stále, alebo, vďakabohu, iba v minulosti, len na lekársky predpis.

Väčšina vecí na tomto zozname ťa asi prekvapí. Buď sú to totiž predmety také bežné ako cigarety, alebo spadajú do tej oblasti ľudského života, o ktorej sa bavíme a ktorú praktizujeme v čo najväčšej možnej diskrétnosti. No, aspoň väčšina z nás.

Tu je osem vecí, na ktorých nákup potrebuješ, resp. si v minulosti potreboval, lekársky predpis.

Hračky pre dospelých

V meste Sandy Springs v štáte Georgia (USA) bol kedysi potrebný lekársky predpis na nákup sexuálnej hračky. Zákaz sa týkal nákupu alebo predaja „akéhokoľvek zariadenia navrhnutého alebo predávaného s cieľom stimulácie ľudských pohlavných orgánov“.

Účely, na ktoré mohli byť takéto pomôcke predávané a kupované, boli medicínske, vedecké, vzdelávacie, legislatívne a súdne. Zákon síce nešpecifikoval, aké sú to súdne účely, no presne stanovoval, že sexuálnu hračku je možné si zakúpiť len na lekársky predpis.

Vieš si predstaviť, že by to tak bolo aj dnes? Sexuálne hračky sú niečo, čo si ľudia kupujú skôr v tajnosti. Ak by sme si dnes na Slovensku museli na takýto nákup pýtať povolenie od lekára, asi by sa proti tomu zdvihla pomerne hlasná vlna kritiky. A tá sa dvihla aj v minulosti.

veci na lekársky predpis, kondómy, sex, hračky pre dospelých, čokoláda, žuvačky, alkohol, cigarety, e-cigarety, vibrátor, čokoláda
Shutterstock

V histórii sa proti tomuto nariadeniu postavila žena, ktorá po prekonaní sklerózy multiplex zostala s poškodením nervov. Ako argument uviedla, že ochorenie negatívne ovplyvnilo aj jej sexuálny život a že bez použitia hračiek by sa jej manželstvo určite rozpadlo.

Aj keď v tomto prípade by jej lekár s istotou vystavil recept na nákup tohto predmetu, ona sama považovala za absurdné a smiešne, že o to musí žiadať. Hlasov proti tomuto nariadeniu bolo viac, napriek tomu sa však zrušilo relatívne nedávno, a to v marci v roku 2017.

Kondómy

Nachádzaš sa v Ayala Alabang (Filipíny) a potrebuješ kondóm? Nuž, ak nemáš nablízku lekára, asi máš smolu. Tieto ochranné pomôcky sa v jednej z najdrahších oblastí hlavného mesta Filipín Manily predávajú len na lekársky predpis. Ide totiž o miesto, kde medzi sebou zvádzajú dlhoročné boje konzervatívni rímski katolíciliberáli.

KVÍZ: Vieš, za akými skvelými vynálezmi a nápadmi stoja Slováci?

Mohlo by ťa zaujímať:

KVÍZ: Vieš, za akými skvelými vynálezmi a nápadmi stoja Slováci?

Väčšina Filipíncov sú totiž rímski katolíci a katolicizmus v ich ponímaní zakazuje používanie akejkoľvek formy umelej antikoncepcie vrátane kondómov. Tu tkvie podstata nariadenia o zákaze voľného predaja kondómov. Antikoncepcia je totiž medzi Filipíncami veľmi diskutovanou témou a tento zákaz do značnej miery podporuje polarizáciu tunajšej spoločnosti.

Liberálnejšie zmýšľajúca časť ľudí presadzuje názor, že vláda by mala skôr podporovať antikoncepciu, než ju potláčať. Našťastie pre tých, ktorí sa obávajú tehotenstva alebo pohlavne prenosných chorôb, požiadavka na predpis kondómov sa tu nepresadzuje veľmi prísne.

veci na lekársky predpis, kondómy, sex, hračky pre dospelých, čokoláda, žuvačky, alkohol, cigarety, e-cigarety, vibrátor, čokoláda
Shutterstock

Žuvačky

O tom, že existuje krajina, v ktorej sú žuvačky zakázané, sme sa už bavili. Predsa len to však spomenieme aj v tomto článku. Ide konkrétne o Singapur, kde zákaz platí od roku 1992. V roku 2004 bol tento zákaz v rámci obchodných diskusií medzi Singapurom a USA uvoľnený. Na základe dohody Singapur schválil dovoz a predaj toho, čo nazýval „terapeutická žuvačka“.

Tieto špecifické žuvačky majú presne definovaný účel – ide napríklad o nikotínové žuvačky alebo žuvačky predávané ako prospešné pre zuby. Avšak ani úzko špecifikované žuvačky nie je možné kúpiť si len tak, potrebuješ na ne lekársky predpis. Z tohto dôvodu sa žuvačky v Singapure predávajú iba v lekárňach. To však nie je všetko.

Okrem získania lekárskeho oprávnenia a návštevy lekárne za účelom kúpy terapeutickej žuvačky sa od kupujúcich očakáva, že pred tým, ako im lekárnik tovar predá, mu poskytnú meno a preukaz totožnosti. V prípade, že lekárnik toto pravidlo poruší, hrozí mu dvojročný trest odňatia slobodypokuta vo výške 2 940 dolárov (cca 2 770 eur).

veci na lekársky predpis, kondómy, sex, hračky pre dospelých, čokoláda, žuvačky, alkohol, cigarety, e-cigarety, vibrátor, čokoláda
Shutterstock

Alkohol

Asi si sa už niekedy v živote stretol so slovom prohibícia. Ak nie, teraz ti ho v súvislosti s témou tohto článku vysvetlíme. V roku 1920 totiž v USA začal platiť zákon o národnej prohibícii, ktorého podstatou bola snaha o úplný zákaz výroby a predaja alkoholu. Ale, keďže ľudia sú tvory prispôsobivé a najmä prefíkané, vynašli sa aj v tomto prípade.

Vzniklo totiž niečo, čo dostalo názov „liečivý alkohol“. Tzv. medicínsky alkohol bol však úplne rovnaký ako klasický alkohol. Jediný rozdiel predstavovalo to, že ten klasický bol zakázaný a tento liečivý dostupný. Aj keď, samozrejme, nešlo to iba tak. Na to, aby si človek mohol liečivý alkohol kúpiť, potreboval lekársky predpis.

Liečivý alkohol bol v podstate tvorivým pokusom obísť prohibíciu. Lekári ho predpisovali na liečenie skutočných zdravotných problémov, akým bola rakovina či depresia. Bol to predovšetkým výnosný biznis, keďže pacienti platili za recept 6 – 7 dolárov (cca 5,64 – 6,58 eura). Predpis platil desať dní, takže po uplynutí tejto doby sa pacienti k lekárovi vracali po ďalší.

veci na lekársky predpis, kondómy, sex, hračky pre dospelých, čokoláda, žuvačky, alkohol, cigarety, e-cigarety, vibrátor, čokoláda
Shutterstock

Zaujímavosťou je, že takéto obídenie prohibície veľmi svižne využil aj sir Winston Churchill, neskorší premiér Veľkej Británie. V roku 1931 pri návšteve USA ho pri tom, ako vystupoval z taxíka, zrazilo auto. Keďže v cudzej krajine sa inak k alkoholu dostať nevedel, nenechal si ujsť dobrú príležitosť.

Ako súčasť liečby mu lekár naordinoval lekársky lieh. Ošetrujúci sirovi Churchillovi predpísal minimálne šesť dávok alkoholu počas každého jedla, čo si budúci najvyšší britský politik „dávkoval“ podľa vlastného uváženia.

Cigarety a e-cigarety

Niekedy neboli cigarety takou bežnou komoditou, akou sú dnes. Rovnako prekvapivé pre dnešných ľudí je aj to, že cigarety sa v minulosti predpisovali lekármi a boli určené pacientom trpiacim astmou ako súčasť liečby. Tieto cigarety však neobsahovali nikotín, ale iba antiastmatické zlúčeniny ako stramonium.

Mohlo by ťa zaujímať:

Ochutené tabakové výrobky si od tohto dátumu nekúpiš. Ich zákaz zavádza už aj Slovensko

Tabakové cigarety obsahujúce nikotín sa stali populárnymi až neskôr. Po rozšírení tohto druhu cigariet si však ľudia začali uvedomovať ich nebezpečenstvo a otvorene protestovali proti fajčeniu. Lekári však všetky negatívne účinky fajčenia ignorovali a naďalej sa sústredili na zdravotné benefity tabaku. Veci sa zmenili po druhej svetovej vojne, keď sa používatelia začali obávať všetkých foriem cigariet. To viedlo k zániku astmatických cigariet.

E-cigarety patria medzi najnovšie kontroverzné vynálezy. Zatiaľ čo výrobcovia ich propagujú ako riešenie, ako prinútiť ľudí prestať fajčiť, kritici tvrdia, že v skutočnosti môžu spôsobiť, opak – že nefajčiari začnú fajčiť. Tieto predmety totiž obsahujú ovocnú prímes, ktorá láka najmä neplnoletých.

Z toho dôvodu navrhol Anglický úrad na ochranu zdravia (PHE), agentúra spadajúca pod Ministerstvo zdravotníctva a sociálnej starostlivosti Spojeného kráľovstva, aby sa elektronické cigarety predávali len na lekársky predpis. Touto cestou chcú zabezpečiť, aby k nim mali prístup iba ľudia, ktorí sa pokúšajú prestať fajčiť.

veci na lekársky predpis, kondómy, sex, hračky pre dospelých, čokoláda, žuvačky, alkohol, cigarety, e-cigarety, vibrátor, čokoláda
Shutterstock

Podľa štatistík PHE sú elektronické cigarety o 95 % menej škodlivé ako tie bežné. Ročne vraj pomôžu až 20 000 ľuďom prestať fajčiť. V roku 2016 vydal britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotníctvo (MHRA) spoločnosti British American Tobacco licenciu na predaj elektronickej cigarety s názvom e-Voke ako „pomôcky pri odvykaní od fajčenia“. To znamená, že britskí lekári môžu skutočne predpísať e-Voke ľuďom, ktorí sa snažia prestať fajčiť.

Vibrátor

Ženy a ich „nálady“ boli odjakživa kontroverznou témou, najmä vo výrazne maskulínnom prostredí dejín medicíny. V časoch, keď sa o ženskej sexualite nemohlo ani len šepkať, bolo úplne normálne, že lekári ženám predpisovali masáž panvy, aby ich vyliečili z toho, čo nazývali hystériou.

Aby sa hysterické ženy, rozumej tie nepokojné, úzkostné a podráždené, nejakým spôsobom liečili, bola im prevádzaná masáž panvy, rozumej orgazmus. Ten viedol výlučne iba lekár a aj keď sa tomu chápe asi dosť ťažko, doktori túto úlohu považovali za veľmi náročnú a nepríjemnú.

Tohto strašného utrpenia zbavil lekárov v 80. rokoch 19. storočia Dr. J. Mortimer Granville. Ako? Vynašiel vibrátor. Hoci pôvodne navrhol vibrujúci prístroj na liečbu bolesti svalov pre mužov, čoskoro našiel využitie aj v upokojení „hysterických záchvatov“ žien.

veci na lekársky predpis, kondómy, sex, hračky pre dospelých, čokoláda, žuvačky, alkohol, cigarety, e-cigarety, vibrátor, čokoláda
Shutterstock

Vibrátor sa teda pôvodne obmedzoval len na použitie v zdravotníckych zariadeniach ako terapeutická pomôcka, obsluhoval ho výlučne lekár, aby upokojil ženy s diagnózou hystérie, teda aby im pomohol dosiahnuť orgazmus.

Postupne sa však u(s)pokojovanie hysterických žien prestalo mýtizovať, spoločnosť sa stala otvorenejšou voči ženskej sexualite a ženy si čoskoro začali vibrátory kupovať na osobné použitie. Vibrujúce terapeutické pomôcky prechádzali z lekárskych ordinácií do spální a prípady „hystérie“ postupne ubúdali, až napokon zmizli.

Čokoláda

Čokoláda ako droga tu bola počas celej histórie ľudstva. Aztékovia ju používali na liečbu všetkých druhov chorôb a neduhov, či už samostatne, alebo zmiešaním s inými bylinami, koreňmi a kôrou. V Európe sme čokoládu považovali za drogu, takže úplne prirodzene sa stala potravinou, ktorú bolo možné získať len na lekársky predpis.

Lekári ju predpisovali pri liečbe rôznych chorôb, niekedy k nej primiešavali iné horké a nechutné liečivá, aby ich pacienti užili. Pochopiteľne, veď len málo ľudí by bez problémov užilo prášok vyrobený z podrvených dážďoviek. Postupne sa však do všetkého zamiešali podvodníci, ktorí prenikli na trh s čokoládou a začali predávať čokoládu ako univerzálny liek na každú chorobu pod slnkom.

veci na lekársky predpis, kondómy, sex, hračky pre dospelých, čokoláda, žuvačky, alkohol, cigarety, e-cigarety, vibrátor, čokoláda
Shutterstock

Tagy:

Veronika Kužmová
Som z východu a som na to hrdá. Vyštudovala som editorstvo a vydavateľskú prax a raz by som chcela zeditovať knihu, ktorá vyhrá Nobelovu cenu. Zaujímam sa o zdravý životný štýl a rada cvičím, aby som potom mohla robiť svoju druhú najobľúbenejšiu činnosť - jesť.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.