Zlých správ už bolo dosť. Valia sa na nás z každej strany, z televízie, internetu, novín a všetko je len o tom, kto kedy zomrel, ochorel, kto koho okradol a kde čo zase nefunguje. Stačí. Naozaj stačí. To si okrem nás povedal aj taliansky ilustrátor Mauro Gatti, ktorý sa na svet pozerá o čosi optimistickejšie.
Narozdiel od toho zlého, čo sa na našej planéte deje, sa zameriava na to dobré a pekné. A to pretavuje do svojej ilustrovanej tvorby, ktorú na instagrame prezentuje pod názvom The Happy Broadcast. Niečo z nej sme ti ukázali aj koncom minulého roka, no keďže tento rok nebol na úspechy o nič chudobnejší, prinášame ti pokračovanie.
1. Holandské umelé ostrovy
Holandsko vybudovalo päť umelých ostrovov na ochranu voľne žijúcich zvierat a rastlinstva. Počas prvých dvoch rokov svojej existencie pomohli ostrovy už viac ako 30-tisícom vtákom a 127 druhom rastlín.
2. Rukavice pre koaly
Po obrovských austrálskych požiaroch sa ľudia z celého sveta spojili a začali pre koaly s popálenými labkami štrikovať rukavičky. Okrem toho sa na ich pomoc vyzbierali už takmer 2 milióny dolárov.
3. Odpad za jedlo
India otvorila svoju prvú „kaviareň s odpadkami“, ktorá ponúka jedlo výmenou za odpad. Je to unikátne riešenie hneď pre dva veľké problémy, s ktorými sa krajina potýka – hladomor a nadmerné množstvo plastového odpadu.
4. Billie Eilish a Global Citizen
Speváčka Billie Eilish sa spojila s organizáciou Global Cizizen. Jej fanúšikovia teda môžu získať lístky na jej nadchádzajúce turné zdarma, respektíve výmenou za ich boj proti klimatickým zmenám.
5. Boj proti plastom
Vedcom sa podarilo navrhnúť magnetické cievky tenšie ako ľudský vlas, ktoré pomôžu rozkladať plasty v oceánoch. Cievky chemicky reagujú s plastom a rozkladajú ho na vodu a oxid uhličitý.
6. Úprava DNA
Vedci vynašli nový spôsob, ako upraviť DNA, ktorý by potenciálne mohol pomôcť odstrániť až 89 percent zo všetkých 75-tisíc genetických ochorení. Doposiaľ sa technológia testovala ako na myšiach, tak aj na ľuďoch.
7. Edukácia o planéte
Taliansko je prvou krajinou, kde sa deti vo všetkých ročníkoch budú povinne učiť o klimatických zmenách a udržateľnosti. Krajina sa chce stať lídrom v edukácii o enviromentálnych problémoch a do učebných osnov zaradí starostlivosť o planétu od budúceho roka.
8. Práva pre rieky
Bangladéš udelil všetkým riekam na území krajiny legálne práva. Ľudia, ktorí ich budú ničiť a znečisťovať, sa teda môžu ocitnúť pred súdom. Práve Bangladéš je známy ako „krajina mnohých riek“, má ich stovky a toto je skvelým krokom vpred.
9. Množenie koralov
Vedcom sa po prvý raz podarilo v laboratórnom prostredí namnožiť ohrozené druhý koralov. Tento fascinujúci objav môže zachrániť koralové útesy, zdevastované rôznymi chorobami a, ako inak, klimatickými zmenami.
10. Stop igelitkám
Anglicko pred štyrmi rokmi zaviedlo poplatok za igelitové tašky. Od tej doby ich predaj v krajine rapídne klesol. Minulý rok to bolo o takmer 50 percent, keď sa namiesto štandardnej miliardy predalo „len“ 550 miliónov kusov. Tento rok sa číslo vyšplhalo až na 90 percent.
11. Jedlo za pokutu
Las Vegas testuje návrh, podľa ktorého by bolo možné pokuty za parkovanie platiť vo forme jedla pre tých, ktorí si ho sami v období sviatkov nemôžu dovoliť. Toto nie je po prvý raz, čo sa mesto o niečo také pokúsilo. Tento rok v júli bralo ako pokuty napríklad školské pomôcky pre deti v núdzi.
12. Nové krvné testy
Nový druh krvného testu vie odhaliť viac ako 20 rôznych druhov rakoviny s presnosťou 99.4 %. Vďaka nemu bude možné chorobu podchytiť skôr a ihneď začať s adekvátnou liečbou.
13. Veľký zelený múr
Tento rok sa spojilo viac ako 20 afrických krajín a spoločne vysadili 8-tisíc kilometrov dlhý „stromový múr“, ktorý zabráni rozširovaniu Saharskej púšte.
14. Kačky namiesto pesticídov
Ryžoví farmári z celého sveta začali namiesto škodlivých chemických pesticídov používať kačky. Tie sa živia hmyzom a burinou, ktorá by mohla ryžu ohroziť, no jej samotnej sa ani nedotknú. Bonusom je, že ich exkrementy sú prírodné hnojivo.
15. HIV na ústupe
Vo svojich tohtoročných reportoch zameraných na pohlavné choroby Spojené národy vyhlásili, že úmrtia následkom vírusu HIV klesli od roku 2010 o 33 percent. V tomto roku bolo zaznamenaných 1,2 milióna úmrtí.
16. Ochrana morí
Kanada vytvorila arktickú zónu na ochranu prírody približne s veľkosťou Nemecka. Ochraňuje morské vtáky, veľryby a ľadové medvede. Kanadská vláda tvrdí, že chce do roku 2020 ochraňovať 10 percent morských a pobrežných oblastí.
17. Záchrana nosorožcov
Tento rok sa podarilo oplodniť sedem vajíčok posledných dvoch žijúcich samíc nosorožca tuponosého severného. Posledný samec tohto druhu, 45-ročný Sudan, zomrel minulý rok v Keni, preto je tento objav poslednou nádejou, ako ich druh zachrániť.
18. Soľné „elektrárne“
Podľa SaltX, švédskej spoločnosti, ktorá využíva nanotechnológiu na skladovanie energie v soli, by sa práve soľ mohla stať novým obnoviteľným zdrojom energie.
19. Internetový prehliadač Ecosia
Ecosia, internetový prehliadač, ktorý môžeš pokojne používať aj ty, využíva 80 percent svojich celkových ziskov na sadenie stromov. Po tragických požiaroch v Amazonskom pralese tam práve Ecosia vysádza milión nových stromov.
20. Domov pre psíky
Holandsko sa oficiálne stalo prvou krajinou bez pouličných psov. Krajina mala s ich premnožením problém už od 19. storočia a teraz sa im ho konečne podarilo nadobro vyriešiť.