Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Streda 15.1.2025
sk
Dobroslav
, Dobroslava
cz
Alice
Zdroj: ©Profimedia/TASR/AP

Navaľného už odstavili. Kto sú ďalší nepriatelia Kremľa a čo je s nimi?

Ovplyvní Navaľného smrť významne situáciu v Rusku? Odpovedá politológ Mesežnikov.

Smrť najvážnejšieho protivníka ruského prezidenta Vladimira Putina zanechala v ruskej politickej opozícii otvorenú ranu. Alexej Navaľnyj (†47) bol najznámejším kritikom Kremľa doma i v zahraničí.

Predtým, ako v piatok 16. februára zomrel v trestaneckej kolónii, sa tento protikorupčný križiak, organizátor protestov a politik so zmyslom pre humor stal predmetom oceneného dokumentárneho filmu. Jeho kanály na YouTube mali milióny odberateľov.

Navaľnyj bol tiež prvým opozičným lídrom v Rusku, ktorý v posledných rokoch dostal dlhý trest odňatia slobody. Pribudli však ďalší, najmä po invázii na Ukrajinu. Počas troch rokov, odkedy bol Navaľnyj väznený, bolo zadržaných viacero prominentných odporcov Kremľa a iní pod tlakom utiekli z Ruska.

ODPOVEDÁ POLITOLÓG GRIGORIJ MESEŽNIKOV

Viac ako pred dvoma týždňami sa svet dozvedel o úmrtí Alexeja Navaľného – ruského disidenta. O Navaľnom sa vedelo ako o nepriateľovi Kremľa. Aký odkaz tým Rusko dáva svetu a ako môžeme vnímať my túto informáciu?

Ide o udalosť, ktorá sa dala čakať, pretože Alexej Navaľnyj bol osobným väzňom Vladimira Putina, ktorý sa ho už pokúšal zabiť. Bol otrávený a zachránený nemeckými lekármi. Hlavný odkaz je asi taký, že tento režim nepripúšťa nejaký nesúhlas či odpor a je schopný ísť až za hranicu dobra a zla.

To znamená, že tento režim zabíja svojich odporcov. Zabíja svojich oponentov, Alexej Navaľnyj nie je prvou obeťou. Je veľký predpoklad, že ľudia s menej známymi menami, ktorí sa tiež postavili proti režimu a vyvíjali opozičné aktivity, mohli akoby zomrieť prirodzenou smrťou, ale v skutočnosti mohli byť odstránení pomocou špeciálnej jednotky zabijakov FSB.

Odkaz pre nás je, že treba byť voči tomuto štátu ostražitý a ten, kto sníva o nejakých zvláštnych vzťahoch s týmto darebáckym režimom, je v podstate nepriateľ vlastnej krajiny.

V minulosti tu už boli pokusy o usmrtenie Navaľného, no on sa aj po tom všetkom rozhodol vrátiť späť do Ruska. Niekto to môže označiť za hrdinské, iní za hlúpe. Čo podľa vás chcel týmto gestom povedať Navaľnyj?

Hlúpe určite nie, hrdinské možnože áno. Ja si myslím, že to bol omyl. On však zaujal silný mravný postoj, keďže bol oponentom vlády, chcel zmeniť situáciu vo svojej krajine a chcel byť s ľuďmi, ktorí ho podporovali. Osobne si myslím, že keby zostal v zahraničí, bol by užitočnejší, ale toto je proste v tradícii ruských opozičných lídrov, ktorí chcú byť so svojím národom.

Myslím si, že podcenil svojho najväčšieho nepriateľa. Pokúsil sa ho už zabiť, takže sa dalo čakať, že sa nebude veľmi starať o jeho bezpečnosť. O okolnostiach jeho úmrtia stále nevieme, ale on bol usmrtený v podstate tým, že sa nachádzal v neľudských podmienkach. Bol to človek s podlomeným zdravím, už keď putoval do väzenia nebol v dobrom zdravotnom stave. Bol držaný stovky dní na samotke v ťažkých podmienkach, takže bol v podstate zabitý režimom.

Myslíte, že jeho smrťou sa niečo v Rusku zmení? Ovplyvní to nejako silnejšie tamojších ľudí?

Nezmení sa absolútne nič, neovplyvní to ľudí. Zostane legendou. Ak dôjde k nejakým významným udalostiam, ktoré zmenia tento režim, nedá sa to úplne vylúčiť, ale ja si myslím, že momentálne je to veľmi nepravdepodobné. Takže potom, ak z nejakých dôvodov režim padne – taká možnosť je podľa mňa jedine len vtedy, keď sa vnútri vládnej skupiny začne boj o moc.

Neviem si to predstaviť, ale je to asi najpravdepodobnejší variant zo všetkých. Možno je tam pravdepodobnosť tri percentá a ostatné varianty, že režim padne v dôsledku vôle, nejakej ľudovej revolúcie, tak tieto možnosti sú nulové.

Povedzme, že možno v priebehu najbližších 20 rokov dôjde k niečomu vnútri tohto režimu, čo by mohlo viesť k nejakým personálnym zmenám. A ak dôjde k niečomu takému, tak ľudia, ktorí si budú pamätať Navaľného a zažili ho, môžu zužitkovať jeho odkaz a dedičstvo v podobe nejakých konkrétnych krokov, môže vzniknúť nová politická strana, ktorá nadviaže na jeho odkaz. To si viem predstaviť. Samotná jeho smrť však nemôže nič ovplyvniť. Pre jeho blízkych spolupracovníkov je to však obrovská strata.

TASR/AP

Mnohí z nich napriek tomu vytrvalo išli proti Putinovi – organizovali sa v zahraničí, presadzovali sankcie voči Rusku, podporovali podobne zmýšľajúcich Rusov v exile alebo pokračovali v hlasnom vystupovaní spoza mreží.

Navaľnyj a jeho spolupracovníci

Kolegovia z Protikorupčnej nadácie, ktorú Navaľnyj založil v roku 2011 s cieľom odhaľovať politickú korupciu, a jeho ďalší blízki spolupracovníci museli často pracovať bez neho. Ešte pred uväznením v januári 2021 bol Navaľnyj vystavený pravidelnému zatýkaniu a dlhým pobytom vo väzení.

V roku 2020 bol otrávený nervovoparalytickou látkou, 18 dní strávil v kóme a niekoľko týždňov sa zotavoval v Nemecku. Jeho trest odňatia slobody zahŕňal viac ako 300 dní v izolácii, pričom komunikácia z trestnej cely bola možná, ale sťažená.

Jeho najbližší spolupracovníci – hlavný stratég Leonid Volkov, šéfka vyšetrovania Maria Pevčiková, riaditeľ nadácie Ivan Ždanov a hovorkyňa Kira Jarmyšová – tiež čelili neúprosnému tlaku a trestnému stíhaniu v Rusku. V posledných rokoch všetci opustili krajinu a pracovali zo zahraničia. Poskytovali politické komentáre a na YouTube zverejňovali typické odhalenia nadácie o politickej korupcii.

Neustále sa usilovali o prepustenie Navaľného z väzenia, organizovali protesty a viedli kampaň na oslabenie Putinovho imidžu v Rusku pred prezidentskými voľbami, ktoré takmer určite vyhrá budúci mesiac.

„Alexej bol úžasný,“ napísal Volkov v nedeľu na sociálnu sieť X (predtým Twitter). „Bol to prirodzený politik, veľmi talentovaný, veľmi efektívny. A od seba a od všetkých okolo seba vyžadoval jediné: nehádzať uterák do ringu, nevzdávať sa, nezúfať si. To je to, čo od nás teraz chce. Jeho životné dielo musí zvíťaziť.“

TASR/AP

Kto sú ostatní odporcovia ruského režimu?

Michail Chodorkovskij (60) je bývalý magnát, ktorý sa stal ruskou opozičnou osobnosťou v exile. Chodorkovskij strávil desať rokov v ruskom väzení na základe obvinení, ktoré sa všeobecne považujú za politickú pomstu za to, že začiatkom roka 2000 spochybnil Putinovu vládu. Prepustený bol v roku 2013, krátko pred tým, ako Rusko hostilo zimné olympijské hry v čiernomorskom letovisku Soči v roku 2014. Prekvapivé omilostenie zo strany Putina v predvečer olympijských hier sa všeobecne považovalo za snahu Kremľa zlepšiť obraz Ruska na Západe.

Chodorkovskij bol letecky prevezený do Nemecka a neskôr sa usadil v Londýne. Z exilu založil opozičnú skupinu Otvorené Rusko, ktorá viedla vlastné spravodajstvo a podporovala kandidátov v rôznych voľbách. Poskytovala právnu pomoc obžalovaným, ktorí čelili politicky motivovanému stíhaniu, a mala vzdelávaciu platformu.

Určite si prečítaj:

Zelenskyj odsúdil bombardovanie dreveného kláštora v meste Svjatohirsk

Otvorené Rusko a jeho aktivisti čelili neustálemu tlaku zo strany úradov, niektorí boli v Rusku trestne stíhaní a jeden z jeho lídrov Andrej Pivovarov si v súčasnosti odpykáva štvorročný trest odňatia slobody.

Skupina nakoniec ukončila svoju činnosť, ale Chodorkovskij pokračoval vo svojej hlasnej kritike Kremľa. Po tom, ako Rusko pred dvoma rokmi vtrhlo na Ukrajinu, Chodorkovskij spolu s ďalšími prominentnými Putinovými kritikmi, vrátane šachovej legendy Garryho Kasparova a bývalého poslanca Dmitrija Gudkova, vytvoril Protivojnový výbor – širokú opozičnú alianciu, ktorá je proti invázii a snaží sa podkopať Putina.

Profimedia

Najdlhší trest pre kritiku Kremľa

Vladimir Kara-Murza (42), kedysi novinár a dnes významný opozičný politik, dostal najdlhší trest pre kritiku Kremľa v Putinovom Rusku – 25 rokov za vlastizradu. Trest si odpykáva v sibírskej trestnej kolónii a opakovane bol umiestnený na samotku.

Kara-Murza bol spolupracovníkom ruského opozičného lídra Borisa Nemcova, ďalšieho ostrého Putinovho kritika, ktorý bol v roku 2015 zavraždený neďaleko Kremľa. Niekoľko rokov predtým Kara-Murza a Nemcov lobovali za prijatie Magnitského zákona v USA. Zákon bol reakciou na smrť ruského právnika Sergeja Magnitského, ktorý vo väzení odhalil schému daňových podvodov. Tento zákon oprávňoval Washington uvaliť sankcie na Rusov považovaných za porušovateľov ľudských práv.

Kara-Murza prežil pokusy o jeho otrávenie v rokoch 2015 a 2017. Aj napriek obavám, že by to pre neho mohlo byť nebezpečné, sa stále vracal do Ruska. Od svojho zatknutia v apríli 2022 pokračoval v kritike Putina a vojny na Ukrajine vo viacerých názorových listoch písaných spoza mreží. Jeho manželka Jevgenija tiež aktívne viedla kampaň za zabezpečenie slobody pre neho a ďalších uväznených kritikov Kremľa.

Akú prácu robí na Slovensku najviac Ukrajincov?

Určite si prečítaj:

Zistili sme, akú prácu robí na Slovensku najviac Ukrajincov. V ktorých mestách sa usadili?

Dopyt po alternatívnom pohľade

Ilja Jašin (40) odmietol opustiť Rusko napriek bezprecedentnému nátlaku úradov na potlačenie disentu. Povedal, že odchod z krajiny by podkopal jeho hodnotu ako politika.

Jašin, nekompromisný člen moskovskej mestskej rady, bol hlasným spojencom Navaľného. Nakoniec bol v júni 2022 zatknutý a neskôr odsúdený na 8,5 roka väzenia za „šírenie nepravdivých informácií“ o ruskej armáde, čo je od marca 2022 trestný čin.

Prísny rozsudok neumlčal jeho ostrú kritiku Kremľa. Jašinovi spolupracovníci pravidelne aktualizujú jeho stránky na sociálnych sieťach správami, ktoré im odovzdáva z väzenia. Jeho kanál na YouTube má viac ako 1,5 milióna odberateľov. Vo väzenskom rozhovore pre agentúru AP v septembri 2022 Jašin vyzval bežných Rusov, aby tiež pomohli šíriť tieto správy.

„V spoločnosti sa objavil dopyt po alternatívnom pohľade,“ povedal Jašin agentúre AP v písomných odpovediach spoza mreží.

Trailer k dokumentárnemu filmu o Alexejovi Navaľnom si môžeš pozrieť nižšie.


Tagy:

Matej Mičík
Hudba, rozhovory, zaujímavosti. Nič z toho mi nie je cudzie. Rovnako som fanúšikom krimi a záhad. Ak sa z mojich článkov dozvieš niečo, čo si nevedel, tak ich pre EMEFKA píšem správne.
Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.