Zdravé množstvo manipulácie nevyhodí svet do povetria, zato ti vie pekne uľahčiť život. Stačí ti vedieť, ako na to, a títo ľudia z Redditu ti to objasnia. Na sociálnej sieti sa podelili o šikovné psychologické triky, vďaka ktorým je ich každodenné fungovanie prechádzkou ružovou záhradou. Začneš niektorý z nich používať aj ty?
1. Keď sa mi v noci nedarí zaspať, schúlim sa do pohodlnej polohy, zavriem oči a intenzívne predstieram, že je šesť hodín ráno a ja musím vstávať do práce. Neviem prečo, ale takto zaspím prakticky okamžite.
2. Uznám si svoju chybu v plnom (niekedy dokonca prehnanom) rozsahu a na nič sa nevyhováram. Väčšinou to toho druhého totálne odzbrojí.
3. Nemám deti, ale keď strážim kamarátovho malého, ktorý má desať rokov, namiesto prikazovania vecí mu dávam na výber z dvoch možností. Nepoviem mu, nech si obuje ponožky – spýtam sa ho, či si chce obuť modré alebo červené. Nepoviem mu, nech okamžite zje tú zeleninu – spýtam sa ho, či chce hrášok alebo brokolicu. Dáva im to pocit kontroly nad svojimi činmi.
4. Namiesto „Chceš robiť X?“ sa pýtam „Bol by si proti, keby sme robili X?“. V akejsi knihe od chlapíka, čo pracoval pre FBI a vyjednával s páchateľmi, ktorí držali rukojemníkov, som čítal, že to funguje, pretože ľudia radi hovoria „nie“ bez negatívnych následkov.
5. Latku si zásadne nastavujem tak nízko, ako to len ide. Vďaka tomu aj priemerný výkon z mojej strany ostatných ohúri.
6. Keď boli decká mladšie a mala som pocit, že mi klamú, vždy som im povedala, nech vyplazia jazyk. Mysleli si, že na základe farby jazyka viem určiť, či hovoria pravdu. V skutočnosti ich prezradilo to, či pred vyplazením jazyka zaváhali alebo nie.
7. Túto techniku som používal na výške. Keď naozaj nechceš, aby ťa profesor vyvolal, udržiavaj s ním očný kontakt a tesne predtým, ako dokončí otázku, sa pozri na niekoho iného. Presmeruje to jeho pozornosť. Dôležité je tých ľudí striedať – keď sa zakaždým pozrieš na toho istého, o chvíľu to začne byť podozrivé.
8. Kdesi som čítala, že je fajn hovoriť ďakujem namiesto prepáč, tak som to začala používať a fakt to funguje. Namiesto „prepáč, že meškám“ poviem „ďakujem, že si počkala“. Odvádza to pozornosť od toho negatívneho.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane