12. júl 1917 bol krásny letný deň. Ak, samozrejme, opomenieme fakt, že sa svet zmietal v kŕčoch prvej svetovej vojny. Britskí vojaci hliadkovali na svojich pozíciách a nezaregistrovali v ten deň nič neobvyklé. Po bojovom poli sa prehnalo iba zopár všadeprítomných potkanov, ktoré hodovali na telesných zostatkoch mŕtvych vojakov, ktorými boli posiate bojové polia medzi oboma zákopmi.
Vojaci na hliadke si ale nevšimli niečo zvláštne. Už hodnú chvíľu sa nikde neobjavil žiadny potkan. Pole medzi nimi a zákopom nepriateľa tak bolo úplne bez pohybu. Až na kusy oblečenia, ktoré viali na ostnatom drôte a ukazovali na smer vetra. Ten vanul smerom na britské zákopové pozície.
V jednom okamihu sa hliadkujúci vojaci ale začali zmätene pozerať okolo seba. Nič podozrivé nevideli, ale, naopak, niečo veľmi neobvyklé ucítili. Bola to príjemná vôňa horčice a cesnaku, ktorá sa začala šíriť okolo nich. V mnohých hlavách to možno vyvolávalo pocit prípravy obeda, ale realita bola krutá. Taká krutá, že pri vyslovení slova yperit boli strach a hrôza aj v očiach bezmocných lekárov. Následky tohto bojového plynu na ľudské telo boli zdrvujúce.
Ypry
22. apríla 1915, teda ani nie rok od začiatku vojny, sa na bojovom poli pri belgickom meste Ypry (Ypres po francúzsky a Ieper po holandsky) objavila nová zbraň – bojový plyn. V tomto prípade to bol chlór, ktorý bol vypustený na britskú armádu v zákopoch. Aj napriek šoku, ktorý Briti zažili, sa nemeckej armáde nepodarilo prelomiť frontovú líniu. O dva roky neskôr dalo Nemecko svetu novú látku pomenovanú podľa miesta jej použitia – yperit.
V prvých hodinách nepociťuje človek na svojom tele nič nezvyčajné. Preto vojaci ani po tom, čo ucítili plyn vo vzduchu, neopustili svoje stanovisko, zotrvali v zákopoch a držali bojovú líniu. Šok a smrť príde až neskôr. A neušetrí nikoho.
Posledným žijúcim vojakom, ktorý zažil boje pri meste Ypry, bol Angličan Harry Patch (†2009). Istú dobu bol dokonca oslavovaný ako najstarší muž Európy.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Odrezal jej prsia, pridal k nim horčicu a zjedol ich. Toto je Ladislav Hojer, československý sadistický sériový vrah a kanibal
- Zvieratá umierajú na „zombie“ chorobu a vedci prebudili takmer 50-tisíc rokov staré vírusy. Hrozí nám apokalypsa?
- Stovky miniatúrnych Disney zámkov a ani živej duše. Aká záhada sa skrýva za mestom duchov?
Maska ti nepomôže
Yperit bol od tej doby používaný hojne, vždy keď to poveternostné podmienky dovolili. Niekedy sa totiž stalo aj to, že sa vietor náhle otočil a samotný útočník ochutnal svoju medicínu. Nech to znie akokoľvek morbídne, tak nasadenie yperitu do bojov prvej svetovej vojny bolo revolučným krokom, ktorý zmenil bojové pole. Na malú chvíľu dokonca možno posunul víťazstvo na stranu Nemecka.
Vždy, ak sa na bojisku objaví nová zbraň, sú obavy protivníka a očakávania útočníka vysoké. Inak to nebolo ani v tomto prípade. V čom bol teda yperit revolučný? Odpoveď je jednoduchá – vojakovi nepomohla maska ako v prípade napríklad už skôr použitého chlóru.
Yperit totiž preniká do ľudského tela veľmi efektívne a zraniteľných miest na ľudskom tele je celá hromada. Oči a sliznice sú, samozrejme, na prvom mieste, ale k jeho vstrebaniu a následným problémom došlo aj pri zasiahnutí pokožky kdekoľvek na tele.
Prvé príznaky možno až na druhý deň
Vojak, ktorý bol zasiahnutý yperitom, mohol byť aj dlhší čas úplne bez príznakov otravy. Obdobie bez príznakov trvá niekoľko hodín až dní. Ako prvé sa dostavia bolesti hlavy, šum v ušiach, strata chuti do jedla a chvenie rúk.
Do niekoľkých hodín začína byť človek svetloplachý, čo je veľmi zaujímavý príznak otravy. Na slizniciach očí možno badať prvé príznaky zápalu spojiviek. Zasiahnutý človek začína mať teda prvé problémy so zrakom.
Potom sa dostavia problémy s prehĺtaním a v tomto momente dochádza aj k odumieraniu zasiahnutých slizníc a k pľúcnemu opuchu. Po 2 až 6 hodinách sú badateľné prvé symptómy na pokožke tela. Začína to nevinne ako svrbenie a sčervenanie.
Potom sa dostavia silné opuchy až dokonca mokvajúce pľuzgiere. Na tele sa dokážu vyvinúť dokonca popáleniny druhého stupňa. Pľuzgiere sú mimoriadne bolestivé a sú naplnené lepkavou tekutinou, ktorá vzdialene pripomína práve horčicu.
Pľuzgiere môžu dosahovať priemer až 30 cm. Iné je to v prípade ústneho požitia yperitu. Tu sa prvé príznaky dostavia už po 20 – 30 minútach. Dochádza k okamžitej nevoľnosti, zvracaniu a hnačke. Ak bola obeti podaná dostatočná dávka, nastáva smrť, kde sa ako hlavná príčina udáva toxická gastroenteritída.
Testované na dobrovoľníkoch v Amerike
Pred vstupom USA do druhej svetovej vojny sa Američania obávali použitia týchto zbraní zo strany Japonska. V tej dobe už síce ich použitie ako zbrane zakazovali medzinárodné dohody, ale v bojoch druhej svetovej vojny nemali podobné zmluvy veľkú váhu.
Američania potrebovali vedieť, čo môžu od yperitu očakávať. A preto sa pustili do testovania vlastných vojakov. Pri jednom z testovaní sa vojakovi na ruku kvaplo niekoľko kvapiek yperitu a sledovala sa reakcia tela. Samozrejme sa po čase dostavili bolestivé pľuzgiere plné lepkavej, horčici podobne látke.
Tento test možno vyzeral pomerne nevinne, ale dnes už vieme, že yperit mení a zasahuje do DNA svojej obete. V skratke to znamená, že sa po čase pokojne môže dostaviť nejaká forma rakoviny.
Tmavá pokožka ťa nezachráni
Celkovo bolo v USA na účinky yperitu testovaných viac ako 60-tisíc dobrovoľníkov, ktorí sa nechali umiestniť v plynových komorách a vystaviť účinkom smrtiaceho plynu. Dnes by ste podobných dobrovoľníkov hľadali celkom určite márne.
Kolovali aj rôzne hoaxy, ktoré tvrdili, že Afroameričania a Hispánci sú proti yperitu v bezpečí vďaka tmavému pigmentu pokožky. Až testy, pri ktorých boli celé skupiny černochov a Hispáncov vystavené účinkom yperitu, dokázali, že išlo o obyčajný hoax. Yperit nerozlišuje a zabíja všetkých rovnako.
Ako vyraziť dvere na plynovej komore?
Vojakom, ktorí sa rozhodli podstúpiť testovanie účinkov yperitu na ľudské telo, sa počas testovania aj po ňom diali nevídané ukrutnosti. Je jasné, že dnes by sa už podobný výskum vo vyspelej spoločnosti rovnal zločinom proti ľudskosti.
Vojaci dostali uniformy a boli vyslaní do lesa, v ktorom bolo aj množstvo zvierat. Yperit im bol za pomoci lietadla rozprášený priamo nad hlavami. Zvieratá hynuli v priamom prenose okolo vydesených vojakov, ktorých vraj chránila práve uniforma.
Ani tá ale nepomohla a mnoho z nich malo od toho momentu až do okamihu svojej smrti chronické zdravotné problémy na pokožke, očiach, sliznici a nesmieme zabudnúť ani na rakovinu vnútorných orgánov, ktorá často zostala neodhalená až do posledného štádia.
Ako najhoršiu formu testovania vojaci uviedli testovanie v plynových komorách. Muži v nich sa po styku s yperitom cítili, akoby mali pokožku v jednom ohni. Strhávali zo seba šaty, snažili sa dostať preč z dosahu plynu a pokúšali sa vyraziť dvere na plynovej komore, ktorá bola miestom ich testovania.
Bolo to neskutočné utrpenie, ktoré na vlastných ľuďoch vykonávala armáda Spojených štátov amerických. Samozrejme to bol iba slabý odvar z toho, ako sa k či už vlastným ľuďom, alebo zajatcom správali krajiny ako Nemecko (pokusy v koncentračných táboroch), Japonsko (jednotka 731) a vtedajší Sovietsky zväz (zariadenie NKVD zvané komora alebo laboratórium č. 1).
Vysoký režim utajenia
Aká bola odmena pre vojaka, ktorý sa nechal zavrieť do plynovej komory s yperitom? 14 dní dovolenky naviac. Mnohí z nich dokonca nedostali ani to a nikdy neboli za svoju účasť na pokusoch odškodnení. Jeden z nich podrobne opísal, ako to celé prebiehalo.
Nikto netušil, čoho presne budú súčasťou a aké to bude mať následky na ich život. Že niečo nie je v poriadku, si uvedomili až v okamihu, keď sa ocitli zamknutí v plynovej miestnosti, z ktorej nebolo úniku. Do miestnosti bol vháňaný yperit a v horných častiach boli nádoby s ľadom, ktoré ofukoval ventilátor. To preto, aby sa zvýšila vlhkosť v miestnosti a tým aj znásobil devastujúci účinok yperitu na ľudské telo.
Celé to trvalo hodinu a následne až po tom, ako mali vojaci telo pokryté pľuzgiermi, boli vypustení von a podrobne lekársky študovaní. O tomto výskume mali zakázané hovoriť s kýmkoľvek. Armáda totiž vedela, že zašla priďaleko za červenú čiaru. A oprávnene sa obávala toho že vypukne škandál.
Ako sme už spomenuli, tak Amerika nebola jediná krajina, ktorá chcela vedieť, aké to je byť zasiahnutý yperitom. Svoje o tom vie aj Veľká Británia, kde prebiehal podobný výskum na vojakoch. Ako pokusné králiky boli použití indickí vojaci, ktorí slúžili v britskej armáde.
Počas druhej svetovej vojny nie, ale…
Počas druhej svetovej vojny neexistuje záznam o tom, že by bol v bojoch nasadený bojový plyn yperit. K lokálnym použitiam bojových plynov, samozrejme, došlo, ale nikdy to nebol práve yperit. Obavy spojeneckých armád teda ostali, našťastie, nenaplnené.
Znamenalo to, že medzinárodné dohody o zákaze používania týchto zbraní sa rozhodli rešpektovať obe strany konfliktu. To bol až výnimočne zriedkavý jav počas vojnového konfliktu, v ktorom vyniklo práve slovo holokaust.
Paradoxne sa s použitím bojových plynov stretávame v dnešnej modernej dobe, keď za ním stoja organizácie ako islamský štát. V roku 2015 bol yperit použitý v Sýrii a za jeho použitím stojí buď priamo islamský štát, alebo niektorá z jeho frakcií.
Ľudstvo už možno zabudlo, čo tento plyn dokáže, a preto už nemá problém ho znova nasadiť do bojových akcií namierených ako na protivníka v zbrani, tak aj na civilné obyvateľstvo. Yperit ale priniesol ľudstvu aj prelomové zistenia, ktoré posunuli dopredu lekársku vedu.
Pri pitve vojakov, ktorí boli zasiahnutí yperitom a zomreli následkom jeho nasadenia v boji, sa zistilo, že tento smrtiaci plyn má vplyv na delenie buniek rakovinových nádorov v tele človeka. Yperit sa tak stane základom pre vývoj prvých cytostatických liekov, ktoré sa dodnes nasadzujú v boji s onkologickými ochoreniami.