To, do akej rodiny sa narodíme, si vybrať nevieme. Čo však ovplyvniť počas života vieme, je práve pomoc ľuďom v núdzi. Niektorí z nás, bohužiaľ, už od detstva nemuseli mať šťastie a mnoho detí vyrastá v detských domovoch.
Často sa na nohy samy pozbierať nevedia, a práve od toho je tu program Tvoj BUDDY, ktorý takýmto deťom pomáha. My sme oslovili jednu z dobrovoľníčok tohto programu, aby nám porozprávala o tom, ako toto dobrovoľníctvo funguje a akým spôsobom vie meniť životy.
Na otázky nám odpovedala Lenka, ktorá nám v rozhovore porozprávala nielen o fungovaní programu, ale aj o tom, ako s dieťaťom trávi čas, akými ťažkými momentmi si spolu prešli či o tom, aké to je stretávať sa s niekým, kto nemal zrovna ľahkú minulosť.
V prvom rade vám ďakujeme, že ste si na rozhovor našli čas. Ako dlho už ste súčasťou programu a s akým dieťaťom trávite čas? Mnohí si môžu zamieňať tento program s adopciou, aký je tam rozdiel?
Taktiež ďakujem za možnosť podieľať sa na tomto rozhovore. Súčasťou programu som sa stala takmer pred 3 rokmi. V tom čase sme s ďalšími dvoma BUDDY dobrovoľníkmi započali pôsobenie tejto organizácie na východnom Slovensku, konkrétne v Košiciach.
Hneď po tom, ako prebehol výberový proces a dozvedela som sa, že vyhovujem podmienkam na BUDDY dobrovoľníka, mi bolo pridelené BUDDY dieťa. Celý proces pridelenia dieťaťa a nájdenia tej správnej dvojice majú v zodpovednosti psychológovia z programu Tvoj BUDDY.
V mojom prípade sa im tento “match” vydaril viac než výborne a vďaka tomu sa od toho momentu po výberovom procese stretávam s jedinečnou osobou, vďaka ktorej môj život nadobudol nový rozmer.
Viac PREMIUM článkov na podobnú tému:
- Mladá Slovenka o detstve s otcom agresívnym alkoholikom: Keď odišiel z môjho života, vydýchla som si
- Slovenka prehovorila o zneužívaní v detstve: Ujo mi venoval nevhodné bozky a dotýkal sa ma na miestach, kde by nemal. Najhoršie sa dialo v noci
- Slováci sa podelili o svoje skúsenosti so šikanou v škole: Slovné urážky, fyzické násilie, posmech od učiteliek i pokus o samovraždu
S adopciou má tento program spoločný prísny výberový proces, ktorým sa program Tvoj BUDDY snaží vybrať vhodného kandidáta. Od adopcie sa program Tvoj BUDDY líši v tom, že si dieťa neosvojujete, ale ste jeho kamoš či mentor, proste BUDDY. Do programu sú zapájané deti od 12-tich rokov, ktorým je vopred predstavený tento program a môžu sa slobodne rozhodnúť, či sa chcú stať jeho súčasťou.
Pravidlom je, že ženám sú pridelené dievčatá a mužom chlapci. Navyše, súčasťou CDR (centrum pre deti a rodiny, bývalé detské domovy) sú psychológovia, ktorí deti počas ich života v CDR sprevádzajú, a teda vedia najlepšie posúdiť, či je dieťa vhodné pre zapojenie do programu a či si nebude myslieť, že ide o jeho novú rodinu.
V tomto článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako vyzerá Lenkin čas s dieťaťom a ako dlho trvalo, kým si na seba zvykli
- Aké to je tráviť čas s dieťaťom, ktoré vyrastalo v detskom domove
- Aké ťažké momenty už spolu zažili
- Aké má Lenka najkrajšie spomienky s dieťaťom
- Či by do toho išla znovu
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám na EMEFKA, Startitup, Fontech
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom