Ak je niečo, v čom Slovensko naozaj patrí k svetovej špičke, sú to turistické chodníky. Máme ich veľa, sú dôkladne označené a využiť ich môže každý slovenský aj zahraničný turista. Prvé turistické značky značiace chodníky boli na Slovensku namaľované už pred 150 rokmi a v súčasnosti je sieť turistických trás dlhá až 15 000 kilometrov.
Farebné turistické značky sú natoľko známym symbolom, že ich môžeme nájsť dokonca aj na tričkách. Napriek tomu, že ich pozná každý, len málo ľudí vie, že konkrétna použitá farba má svoj význam.
História turistických chodníkov na Slovensku
Turistika v dnešnom ponímaní vznikla v 19. storočí. Priekopníkmi v našom širšom okolí boli nemecky hovoriace krajiny, ktorých kultúrny vplyv sa prejavil aj na území dnešného Slovenska a Česka. Prvou turistickou organizáciou v Uhorsku bol Sitniansky klub založený okolo roku 1860 v Banskej Štiavnici.
Boli to práve členovia Sitnianskeho klubu, kto v roku 1874 vyznačkoval prvý turistický chodník. Dnes už neexistujúca trasa viedla pri Hodruši. Do rozpadu Rakúsko-Uhorska u nás vzniklo niekoľko ďalších značkovaných turistických chodníkov, značenie však nebolo jednotné a na rôznych miestach sa používali iné značky.
Vznik Československej republiky priniesol Slovákom veľký kultúrny rozmach, ktorý sa dotkol aj turistiky. Začala sa vytvárať prepojená sieť turistických chodníkov a zjednocovali sa značenia. V tomto období sa štandardizovala aj klasická pásová značka, ktorú všetci veľmi dobre poznáme.
Do začiatku druhej svetovej vojny bolo v ČSR označkovaných až 45 000 kilometrov turistických trás. Počas vojny a v prvých povojnových rokoch sa značkovanie zanedbávalo.
V súčasnosti sa vyznačovaniu turistických chodníkov venuje Klub slovenských turistov. Značky natierajú dobrovoľníci. Niektoré náučné chodníky udržiavajú organizácie spojené s ochranou prírody.
Význam farieb
Štyri farby – červená, modrá, zelená a žltá – neslúžia len na odlíšenie viacerých trás v jednom regióne. Každá táto farba má svoj význam. Kedysi sa používala aj čierna, hnedá a ružová farba, v roku 1921 však bola štandardizovaná štvorica, ktorá sa používa dodnes.
- červená označuje väčšinou tie najdôležitejšie trasy, hrebeňovky a diaľkové turistické trasy
- modrá označuje regionálne trasy, ktoré prechádzajú jedným pohorím
- zelená označuje nástupové trasy, napríklad z doliny na hrebeň
- žltá označuje jednoduché a krátke trasy nadväzujúce na významnejšie chodníky, často v blízkosti obývaných oblastí
Štátna norma
Turistické značenia síce vytvárajú dobrovoľníci, neznamená to však, že len tak hocikto si môže hocikam nakresliť hocičo. Vyhotovenie značky a takisto aj miesto jej umiestnenia podlieha presným pravidlám. Tie sú spísané v technickej norme STN 01 8025 Turistické značenie.
Ak si ako príklad vezmeme klasickú pásovú značku, tak tá musí mať rozmery 100 krát 100 milimetrov. Každý pás je hrubý 30 milimetrov, medzi nimi sú dve medzierky o šírke 5 milimetrov. Na zhotovovanie značení sa používa „písmomaliarsky olejový email O 2118, prípadne vonkajší olejový email O 2117 podľa normy STN 67 3417“.
Technická norma odporúča značky natierať na stromy, ploty, múry, stĺpy, zábradlia či odkvapové rúry a uvádza, že pri maľovaní na objekty v súkromnom vlastníctve je vhodné požiadať majiteľa o súhlas. Takáto precízna norma je niečo, čo je vo svete veľmi zriedkavé.
Máme značku na všetko
Okrem základných značiek označujúcich chodníky pozná naša norma množstvo ďalších užitočných značení. Tie môžu označovať napríklad koniec trasy/odbočky, studňu, jaskyňu, zrúcaninu či iné významné body a objekty.
Táto fotografia zhotovená pri zrúcanine hradu Košeca zachytáva dve značky na zelenom turistickom chodníku. Horná značka označuje zrúcaninu, druhá označuje koniec odbočky. Ak sa teda turista chce pohnúť ďalej po zelenej trase, musí sa kúsok vrátiť na hlavný chodník.
Odbočku pri zrúcanine Košeca je skvelo vidieť na veľmi prehľadnej mape Klubu slovenských turistov. Mapa má za cieľ zaznamenať všetky turistické chodníky na Slovensku a taktiež pre turistu dôležité objekty ako rozhľadne či bufety.
Vzhľadom na atraktivitu tejto témy sme sa s niekoľkými otázkami obrátili na Klub slovenských turistov. Odpovede na otázky, ktoré by chcel poznať a mal by poznať každý slovenský turistický nadšenec, nám zodpovedal Ján Michalec, predseda sekcie značenia Klubu slovenských turistov.
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane