Príslovie „nevyhnutnosť je matkou vynálezu“ dokonale vystihuje pôvod niektorých receptov, ktoré dnes považujeme za lahôdky a veľa ráz si za ne aj ochotne priplatíme. No kedysi to tak vôbec nebolo a predstavovali jedlo chudoby.
Momentálne tieto jedlá však podávajú aj luxusné reštaurácie, aj keď sa v minulosti nepovažovali za také výnimočné. A hoci voľakedy boli pre mnohých z núdze cnosť, dnes si na nich pochutnávajú gurmáni z celého sveta. Niektoré jedlá mali síce „chudobný“ začiatok, no o to lepšie pokračovanie. Toto sú niektoré z nich:
1. Pizza
Tradičná talianska pizza sa skladá z jednoduchých surovín, ako je olivový olej, paradajky a bylinky. Vznikla v Neapole, kde boli ľudia chudobní. Cesto s lacnými paradajkami, ktorým sa začalo v tej dobe v Taliansku veľmi dobre dariť, bolo jednoduché, cenovo prístupné a navyše veľmi chutné.
Tak sa stala pizza jedným z ich hlavných jedál, ktoré si mohol dovoliť každý, a nikto nepremýšľal o tom, že tento pokrm môže byť aj sofistikovanejší.
Status pizze sa však zmenil vďaka kráľovnej Margherite. Raz chcela vyskúšať jednoduché jedlo, takže jej kuchár pripravil pizzu s prísadami pripomínajúcimi farby talianskej vlajky. Kráľovná bola ohromená týmto pokrmom a pizza Margherita, ktorá bola potom pomenovaná po nej, sa stala symbolickým talianskym pokrmom.
2. Sushi
Prvýkrát sa sushi objavilo veľmi dávno, už vo štvrtom storočí pred naším letopočtom v juhovýchodnej Ázii. Rybári v tých časoch používali ryžu na konzervovanie rýb. Potom do hmoty z tejto suroviny vložili rybu, aby sa nepokazila. Ryža následne prirodzene skvasila a vďaka tomu ryba aj za pár mesiacov nezhnila.
Dlhé roky túto kyslastú ryžu vyhadzovali ako odpad, kým neprišli na to, že to spolu chutí veľmi dobre. A tak to začali chudobní japonskí rybári jesť. Ceny sushi dramaticky vzrástli až v 20. storočí.
3. Tiramisu
Tiramisu majú v obľube mnohí milovníci dezertov. Kombinácia vajec, mascarpone, sušienok a kávy vytvára špecifickú chuť, ktorá si získala silnú fanúšikovskú základňu.
Mnohé talianske regióny súťažia o právo nazývať sa vlasťou tohto slávneho dezertu. S najväčšou pravdepodobnosťou sa však vytvoril v talianskom meste Treviso v roku 1970. Avšak, jeho pôvod vôbec nemá také luxusné korene, ako by sa mohlo zdať.
Základ dezertu, čiže šľahaný vaječný žĺtok s cukrom, vraj v tej dobe slúžil ako energetický nápoj pre bežných pracovníkov tohto mesta v regióne.
4. Losos
Túto pochúťku si veľmi radi vychutnávajú mnohí milovníci rýb. No väčšina z nás ho neje príliš často, keďže je kvalitný losos väčšinou známy aj svojou vyššou cenou. No niekedy to bolo, prekvapivo, jedlo chudobných Škótov, ktorí si ho vychutnávali pomerne často, keďže bol v ich končinách ľahko dostupný.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane