Keď sa diváci dozvedia, že nejaký ich očakávaný film čakajú „dotáčky“ či „pretáčky“, tak sú hneď nervózni a očakávajú problémy. V skutočnosti je však táto prax v Hollywoode známa a nevyhne sa jej prakticky žiadna veľká produkcia.
Navyše, nie vždy je dotáčanie či prerábanie niektorých scén na škodu. Niekedy to však nevypáli úplne dobre. V tomto článku nájdeš 10 filmov. Niektorým zmeny pomohli, iným, naopak, uškodili.
Pozor, tento článok obsahuje spoilery.
1. Justice League
Komiksová tímovka Justice League mala byť priamym pokračovaním Batman vs. Superman. V čase premiéry sa už na nej intenzívne pracovalo. Potom si však Batman vs. Superman zlízol negatívne kritiky a sklamal na poli tržieb. V štúdiu nastala panika a Justice League sa začalo upravovať.
Ak máme veriť zákulisným rečiam, tak de facto došlo k zmene atmosféry celého filmu. Ten mal byť temnejší a osudovejší. Tvorcovia doň však nasypali plno humoru, radikálne preškrtali scenár a mnohé scény vyhodili, resp. pretočili. Aby tých problémov nebolo málo, Zack Snyder musel od projektu odstúpiť, keďže ho postihla hrozná osobná tragédia (jeho dcéra spáchala samovraždu) a zaskočil zaňho Joss Whedon.
Výsledok nedopadol práve najlepšie a v podstate išlo o pohreb DC univerza v tej podobe, v akej si ho štúdio vysnívalo. Affleck dal postave Batmana zbohom a krátko nato ho nasledoval aj Henry Cavill ako Superman.
2. Titanic
Kultový romantický veľkofilm Jamesa Camerona asi netreba príliš predstavovať. Možno ale neviete, že pôvodne režisér vyše trojhodinový film plánoval poslať do kín v ešte dlhšej stopáži. Prvý strih mal ostatne neuveriteľných päť hodín. Napokon však Cameron po testovacích projekciách snímku predsa len osekal.
Zmenil tiež niekoľko kľúčových scén, na ktoré diváci nereagovali priaznivo. Napríklad, úplný záver bol viac vtipný ako tragický. Zostarnutá Rose (Gloria Stuart) v pôvodnom konci hodí z Titanicu šperk Srdce oceánu do vody a pozoruje, ako klesá na dno.
Pôvodne ju pri tom mal vyrušiť lovec pokladov Brock Lovett (Bill Paxton) a snažiť sa jej tento nápad vyhovoriť. Tento záver mal v sebe podstatne viac humoru a fanúšikovia ho mohli nájsť medzi bonusmi na DVD.
3. Jednotka samovrahov
Ani komiksovka Jednotka samovrahov (Suicide Squad) to veru nemala vôbec jednoduché. Režisér David Ayer mal však na úplnom začiatku celkom originálnu víziu, avšak po premiére Batman vs. Superman nastala v štúdiu panika. Jednotka samovrahov bola vtedy už skoro hotová, lenže predstaviteľom štúdia sa zdalo, že výsledok divákov možno nezaujme.
Takže sa začal kolotoč dotáčok, prestrihávania a výsledkom bol evidentne úplne iný film ako na začiatku. V podstate išlo vyložene o komédiu a nie pochmúrny film, ktorý fanúšikovia čakali.
Samotný Jared Leto, ktorý si strihol Jokera, bol z výsledného strihu sklamaný, pretože scén s jeho postavou bolo vyložene minimum. Leto sa pritom na rolu pripravoval a podľa jeho slov bolo natočeného mnoho materiálu. Kritikom film nevoňal, finančne sa mu však darilo.
4. Vykúpenie z väznice Shawshank
Aj geniálne Vykúpenie z väznice Shawshank si prešlo svojím procesom rôznych pretáčok. Týkalo sa to najmä záveru, ktorý rozhodne nemal byť taký pozitívny, ako sme videli v kinách. Mal zobrazovať postavu Reda (Morgan Freeman), ktorý zlyhá v zaradení sa do spoločnosti po tom, čo je zo Shawshanku prepustený na podmienku.
Testovacie publikum však na tento záver reagovalo mimoriadne negatívne, takže napokon bol záver zmenený. Snímka Franka Darabonta si síce odniesla chválu kritikov a nomináciu na sedem Oscarov, finančne však išlo o prepadák. Neskôr sa však Vykúpenie z väznice Shawshank zaradilo medzi legendy a kultové klasiky.
5. E. T. – Mimozemšťan
Klasické rodinné sci-fi od Stevena Spielberga je dnes tiež zaslúženou klasikou. Problémom sa aj v tomto prípade stal záver. Stačilo totiž málo a kultový prelet Elliotta a E. T.-ho na pozadí Mesiaca a jeho následný návrat na domovskú planétu sme vôbec nemuseli vidieť. Steven Spielberg totiž plánoval iné zakončenie.
To bolo oveľa temnejšie. E. T.-mu sa v ňom nepodarilo dostať sa domov. Pôvodne mal sympatický mimozemšťan zomrieť pri pokusoch vo vládnom zariadení. Testovacie publikum však na tento záver reagovalo extrémne negatívne, takže ho Spielberg našťastie zmenil.
6. Pretty Woman
Známa romantická komédia s Richardom Gereom a Juliou Roberts pôvodne nemala byť takou veselou snímkou. Režisér Garry Marshall chcel totiž natočiť temnú sociálnu drámu. Vivian v podaní Julie Roberts mala byť napríklad drogovo závislá a záver mal byť kruto realistický.
Štúdio však Marshalla požiadalo, aby záver zmenil. Keď si diváci pri testovacích projekciách vybrali optimistický koniec, tak sa tvorcovia rozhodli pretočiť mnoho ďalších scén a tón filmu zmeniť. V kinách sme tak dostali nami milovanú romantickú komédiu.
7. Deadpool 2
Keď sa začali práce na dotáčkach pre Deadpool 2, mnohí tvrdili, že je to preto, lebo testovacie publikom film označilo rovno za príšerný. Tieto hlasy sa ukázali ako klamlivé, ale diváci na prvých premietaniach predsa len tvorcom odkázali, že sa im určité prvky nepáčia.
Konkrétne im vadilo, že postavy Domino (Zazie Beetz) a Cablea (Josh Brolin) sú vo filme tak málo. Diváci si ich zamilovali a chceli s nimi viac scén. Tvorcovia teda s nimi dotočili ešte niekoľko momentov. Vystrihla sa tiež potitulková scéna, v ktorej Deadpool cestuje v čase, aby zabil malého Adolfa Hitlera. Scéna sa však napokon objavila medzi bonusmi.
8. Hviezdna pechota
Populárny satirický sci-fi akčniak od Paula Verhoevena mal byť pôvodne menej akčný a viac romantický. Ak si film videl, iste si pamätáš, že romantické linky vo filme ostali, avšak celkovo išlo predsa len o nabúšenú strieľačku. Pôvodne tam však bolo viac práve tých ľúbostných aférok, na čo testovacie publikum reagovalo mimoriadne negatívne.
Tvorcovia teda zoškrtali romantické scény na nutné minimum.
9. Obchodík hrôzy
Kultová hororová komédia podľa rovnomenného broadwayovského muzikálu je známejšia pod svojím originálnym názvom Little Shop of Horrors. Režíroval ju Frank Oz a pri práci na filme si užil svoje. Pôvodný záver mal byť totiž oveľa temnejší. V kino verzii diváci videli, že mimozemská rastlina Audrey II je porazená.
Tvorcovia však plánovali úplne iné zakončenie, ktoré bolo v súlade aj s pôvodným muzikálom. Hlavní hrdinovia Seymour (Rick Moranis) a Audrey (Ellen Greene) v ňom mali nájsť svoju smrť. Divákom sa však tento koniec ani trochu nepáčil, takže tvorcom nezostávalo nič iné, než ho prepísať.
K dispozícii však fanúšikovia mali aj natočený pôvodný záver. A zhodujú sa, že práve ten mal byť použitý aj v kino verzii.
10. Scott Pilgrim proti celému svetu
Originálna komiksová adaptácia Scott Pilgrim proti celému svetu od Edgara Wrighta si dnes užíva kultového statusu. V čase premiéry však išlo o finančné sklamanie. Menšie problémy nastali aj pri nakrúcaní. Autor komiksu Bryan Lee O’Malley totiž svoj príbeh ešte nemal ukončený, takže režisér Wright musel v závere zapojiť vlastnú fantáziu.
Wright pôvodne plánoval, že Scott (Michael Cera) neskončí v náručí vysnívanej Ramony (Mary Elizabeth Winstead), o ktorú sa celý film usiloval, ale svojej bývalej priateľky Knives Chau (Ellen Wong). Tento záver sa aj nakrútil, avšak diváci na testovacích premietaniach reagovali sklamane a chceli, aby Scott skončil s Ramonou.
Edgar Wright teda ich priania vypočul.
Zdroj: en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org, en.wikipedia.org