Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované
Piatok 22.11.2024
sk
Cecília
cz
Cecílie
Zdroj: ©Shutterstock

7 divov zo siedmich rôznych svetov. Koľko z nich poznáš?

Keď ich uvidíš naživo, vyrazia ti dych.

Sedem, sedem, sedem… číslo, ktoré sa zvykne skloňovať v spoločnosti pomerne často. Tí, ktorí si ho vybrali za svoje obľúbené, asi veľmi dobre vedia, prečo tak urobili. Sedmička sa totiž považuje za šťastné a magické číslo a znamená plnosť.

Možno práve preto bolo už dávno pred tým, ako sme sa narodili my, čo toto píšeme, alebo ty, čo toto čítaš, stanovené, že práve číslo sedem bude označovať množstvo kľúčových diel známych ako divy sveta.

Vieme veľmi dobre, že 7 divov sveta je súhrn majstrovských diel, ktoré svojou krásou a dokonalosťou roky rokúce vzbudzujú obdiv a úžas. Vedel si však, že to už nie je len o tých pôvodných divoch a že, keďže svet napreduje, ich okruh sa rozšíril? V tomto článku ti to trošku upraceme. A vieš, ako to je… neďakuj, pamätaj.

Sedem divov starovekého sveta

Nebudeme si klamať, nebolo by až tak veľa ľudí, ktorí by len tak z prvej dokázali vymenovať všetkých sedem divov starovekého sveta. Vzdelaní odvážlivci by určite začali egyptskými pyramídami, keďže o ich majestátnosti nemôže byť pochýb.

Často sa titulom div sveta zvykne označovať len Cheopsova (Chufuova) pyramída alebo pyramídy v Gíze. Faktom ale zostáva, že pyramídy sú najstarším divom sveta a zároveň jedinou pamiatkou spomedzi pôvodných siedmich divov, ktorá ešte stojí.

Druhé miesto majú Semiramidine visuté záhrady, ktoré sa nachádzali v starovekom Babylone. Artemidin chrám v Efeze bol 112 metrov dlhý a 52 metrov široký slávny chrám v Efeze, čo z neho robilo jednu z najväčších stavieb vtedajšej doby. Medzi staroveké divy sveta patrí aj 12 a pol metra vysoká socha boha Dia v Olympii. Vytvoril ju grécky sochár Feidias podľa svojej predstavy najvyššieho z gréckych bohov.

div sveta, fakty a zaujímavosti, cestovanie, história, pyramída
Shutterstock

V dnešnom Turecku, kedysi Halikarnasse, stálo mauzóleum kráľa Mausóllosa II., známe ako piaty div sveta – Mauzóleum v Halikarnasse. Okrem Diovej sochy patrí medzi staroveké divy sveta aj Rodoský kolos. Išlo o sochu postavenú ako prejav vďaky bohovi Slnka Héliovi. Mala 37 metrov a stavali ju 12 rokov. Kolos na Rodose sa považuje za najkrajší z antických divov sveta. Siedmu priečku obsadil Alexandrijský maják na ostrove Faros.

Sedem divov stredoveku

Je jasné, že výber divov sveta je pomerne subjektívna záležitosť. V každom období dejín sa nájdu pamiatky, ktoré si zaslúžia toto označenie. Možno aj z tohto dôvodu vznikol zoznam siedmich divov stredovekého sveta, medzi ktoré patrí aj praveká stavba Stonehenge.

O jej pôvode sa vedú dlhoročné diskusie a skúmania, no nemožno poprieť, že ide o najpôsobivejší prehistorický monument Európy. Dvomi stredovekými divmi sveta sa môže pýšiť Taliansko, keďže do tohto zoznamu patrí rímske Koloseum aj Šikmá veža v Pise.

Asi menej známym stredovekým divom sveta sú katakomby Kawm aš-Šukáfa, ktoré boli objavené v roku 1900 v oblasti Alexandrie. Počul si už niekedy o Porcelánovej veži? Ak nie, určite nie si sám.

div sveta, fakty a zaujímavosti, cestovanie, história, Veľký čínsky múr
Shutterstock

Porcelánová pagoda stála v čínskom meste Nanking, bola vysoká takmer 80 metrov a prívlastok porcelánová získala kvôli stenám poglazovaným porcelánom. Keď sa povie div sveta, hneď po pyramídach všetkým napadne Veľký čínsky múr. Táto stavba sa svojou dĺžkou 21 196 km považuje za najdlhšiu budovu sveta. Za stredoveký div sa označuje aj chrám Hagia Sofia v Istanbule.

Odporúčame prečítať:

Na TV JOJ mieri exkluzívna miniséria Vojna policajtov. Uvidíš aj zábery, ktoré si v kine nevidel

Sedem nových divov sveta

So skupinou stredovekých divov sveta sa v niektorých prípadoch prelína zoznam nových siedmich divov sveta. Týchto sedem objektov vybrali ľudia vo verejnom hlasovaní, ktoré zastrešila švajčiarska spoločnosť New Open World Corporation.

Do zoznamu, ktorý predstavili 7. júla 2007 v Lisabone, patria známe stavby ako Veľký čínsky múr a Koloseum. Uznanie a titul div sveta si získalo Chichén Itzá, čiastočne zachované mayské mesto založené v 6. storočí na mexickom polostrove Yucatán. Z tejto oblasti je najznámejšou Kukulkánova pyramída.

Medzi monumentálne stavby sveta patrí jednoznačne socha Krista v brazílskom Rio de Janeiro. Ruky rozpínajúci Kristus stojí na vrchu Corcovado, má 30 metrov a celá socha váži viac ako tisíc ton. Nádhernou a často navštevovanou stavbou je jednoznačne Tádž Mahal v indickej Ágre. Vedel si, že je to v skutočnosti hrobka? Dal ju vystavať cisár Šáhdžahán, piaty cisár Mughalskej ríše, ako pamiatku na svoju ženu.

Po minulých civilizáciách tu okrem krásnych stavieb ostali aj opustené mestá. Medzi novodobé divy sveta patrí Machu Picchu, stratené mesto Inkov ukryté v amazonskom pralese, ktoré bolo postavené na hrebeni Peru vo výške 2430 m n. m. Mesto objavili až v roku 1911, a to na základe legiend starých Indiánov.

div sveta, fakty a zaujímavosti, cestovanie, história,
Shutterstock

Do tejto skupiny patria aj pozostatky starobylého mesta Petra, ktoré bolo tiež dlhé roky ukryté pred očami sveta. Objavili ho, rovnako na základe historiek a príbehov, až v roku 1812. Ide o mesto vytesané do skál, ktoré v Jordánsku vybudoval dávny kmeň Nabatejcov.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane


Tagy:

Najčítanejšie
Podobné

Vitaj na stránke EMEFKA

Posúvaj prostom doľava alebo doprava a objav viac

Práve sa deje

Klikni a uvidíš aké máme novinky

Domov
TOP
Trending
PREMIUM
Emefka Daily logo
Nový spravodajský web
Práve sa deje

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Emefka PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Emefka PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.