Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

V roku 2019 boli sociálne siete silnejšie ako kedykoľvek predtým a informácie, ktoré sa nimi šírili, mali nesmiernu váhu. Aká škoda, že opäť nebola núdza ani o totálny informačný hnoj, pozostávajúci z hoaxov, zavádzajúcich správ a manipulatívnych útokov!

Čo motivuje človeka k tomu, aby vypustil do sveta niečo, čo je absolútny bulšit? Možností je hneď niekoľko: snaha zmanipulovať verejnú mienku a získať podporu pre nejakú ideu, získavanie lajkov a zhliadnutí (čo znamená získanie peniažkov z reklamy) a do úvahy prichádza aj ďalší veľmi častý motív – zabávanie sa na idiotoch, ktorí hoaxu naozaj uveria a ďalej ho šíria.

Tu je zopár najrozšírenejších falošných správ, ktoré sa objavili na slovenskom a svetovom internete.

Putinov super šofér

„Na sovietsko-čínskych hraniciach napadla skupina čínskych tankov sovietsky, pokojne orajúci, traktor. Ten paľbu opätoval a po zničení všetkých tankov odletel späť na základňu,“ tak znie starý vtip, ktorým si ľudia uťahovali z „bombastických“ správ o úspechoch Sovietskeho zväzu.

Mnohým sa po takýchto príbehoch cnie aj v súčasnosti, a preto sa vyžívajú v ruskej propagande. Toto video je údajne šofér Putinovej limuzíny, ktorý predvádza svoje umenie.

PUTINŮV ŘIDIČ KLIMENT JEFREMOVIČ POZADĚNKO (BÝV. ZAKLÁDAJÍCÍ ČLEN MOTORKÁŘSKÉHO KLUBU NOČNÍ VLCI)- MUSÍ UMĚT ODCOUVAT ZÁVODNÍ OKRUH BORŠOVRUČEJ MINIMÁLNĚ VE 230 KM/H (215 VERST/ČAS) RYCHLOSTI SE STŘEDNĚ PANCÉŘOVANOU LIMUZINOU ZIL – PRO PŘÍPAD ÚNIKŮ Z RŮZNÝCH MÍST !! JE TOFASCINUJÍCÍ – NEZKOUŠEJTE TO !!! JE TO OPRAVDU TĚŽKEJ BOREC

Gepostet von Milada Lukášová am Mittwoch, 14. August 2019

Video nahrala na svoj profil istá Milada Lukášová z Česka a v súčasnosti má vyše 7 600 zdieľaní. Popis hovorí, že sa pozeráme na Klimenta Jefremoviča Pozadenka, ktorý prechádza pretekársky okruh spiatočkou v rýchlosti 230 km/h. Skutočnosť je taká, že ide o americkú limuzínu na americkom okruhu. V britskej počítačovej hre Forza Horizon 4.

Death Stranding bábätko

Tento hoax sa rozšíril v mnohých jazykových mutáciách. Na fotke vidíme ázijského pána s atraktívnou blondínou a nádrž, v ktorej sa nachádza ľudský plod.

Popis, ktorý sa pri viacerých verziách mení, hovorí niečo v tom zmysle, že zlí liberáli/komunisti/kaviarenskí povaľači zabili svoje nenarodené dieťa, uložili ho do fľašky liehu a teraz s ním behajú po svete, pričom plod v nádobe používajú na propagáciu potratov či ako „umelecké“ dielo.

Gepostet von Vráťa Vajner am Donnerstag, 25. Juli 2019

Aká je pravda? Na fotografii je známy herný vývojár Hideo Kojima s herečkou Ashley Johnson. Ten „potrat“, ktorý majú so sebou, je v skutočnosti rekvizita z Kojimovho úspešného titulu Death Stranding. Takzvaný BB Pod, ktorý je vidieť na fotke, dostanú všetci hráči, ktorí si kúpia deluxe edíciu hry.

Čaputovej veľký nos

Jeden z najodpornejších kúskov na slovenskej hoaxovej scéne sa podaril redakcii mesačníka Zem&Vek. V jednom z článkov uverejnili fotku Zuzany Čaputovej, na ktorej mala upravený nos tak, aby pripomínal stereotypickú karikatúru Žida. O prípade informoval portál O médiách.

Takýmto spôsobom autor článku naznačoval niečo v tom zmysle, že Zuzana Čaputová je protislovenský živel, ktorý háji cudzie záujmy, a jej úradovanie prinesie Slovensku zlé časy.

ZEM A VEK vo svojom článku upravil fotku Zuzany Čaputovej tak, aby to vyzeralo, že je Židovka. from Slovakia

Čo je horšie? Klamlivo naznačovať, že je niekto Žid alebo považovať židovský pôvod za niečo hrozné? Zlé časy nakoniec prišli len na mesačník Zem&Vek a jeho šéfredaktora Tibora Eliota Rostasa. Z. Čaputová s tým nemá absolútne nič spoločné. Rostas sa v decembri postavil pred Špecializovaný trestný súd v Pezinku, kde bol odsúdený za šírenie extrémistických materiálov.

Zákaz Vianoc v Nemecku

Internetom sa šíria mnohé fámy o tom, „ako to na západe vyzerá kvôli imigrantom“. Katastrofický scenár opísal vo svojom statuse napríklad Václav Klaus mladší, český politik a syn exprezidenta Václava Klausa. Podľa neho vianočné trhy v Nemecku pre bezpečnostné opatrenia pripomínajú vojnovú zónu (to nie je úplne mimo) a ľudia sa dištancujú od názvov, ktoré majú spojitosť s kresťanstvom.

Hodně měst v Německu i jinde už raději ani nehovoří o Vánočních trzích, čemukoli křesťanskému se vyhýbají obloukem….

Gepostet von Václav Klaus ml. am Montag, 25. November 2019

Je pravda, že v Nemecku sa určite nájdu ľudia, ktorým kresťanské sviatky prekážajú. Či sú to radikálni marxisti, alebo islamskí fundamentalisti, nájde sa zopár skupín, ktoré by Vianoce zrušili alebo aspoň zmenili ich význam.

Momentálne ale ich vplyv nie je dosť silný, aby Vianoce reálne ohrozili. Stačí troška pogoogliť a človek zistí, že v Nemecku je aspoň 1 200 vianočných trhov. Dokonca aj v prisťahovaleckých štvrtiach a všetky vo svojich názvoch odkazujú na Vianoce a Ježiška.

Trumpov otec bol členom Ku Klux Klanu, jeho dedo bol pasák

Stav americkej politiky sa stále viac a viac podobá na žumpu. Či už ide o tábor republikánov, alebo demokratov, človek by len veľmi ťažko našiel osobnosť, ktorej by sa dala zveriť do rúk zodpovednosť prezidentského úradu. Trumpa sa dá obviniť z mnohých vecí, momentálna situácia ale vôbec nie je len jeho zásluha. Klamstiev, intríg a hlúpych lží sa dopúšťajú obe strany.

Gepostet von ImpeachTrump am Montag, 18. Februar 2019

Terčom nepravdivých obvineníTrumpovi predkovia. Donaldov starý otec Frederick je označovaný za pasáka. Frederick pracoval v podniku, ktorý sa dá nazvať hostincom, a v jeho útrobách sa dialo všeličo – ani platené sexuálne služby neboli výnimkou. Podstatné je, že Trump tam pracoval ako kuchár, čašník či vyhadzovač, no nijakým spôsobom sa na pasáckej činnosti nezúčastnil.

Frederickovho syna Freda (Donaldovho otca) zasa obviňujú z členstva v rasistickom Ku Klux Klane. Fred bol naozaj zatknutý počas hromadnej bitky polície s klanom. Zároveň ho ale okamžite prepustili, z čoho sa dá predpokladať skôr to, že bol len náhodným okoloidúcim. V žiadnom prípade to nestačí na dokázanie jeho členstva v KKK, skôr to naznačuje opak.

Čierne auto kradnúce deti

V januári sa slovenskými sociálnymi sieťami šírila hrozná správa, že na rôznych miestach krajiny sa pohybuje čierne vozidlo, ktorého posádka k sebe láka deti. Tie sa stratia niekde vo svete a svojich rodičov už nikdy neuvidia.

Správy sa konkrétnejšie zameriavali na podtatranský región a severovýchod krajiny. Šírenie správy dosiahlo neúnosnú mieru a polícia musela zasiahnuť verejným vyjadrením.

Hoax o únosoch detí

ZDIEĽAJTE: ÚNOSY DETÍ NA SLOVENSKU SÚ HOAXOM A JE TRESTNÉ ŠÍRIŤ TÚTO POPLAŠNÚ SPRÁVUPolicajný zbor v uplynulom období eviduje zvýšený nárast šírenia hoaxu o únosoch maloletých osôb na Slovensku. Jeho šírenie dosiahlo neúnosnú mieru. Tisícky občanov ho zdieľajú na sociálnych sieťach, vo vysokom množstve ho odosielajú Policajnému zboru a v niektorých prípadoch sa hádajú s príslušníkmi Policajného zboru o jeho pravdivosti. Policajný zbor už niekoľkokrát dementoval hoax o únosoch detí prostredníctvom svojich sociálnych sietí. K únosom maloletých a mladistvých osôb na území Slovenskej republiky nedochádza. Najčastejšími dôvodmi ich nezvestnosti sú úteky z domu, úteky so starším partnerom a takzvané rodičovské únosy.V minulosti sa objavilo niekoľko prípadov, keď maloleté osoby povedali svojim rodičom o osobách, ktoré ich mali volať do vnútra vozidla, avšak nikdy sa hrozba ani len pokusov o únos nepotvrdila. Napriek tomu Policajný zbor takéto prípady nikdy nepodceňuje a z bezpečnostno-preventívneho charakteru o nich informuje. Z toho vyplývajú občasné upozornenia miestnych obyvateľov, napríklad prostredníctvom obecného rozhlasu.Policajný zbor žiada širokú verejnosť a médiá, aby šírili túto informáciu, ktorá bude zverejnená aj na našich sociálnych sieťach. Zároveň prosíme médiá, aby v súvislosti s touto témou nepoužívali formulácie „malo dochádzať k únosom“, prípadne „údajné únosy“.Pripomíname, že šírenie poplašnej správy je trestným činom, za ktorý je možné uložiť trest až na dva roky, pŕipadne za istých podmienok až na osem rokov.

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Mittwoch, 16. Januar 2019

Deti sú to najcennejšie a vždy treba byť opatrný. Rovnako cenná je ale aj pravda, a preto nie je správne šíriť hlúpe hoaxy, ktoré v ľuďoch akurát budia zbytočný strach. Čierne auto poľujúce na detičky je starý hoaxový evergreen, ktorý sa neustále vracia a poznajú ho asi na celom svete. Slovenská legislatíva umožňuje šíriteľovi falošnej správy napariť 2 až 8 rokov, čiže je dobré zamyslieť sa, čo zdieľame.

Smrť kráľovnej Alžbety

Ďalšou klasikou hoaxového sveta sú správy o úmrtí známych osobností. Falošná správa o smrti sa nevyhla ani Karlovi Gottovi, žiaľ, o pár mesiacov nás spevák naozaj opustil. Celosvetovo najrozšírenejší hoax o niekoho smrti sa ušiel britskej kráľovnej Alžbete II. S príchodom decembra sa objavili chýry o tom, že populárna panovníčka umrela a správa bude čoskoro oficiálne potvrdená.

To je presne niečo, čo sa nestalo. Namiesto toho sa stali dve veci – Alžbeta II. sa objavila na verejnosti živá a zdravá a na sociálnych sieťach si ľudia z hoaxu uťahovali. Správa bola vyvrátená oficiálnym twitterom britskej kráľovskej rodiny spolu s oznámením účasti Jej veličenstva na summite NATO v Londýne.

Čo môže človek urobiť, aby nenaletel falošným správam?

Dôležité je navštevovať seriózne weby, ktoré majú aspoň akú-takú tradíciu a renomé. Zároveň sledovať viaceré médiá a nespoliehať sa len na jeden zdroj. Dobrým nápadom tiež môže byť hodiť si obrázky z článku do Googlu. Falošné správy totiž často recyklujú staré fotky a umiestňujú ich do iného kontextu.

Hoax zvyknú odhaliť aj gramatické chyby a preklepy. Zo všetkého najpodstatnejšie je používať hlavu a udržiavať si kritický odstup.

Ak znie niečo príliš bombasticky a šokujúco, treba byť opatrný! Vyvracaniu hoaxov a podvodných správ sa venuje oficiálna stránka zriadená slovenskou políciou, české portály Manipulátoři a hoax.cz alebo americký web snopes.com.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.