V minulosti mlyny slúžili ako technické zariadenia, ktoré posilnili pokrok v rôznych oblastiach Slovenska. Boli dôležité v rámci spoločenského a hospodárskeho života, nakoľko zabezpečovali múku. Mlynári mali v spoločnosti významné postavenie kvôli dôležitosti ich remesla.
Mlynárstvo sa na Slovensku začalo šíriť v 12. storočí. Povinnosťou mlynárov bolo mletie obilia, zbieranie mýta, kŕmenie zvierat a vykonávanie tesárskych prác. Remeslo zažilo rozkvet v 19. storočí, no s príchodom priemyselnej revolúcie a nových technológií ako elektrifikácia začalo postupne zanikať. V tom čase bolo na Slovensku takmer 4 800 funkčných mlynov, ale dodnes sa zachovali iba niektoré.
Kvačianska dolina a jej dva vodné mlyny
V obklopení Chočských vrchov, v doline Oblazy sa vypína dvojica drevených mlynov. Horný a dolný mlyn tvoria súčasť turistického chodníka vedúceho Prosieckou a Kvačianskou dolinou. K týmto mlynom má prístup široká verejnosť, avšak funkčný je iba dolný mlyn s dvoma mlynskými kolesami. Poháňa ho voda cez náhon. Zaujímavosťou je, že tam môžeš vidieť, ako prebiehal proces mletia múky podľa starých postupov.
Mlyn v Železnej studienke
Mlyn Klepáč, jediný zachovaný mlyn na Železnej studienke v Bratislave, má bohatú históriu trvajúcu viac ako 250 rokov. Dnes je zameraný predovšetkým na aktivity pre deti a mládež, ktoré sa týkajú vzdelávania a vzťahu k prírode. Okrem spoznávania histórie mlynárstva tu nájdeš aj rôzne zábavné aktivity pre deti, ako sú prírodovedné činnosti, umelecké dielne a jazda na koni.
Veterný mlyn v Holíči
Veterné mlyny boli v minulosti na Slovensku raritou, a mlyn v Holíči je jediným zachovaným mlynom tohto druhu na našom území. Je postavený podľa holandského typu, ktorý sa začal šíriť v čase, keď bolo Slovensko postihnuté dlhými obdobiami sucha. Vtedy sa obmedzilo využívanie vodných mlynov a hľadalo sa nové riešenie pre mletie múky.
Mlyny pri brehu Malého Dunaja
Breh Malého Dunaja je domovom niekoľkých mlynov. Vodný mlyn v Jelke je slovenskou technickou pamiatkou, o ktorej najstarší doklad pochádza z roku 1894. Ide o svetovú raritu kvôli drevenej mlynici uloženej na 54 agátových koloch zabudovaných do riečneho dna. Neďaleko Jelky, kúsok od obce Tomášikovo, je kolový vodný mlyn, ktorého história siaha až roku 1893.
Vo vnútri nájdeš mlynárske vybavenie, historické fotografie, tradičnú mlynársku miestnosť a okienko, kde mlynár dohliadal na svoje stroje. Našou technickou pamiatkou je aj vodný mlyn Dunajský Klátov, v ktorom okrem dobového zariadenia môžeš nazrieť aj na stálu expozíciu vodného mlynárstva.
Štvrtým vodným mlynom na Malom Dunaji je kolový vodný mlyn v Jahodnej. Ide o verejnosti neprístupnú technickú pamiatku ľudového mlynárstva. Ak máš záujem obdivovať jeho jedinečnosť a krásu, môžeš to urobiť počas splavovania Malého Dunaja na kajaku.
Vodný mlyn neďaleko Spišského hradu
Vodný mlyn v Spišskom Podhradí patrí medzi najstaršie hospodárske a technické pamiatky v meste. Prvá zmienka o ňom sa datuje do roku 1869. Na začiatku slúžil ako mlyn a píla. S postupom času bol rozšírený o prvé poschodie, kúpili sa nové mlynské stroje a pristavali sa skladové priestory na múku. Dnes je vo vlastníctve mesta a jeho expozícia mlynárstva je prístupná verejnosti pod Spišským hradom.
Vodný mlyn Kolárovo
Plávajúci vodný mlyn v Kolárove je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku a je jediným svojho druhu na Slovensku. Stojí na lodiach, pričom je medzi nimi umiestnené mlynské koleso. Nachádza sa pri drevenom moste s dĺžkou 86 metrov. Ide o jeden z najdlhších mostov cez rieku v Európe. V mlyne sa nachádza Múzeum vodného mlynárstva, kde môžeš preskúmať technológiu mlyna a obytné priestory mlynára.
Mlyny sa stali súčasťou nášho kultúrneho dedičstva. V súčasnosti patria k unikátom, vďaka ktorým sa dozviete niečo viac o histórii mlynárstva a ako to ovplyvnilo život našich predkov.