Dozvedel si sa ich v škole, dočítal niekde na internete, prípadne ti ich povedali rodičia. Na tom vôbec nezáleží, podstatné je len jediné – že im ešte stále veríš. A to by si nemal, vzhľadom na to, že tieto fakty nie sú pravdivé.
Placebo efekt funguje len na ľudí
Ak si myslíš, že placebo efekt účinkuje len na ľudí, tak si myslíš zle. V skutočnosti možno v niektorých prípadoch takto vyliečiť aj domáceho maznáčika. Keď je chorý a ty mu dáš liek, automaticky zareaguje. Nemá totiž ako vedieť, že to, čo si mu dal, je vlastne len obyčajný vitamín.
Mlieko je dobré na kosti
Každá reklama na mlieko predáva tento nápoj ako skvelý zdroj vápnika, ktorý je dobrý na kosti. Lenže vápnik, obsiahnutý v mlieku, nemá na lámanie kostí absolútne žiaden vplyv. Vedci z Harvardskej univerzity zistili, že ľudia z krajín, kde nie je mlieko súčasťou každodenného života, majú za život omnoho menej zlomenín, ako tí, ktorí ho pijú stále.
Ak piješ mlieko len preto, aby si mal silnejšie kosti, nahraď ho radšej lososom, fazuľami, mandľami či figami. Bude to mať omnoho lepší efekt.
Čokoláda spôsobuje akné
Veľa žien sa vyhýba tomuto sladkému pokušeniu práve zo strachu, že negatívne ovplyvní ich pleť. Podľa vedcov, ktorí skúmali spojitosť medzi čokoládou a akné, sa však nie je čoho báť a čokoláda ako taká rozhodne nie je príčinou problematickej pleti. Dermatológovia sa s týmto tvrdením stotožňujú tiež, takže ak nemáš intoleranciu či alergiu, pokojne si bez obáv túto dobrotu dopraj.
Ak beháš, musíš to robiť každý deň
Ako sa hovorí: všetkého veľa škodí. A rovnako to je aj v prípade športov, tentoraz konkrétne behu. Beh na dennej báze môže ovplyvniť tvoje zdravie, no nie pozitívne, ako by si sa, pravdepodobne, nazdával.
Príliš veľa behania môže zapríčiniť srdcové choroby, vysoký krvný tlak, dokonca aj Alzheimera. Pre istotu by si sa teda mal držať odporúčaní, ktoré hovoria jasne – behať 3 až 4-krát do týždňa a dokopy nabehať zhruba 30 kilometrov.
Čierna diera je naozaj diera
Niektorí ľudia ešte stále žijú v domnienke, že čierna diera je naozaj diera. Je načase si to teda objasniť. Čierna diera nie je naozaj diera – je to len vesmírny objekt s takou silnou gravitáciou, že jej neunikne dokonca ani svetlo. Nájsť ju možno len pomocou teleskopu.
Rovnako sa týmto prístrojom dá pozorovať, ako sa hviezdy v okolí čiernej diery správajú. Ich správanie je tu totiž celkom iné, ako správanie ostatných hviezd.
Mars je oranžový
Mars nie je oranžový. Keď v roku 1970 vyslala NASA na túto planétu Viking-a 1, fotografie, ktoré urobil, jasne ukazovali, že nebo na tejto planéte je klasicky modré. A teda nie ružové, ako ste sa nazdávali.
NASA pravdepodobne chcela, aby sa Mars javil ako nepriateľská planéta, tak si realitu trošku prifarbila – do oranžova. Avšak dnes už otvorene priznáva, že niektoré časti tejto planéty sú šedé a modré.
Mount Everest je najvyššia hora na svete
Nepochybne si myslíš, že najvyššia hora na svete je Mount Everest. Ako by to mohlo byť inak, veď vás to predsa učili v škole! Nuž, ale nie je najvyššia hora ako najvyššia hora. Everest sa označuje za najvyšší vrch preto, že má najvyššiu nadmorskú výšku.
Ak však vezmeme do úvahy výšku hory ako takej, sopka Mauna Kea na Hawai Everest hravo strčí do vrecka. Jediný dôvod, prečo sa o nej neučí v knihách, je ten, že jej spodná polovica je ukrytá pod morskou hladinou.
Auto ťa ochráni pred bleskami
To, že vnútro auta ťa počas búrky ochráni pred bleskami vďaka gumeným pneumatikám, je len mýtus. Auto je naozaj dobrou skrýšou v takejto nepriaznivej situácii, ale to, čo ťa v ňom skutočne chráni, je jeho kovová konštrukcia. Funguje to teda len v prípade, že sú zavreté všetky okná aj dvere.
Sahara je najväčšia púšť na svete
Pod pojmom púšť si väčšina z nás predstaví obrovské neobývané územie pokryté pieskom, kde šialene praží slnko a je tam neznesiteľné teplo. Skutočnou definíciou je však oblasť s minimálnym počtom zrážok. Ak sa teda riadime takýmto opisom, najväčšou púšťou na svete je Antarktída.