Neďaleko Donovalov na trase medzi Ružomberkom a Banskou Bystricou sú situované bývalé kúpele Korytnica, ktorých výnimočnosť spočívala nielen v tom, že sa tam nachádzala plnička sklených fliaš, ale aj vo vode, ktorá sa rozvážala do celej rakúskej monarchie.
Liečivé účinky prameňov v Korytnici na vlastnej koži vyskúšali významné osobnosti ako cisár František Jozef či Ľudovít Štúr. I keď bolo v pláne vybudovať z nich slovenskú verziu Karlových Varov, nikdy sa tak nestalo. V súčasnosti sú len tichým svedkom minulosti, mnohými považované za mesto duchov.
Ako sa to celé začalo?
Povrávalo sa, že Korytnica svoje meno získala v dôsledku prítomnosti korytnačiek, ktoré údajne toto územie v minulosti obývali. Z darovacej listiny kráľa Ondreja II. z roku 1233, ktorá je zároveň prvou zmienkou o Korytnici, sa dozvedáme, že miesto svoje pomenovanie dostalo pravdepodobne podľa charakteristického tvaru údolia, teda koryta.
Ešte predtým, ako vznikli kúpele, vlastnosti liečivých prameňov z Korytnice boli známe mnohým ľuďom. To spôsobilo, že tam začalo chodiť viac návštevníkov. Časom začal dozorca vyberať 2 denáre za každý vstup do kúpeľnej jamy. A v 19. storočí sa lokalita stala obľúbeným rekreačným miestom pre úradníkov a vyššie postavených funkcionárov, pripomínajúc moderné kúpele. Nachádzali sa tam 4 budovy – Speisesaal, kúpeľný dom, Sullusovský dom a riaditeľská budova.
Kúpele v novom šate
V roku 1859 bol nový areál kúpeľov, sľubujúci rozsiahly rozvoj, otvorený. Očakávalo sa, že Korytnické kúpele budú každoročne rásť a postupne sa stanú významnými rakúskymi kúpeľmi na úrovni svetoznámych karlovarských kúpeľov v Česku. V areáli pribudlo množstvo budov, medzi ktoré patrili kúpeľné domy či hostinec. Nezabudli ani na kvetinové záhony, fontány a skleníky. Vynovenia sa dočkali aj pramene, pri ktorých pribudli prístrešky, čo umožnilo hosťom pri nich oddychovať aj počas daždivých dní.
V roku 1859 sa súčasťou areálu stala plnička sklených fliaš. Voda sa predávala po celom Rakúsko-Uhorsku, poznali ju dokonca až v Amerike. Tento rok bol výnimočný aj pre drevený Kostolík sv. Ondreja, pretože ho v tom období posvätili.
Už samotný vstup do kúpeľov bol nádherným zážitkom. Pri vstupe do doliny sa týčila impozantná brána s orlom, nápisom „Chorým spásu” a rakúskymi vlajkami. Pre pohodlný prístup verejnosti bola vybudovaná úzkorozchodná železnica, ktorá do kúpeľov prepravovala návštevníkov od roku 1908.
Vedel si, že…?
I keď v súčasnosti železnička nie je v prevádzke, na danom úseku je vybudovaná náučná trasa Cyklokorytnička, dlhá 23 kilometrov.
Majitelia kúpeľov
Počas 19. storočia prešli kúpele do súkromného vlastníctva. Nové ubytovacie a liečebné pavilóny disponovali 400 izbami a 30 liečebnými kabínami. Nechýbal ani zrkadlový kúpeľ. Postupom času kúpele menili svojich vlastníkov prechádzajúcich z pokolenia na pokolenie. Až sa nakoniec dostali do rúk osôb, kvôli ktorým začali upadať.
V rokoch 1911 a 1921 postihli kúpele dva veľké požiare, ktoré zničili väčšinu drevených stavieb. Nakoľko bola oprava kúpeľov finančne náročná, majitelia boli nútení areál predať. Zakúpila ho Liptovská sporiteľňa, vďaka ktorej mohli kúpele opäť po pár rokoch poskytovať ubytovanie. Následne prevzalo správu kúpeľov niekoľko poisťovní a nakoniec ich v roku 1953 zapísali do Správy kúpeľov, sanatórií a zotavovaní Revolučného odborového hnutia.
Aj keď kúpele prekonali rôzne výzvy, po revolúcii začali upadať. Nakoľko ich obdobie privatizácie pripravilo o financie, v roku 2002 sa ocitli v konkurze. O 11 rokov neskôr časť kúpeľov odkúpil pán Zlatko Banovic, ktorý pramene zrekonštruoval.
Aké pramene sa tam nachádzajú?
Žofia, Jozef, Vojtech a Anton sú názvy prameňov, ktoré v Korytnici vyvierajú. Zloženie vody vyniká vysokým obsahom železa a je veľmi podobné s francúzskym Vichy. Osvedčuje sa ako výborný doplnok pri nedostatku železa alebo tráviacich problémoch.
Každý zo 4 prameňov ma iné zloženie, teplotu a špecifickú chuť. Žofia sa vyznačuje jemnejšou chuťou a je odporúčaná pri črevných kataroch. Anton je ideálny, ak často darujete krv či počas tehotenstva a dojčenia. Jozef pomáha pri problémoch s črevami a pečeňou. A Vojtech je vhodný pre ľudí s cukrovkou, ale je tiež prospešný po operáciách žalúdka. Táto minerálna voda je najstudenšou minerálnou vodou na Slovensku, nakoľko má iba 5,4 stupňa.
Kam na turistiku?
Ak máš rád turistiku, z Korytnice sa môžeš vybrať na Veľkú Chochuľu. Ide o stredne ťažkú túru s dĺžkou 24 kilometrov, ktorá trvá približne 7,5 hodiny. Trasa vedie cez Hiadeľské sedlo, Malú Chochuľu až k Veľkej Chochuli.
V súčasnosti areál pripomína mesto duchov. Nachádzajú sa tam opustené budovy s vybavením, akoby stále čakali na návštevníkov. Hoci kúpele Korytnica nie sú v prevádzke, lokalita stále láka návštevníkov svojou atmosférou a dostupnými prameňmi, v ktorých si môžeš bezplatne načapovať liečivú minerálnu vodu. Myslíš si, že sa kúpele dočkajú renovácie?
Obsah bol spracovaný z podkladov slovander.sk.