Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie

Chlieb s masťou pobláznil Slovákov. Politici z neho spravili hoax a meme zdieľali ako skutočnosť

Hoax spustil poslanec, ktorý má desaťročia skúseností v mediálnom prostredí.


Poslanec Karol Farkašovský, Anna Belousovová a ďalšie verejne známe osobnosti a médiá sa nechali nachytať meme, ktoré vzniklo v dielni EMEFKA.

Meme s mastným chlebíkom, ktoré si uťahuje z prestrelených cien v stánkoch s občerstvením, mnohí vyhodnotili ako skutočný záber z bratislavských vianočných trhov. Príspevok vytrhnutý z kontextu zdieľali Slováci stovky ráz.

Vyše 800 zdieľaní bludu

Stránka Zomri upozornila na to, že poslanec NR SR za SNS PhD. Karol Farkašovský zdieľal príspevok, v ktorom sa objavil náš chlebík. Nešlo však o vtipný status. Farkašovský vec zdieľal ako fotografiu skutočného produktu z vianočných trhov v Bratislave a spojil ju s vášnivou úvahou o tom, ako „nenažratí obchodníci“ klamú a okrádajú bežných ľudí. Ako sa hovorí, nie je to pravda, ale mohla by byť.

Chceš zarábať, aj keď spíš? Nemusíš byť podnikateľ, stačí spraviť túto jednoduchú vec!

Mohlo by ťa zaujímať:

Chceš zarábať, aj keď spíš? Nemusíš byť podnikateľ, stačí spraviť túto jednoduchú vec!

Farkašovský tvrdí, že chlebík bol odfotený na vianočných trhoch v Bratislave. Za mastný chlieb s cibuľou, ktorý je prekrstený na „domáci špaldový chlebík s vegan masťou a bio cibuľkou“, tam niekto pýta 8,90 €! Farkašovský je rozhorčený a takúto „nenažranosť“ považuje za „svinstvo“.

Pravdou je, že v skutočnosti ide o fotku z maďarského webu. Vieme, lebo my sme to meme spravili.

Cenovka a bombastický popisok sú dosť očividne digitálne dotvorené a ako ďalšia indícia, že nejde o skutočný produkt, poslúži „vegan masť“. Nejde o očividný nezmysel? Navyše sme nikde v meme nespomínali Bratislavu, takže nie je jasné, odkiaľ sa táto informácia šíri.

„Toto je výplod nakazeného prehnitého kapitalizmu,“ znie jeden z viac než 350 komentárov pod príspevkom. Väčšina komentujúcich vypína kritické myslenie a dáva Farkašovskému za pravdu. Niekoľkí si uvedomujú, že ide o satiru, ďalší zasa poukazujú na to, že vysoký nájom za stánky skutočne môže vystreliť ceny nahor, aj keď sa ich predávajúci snažia držať čo najnižšie.

Na Facebooku bol Farkašovského príspevok zdieľaný viac než 820-krát.

Bojovník proti hoaxom?

Karol Farkašovský je verejnosti známy predovšetkým ako moderátor TV Markíza, ktorú opustil v roku 2012. Predtým však okúsil aj prácu v Československom rozhlase, bol komentátorom v slovenskej redakcii BBC aj šéfredaktorom Rádia Slovensko. Dalo by sa čakať, že človek s desaťročiami skúseností nebude zdieľať nepravdivé príspevky.

Neskôr sa Farkašovský dal na politickú dráhu v radoch Slovenskej národnej strany. V roku 2016 sa stal poslancom a figuroval ako podpredseda Výboru NR SR pre kultúru a médiá. Do parlamentu sa opäť dostal v roku 2023.

TASR

„Objavuje sa množstvo hoaxov, konšpirácií. Ľudia nevedia, kde je pravda,“ vyhlásil Farkašovský v roku 2018. Ako poslanec SNS vtedy uvažoval o možnostiach boja proti hoaxom na internete, kde ktokoľvek môže uviesť akúkoľvek nepravdu, ktorá sa následne bude šíriť cez sociálne siete. Ako to ukázal on sám.

„Médiá akoby zámerne pracovali na šírení strachu, hrôzy, obáv, chaosu medzi ľuďmi. Fakty aj udalosti dramatizujú, často zveličujú, šíria polopravdy, len aby im rástla sledovanosť alebo čítanosť,“ posťažoval sa Farkašovský v rozhovore pre Slovenské národné noviny v roku 2016. Farkašovský vtedy hovoril o potrebe zaviesť v školách komunikačnú výchovu, s čím môžeme jedine súhlasiť.

Žitný ostrov, Slovensko, termálne vody

Mohlo by ťa zaujímať:

Aj na Slovensku sa môžeš cítiť ako v rozprávke. Tieto jedinečné miesta doprajú relax tvojmu telu i duši

Nezostal sám

Karol Farkašovský nebol jediný, kto zdieľal svoje pohoršenie z obrázka. Príspevok zdieľala aj bývalá poslankyňa SNS Anna Belousovová. Niečo, čo neexituje, je podľa nej dôkazom toho, že spoločenské usporiadanie nastolené po roku 1989 zlyhalo.

Belousovovej príspevok zdieľalo viac než 70 ľudí a získal vyše 170 komentárov.

V komentári pod Farkašovského príspevkom sa vyjadril aj Boris Kollár.

Obrázok sa naďalej šíril a našli sme ho aj v príspevku na sociálnych sieťach týždenníka Plus 7 dní. Tu však nie je úplne jednoznačné, či ho redakcia považuje za skutočnú vec alebo len za vtipnú ilustráciu na rozprúdenie debaty. V danom kontexte na tom ani veľmi nezáleží.

Farkašovského status v plnom znení zdieľal aj web Hlavný denník, ktorý je zaradený na zozname konšpiračných webov.

Aké stanovisko k veci zaujala redakcia EMEFKA, zodpovedná za vznik diabolského predraženého chleba?

„Ani vo sne by nám nenapadlo, že úplne „neškodná“ satira v podobe meme naberie takýto spád a stane sa hoaxom, ktorý šíria slovenskí politici. Takže, aby sme veci uviedli na pravú mieru, nie chlieb na vianočných trhoch nestojí 8,90 a nie, vegánska bravčová masť neexistuje! Skutočnosť je taká, že tento chlieb lieta, má laserové oči a terorizuje pokojných návštevníkov vianočných trhov!“ vyjadril sa autor meme z redakcie EMEFKA Mário Budinský.

EMEFKA

Karola Farkašovského sme požiadali o vyjadrenie k danej situácii, do publikovania článku sa nám zatiaľ nevyjadril.


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.