Komunikácia je pomerne komplikovaný proces. Okrem toho, že treba poznať jazykový kód, nejaké tie morálne a etické zásady, si človek úmyselne aj neúmyselne volí, v akom duchu bude komunikácia prebiehať. Odhliadnuc od toho, s akými ľuďmi sa stretávaš, je viac než pravdepodobné, že týchto 10 typov rozhovorov môžeš aplikovať na svoj život:
1. Jednostranný
Tento druh preferujú sebestační ľudia. V podstate im druhá osoba slúži na to, aby nevyzerali ako schizofrenici. Otázky položia rovno tri naraz a medzitým si stihnú aj odpovedať. Človek má pri takomto type rozhovorov pocit, že mu vybuchne hlava a snaží sa opustiť „debatu“.
2. Trápne chvíle ticha
Veľavýznamné výťahové trápne chvíle, keď nevieš, do ktorej svetovej strany sa máš otočiť, zažil už určite každý človek. Možno si sa túto mlčanlivosť rozhodol prerušiť niekoľkými otázkami, ale keď po nich nasledovala len výstižná odpoveď, pochopil si, že to nikam nevedie. Iba ak by ste sa rozprávali o počasí.
3. Životné príbehy
Keď po rokoch stretneš spolužiakov zo strednej a chceš vedieť všetko, čo sa odohralo v ich živote za tvojej neprítomnosti. K týmto rozhovorom si rozhodne treba sadnúť a objednať niečo na pitie, pretože z toľkého rozprávania hrozí, že by niektorým účastníkom komunikácie vyschla celá ústna dutina.
4. Veľmi zmysluplné
Tieto odporúčame praktizovať len s vybranými ľuďmi, ktorých poznáš už nejaký ten rôčik. Pretože, ak by si, dajme tomu, na prvom rande začal polemizovať o tom, že ako je možné, že sa z kukurice v mikrovlnke stane popcorn, neviem, či by ste sa ešte stretli.
5. Slová netreba
Vtipná, krásna a čas šetriaca vymoženosť vyzretých kamarátskych, partnerských či rodinných vzťahov. Jediným pohľadom na seba ste si povedali všetko. Po týchto očných kontaktoch zväčša nasleduje výbuch smiechu, pričom vaše okolie ohúrene sleduje celú situáciu a nerozumie, čo sa deje.
6. Paralelný
Predstavte si dve paralelné čiary. K jednej priraďte výraz: „Nie, nič sa nestalo, všetko je v pohode“. A k druhej: „Ešte má tú drzosť pýtať sa, že čo sa stalo. Nech si nemyslí, že…,“ tá druhá býva vždy rozvitejšia, pikantnejšia a expresívnejšia. A hoci je táto paralela na začiatku len v tvojej hlave, je len otázkou času, kedy sa dostane von.
7. Výsluch
Rozhovor, ktorý má v každej druhej vete zabudované opytovacie zámená: kto, čo, prečo, kde, kedy, ako, zažívaš so svojou BFF asi pravidelne. O niečo nepríjemnejšie je, keď sú výsluchy súčasťou tvojho vzťahu alebo nebodaj rozhovorov s rodičmi.
8. Úprimný
Inak, taký by mal byť asi každý rozhovor. Ale nie každý človek má túto cnosť. To, aká osobnosť si, sa väčšinou prejaví aj v rozhovore. Ak patríš k úprimným ľuďom, určite sa stretneš aj s názormi, že si drzý, nevychovaný a papuľnatý.
9. Rodičovský
Teraz máme na mysli tie typické rodičovské rozhovory poúčacieho charakteru. Neraz ti bolo pri nich trápne. Myslím, že nikto nemá potrebu rozoberať isté témy so svojimi rodičmi.
10. Friendzoned
To sú tie, pri ktorých vždy zámerne a väčšinou úspešne zahráš do autu každú poznámku, ktorá prekračuje hranicu friendzone. Takto sa môže tvoj zmysel pre humor rozvíjať a vaše kamarátstvo nestroskotá.